Anarchistická federace

Píšou jinde : Co dělat, když hoří? Vážná situace si žádá radikální řešení

Toto je kopie článku uveřejněného na k115.org.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://k115.org/2020/03/co-delat-kdyz-hori-vazna-situace-si-zada-radikalni-reseni/

Pro omezení ničivých dopadů pandemie koronaviru požadujeme po vládě ČR kroky, které jsou nezbytné, má-li se zabránit sociálnímu rozkladu společnosti.

Vláda musí zavést:

1. Nepodmíněný základní příjem po dobu pandemie
Výpadek příjmů zasáhne značnou část populace. Současný systém podpory naprosto nedostačuje a především ti nejslabší jím propadají. Základní příjem zajistí, že nikdo nezůstane napospas strádání. V některých zemích (Hong Kong) je již zaveden.

2. Rizikový příplatek pro pracující v pečujících a zdravotnických profesích (lékařky, záchranáře, sestry, sociální pracovníky, pečovatele, prodavače, uklízečky atd.)
Současný systém nedoceňuje péči. I dnes dostanou lidé, kteří se starají o naše zdraví a základní potřeby maximálně tak poděkování. To je výsměch! Podpořme je finančně!

3. Pozastavení splátek úvěrů, hypoték a placení nájmu
Krize bydlení si při pandemii nedává pauzu, naopak výpadek příjmu ohrozí nájemníky i lidi splácející hypotéku. Není možné, aby si člověk musel vybírat, jestli si koupí jídlo, nebo zaplatí nájem nebo splátku.

4. Zastavení všech exekucí
Zpomalení ekonomiky dopadne drtivě na ty, které exekuce zatlačily do šedé ekonomiky. Zastavení exekucí byla nutnost i před pandemií.

5. Regulaci cen zdravotnického materiálu a základních potravin
Na lidské bídě se někteří snaží zbohatnout a nabízí nezbytné zboží za přemrštěné ceny. Nikdo nesmí profitovat na zranitelnosti ostatních!

6. Amnestii
V přeplněných věznicích hrozí zvýšené riziko šíření viru. Zároveň je český systém známý tím, že posílá do vězení i lidi, kteří by v jiných zemích odešli s alternativním trestem. Je na čase to změnit.

7. Dočasné ubytování pro lidi v bytové nouzi v aktuálně prázdných Airbnb bytech
Lidé bez domova jsou jednou z nejvíc ohrožených skupin. Ubytovat je v prázdných turistických „noclehárnách“ je logické a správné řešení.

Tato nutná opatření pochopitelně nebudou levná. Naštěstí v Česku podniká mnoho zbrojařských, fosilních a jiných krajně neetických firem, které by konečně měly přijmout společenskou zodpovědnost za své jednání. Kellnerova PPF se snaží na situaci zlepšit své pochroumané PR. Chtěli bychom vzkázat: „Pár respirátorů to nevytrhne, Petře!“.

Pro všechny ostatní, kteří nemají moc ani prostředky: Buďme solidární, starejme se o sebe navzájem! Nedopusťme zneužití krize pro autoritářské a asociální změny ve společnosti!

Kolektiv 115, Praha, 14. 3. 2020

Verze pro tisk 17.3.2020 k115.org
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Critical Readings: Judith Butler - Undoing Gender (6)

27. 8. 2020, Praha

Kritické čtení. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)

Neposlušné Brno

24. 10. 2020, Brno

První ročník Knižního festivalu radikální imaginace …(více)