Anarchistická federace

Píšou jinde : 15. února všichni do Drážďan proti neonacistickému shromáždění

Toto je kopie článku uveřejněného na libereds.wordpress.com.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://libereds.wordpress.com/2020/02/14/15-unora-vsichni-do-drazdan-proti-neonacistickemu-shromazdeni/

13. února uplynulo 75 let od bombardování Drážďan spojeneckými vojsky. Krajní pravice čím dál více využívá tohoto výročí k bagatelizaci nacistických zločinů a přihřívání si své nenávistné polívčičky. Aktivity pravicově populistického hnutí Pegida, volební úspěchy krajně pravicové strany AfD, pokusy neonacistů a tzv. slušných občanů o pogromy a podobné tendence prorůstající do státního aparátu postupně mění společenskou atmosféru. V Drážďanech mimo jiné povzbuzují k aktivitě i skalní neonacisty, vracející důležitost jednomu z jejich kdysi největších pochodů v Evropě. Přinášíme překlad jedné z antifašistických výzev bojujících proti těmto „vzpomínkovým“ akcím.

15. únor – všichni do Drážďan – zabraňme shromáždění nácků – zrušme vzpomínkové akce

13. února si připomínáme 75. výročí bombardování Drážďan. Jako v předchozích letech jde o příležitost, jak si vychutnat zinscenovaný mýtus oběti, kolem kterého se mohou sešikovat fašisté všech odstínů – od buržoazního „středu“ až po AfD a klasické nácky v těžkých botách. V roce 2020 budou i vysoké instance Drážďan oslavovat, spolu se všeobecně známými neonacisty, historický revizionismus. 13. února během městské vzpomínkové akce na hřbitově Heidefriedhof budou při předčítání obětí leteckých útoků poprvé čtena, vedle jmen židovských obyvatel, také jména vojáků Wehrmachtu a dalších nacistických zločinců. Takové srovnávání je třeba striktně odmítnout.

Večer 13. února se jako v předchozích letech fašisté z AfD znovu pokusí spojit s občany Drážďan kolem tradičního mýtu oběti. Pojďme je vyrušit a ukázat, že problémem města nejsou pouze klasičtí náckové v těžkých botách. Městská vzpomínková akce k 13. únoru by také měla být zrušena, aby se neonacistickému pochodu, který se koná už několikátým rokem, sebrala úrodná půda v tzv. občanské společnosti. Z městských a krajně pravicových kruhů se opakovaně ozývají výzvy k zřízení dalších památníků obětem bombardování. A tak, vedle městských akcí, nedochází pouze k organizování a oslavám mýtu oběti kolem 13. února, ale také k jeho neustálému rozrůstání. V posledních letech došlo navzdory rozmanitosti akcí k narušení tzv. občanských vzpomínek, v některých případech značně – pojďme v tom pokračovat!

V letech 2010 a 2011 se úspěšně zamezilo pochodu neonacistů. Vděčíme za to široké mobilizaci mnoha antifašistů, která se dostala až za hranice Saska. V následujících letech jeden z největších neonacistických pochodů v Evropě upadl do téměř bezvýznamné velikosti.

Nicméně téměř současně s tím, kdy v posledních letech došlo k řadě pravicových mobilizací a posílila AfD, opět už několik let roste velikost neonacistického pochodu. Tento rok očekáváme více než 1000 fašistů. Jsou dobře zasíťováni s popírači holocaustu a historickými revizionisty po celé Evropě. V Maďarsku byly k vidění otevřeně fašistické symboly a hitlerovské pozdravy v uniformách Wehrmachtu na při připomínce Waffen-SS („Den cti“). Protagonisté a organizátoři náckovského pochodu v Drážďanech jsou pravidelnými hosty této a dalších extrémně pravicových akcí v Evropě.

Proto se očekává, že hlavní pochod nácků přiláká 15. února mnoho militantních neonacistů ze střední a východní Evropy, a také široký segment pravicově konzervativních středních tříd, dokonce i zpoza hranic Drážďan. Stavějme na větších i menších úspěších posledních let. Postavme se 13. a 15. února v ulicích Drážďan starým i novým fašistům.

Teď není čas vzdávat se, je čas pokračovat v postupu.

Vyzýváme všechny antifašistické síly, aby 13. a 15. února přijely do Drážďan. Iniciativu Unteilbar [Nerozdělitelní – antifašistická koalice, které dominují liberálové, pozn. Enough 14] žádáme, aby do 16. února odložila svou demonstraci v Erfurtu, abychom se mohli skutečně nerozděleně zúčastnit protestů v ulicích Erfurtu proti FDP, paktující se s fašisty z AfD.

Zabraňme náckovským pochodům – zrušme vzpomínkové akce!

Konfrontujte fašisty, kdekoli je potkáte.

Z anglického překladu výzvy zveřejněného na webu Enough 14 přeložil kolektiv Libereds.

Kam dál?

    Výzva antifašistické iniciativy Dresden Nazifrei zde.
    Přehled antifašistických a pravičáckých akcí k tématu 13. února v článku URA Dresden zde.
    Akční mapka k demonstracím 15. února zde.

 

Píšou jinde

Podporujeme