Anarchistická federace

Píšou jinde : Další mrtvý environmentální aktivista v Mexiku. Pravděpodobně byl zavražděn

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2020/02/dalsi-mrtvy-environmentalni-aktivista-v-mexiku-pravdepodobne-byl-zavrazden/

Také Raúl Hernández Romero působil v motýlí rezervaci El Rosario v mexickém státě Michoácan. Pracoval zde jako průvodce a vystupoval proti těžbě dřeva v této unikátní přírodní rezervaci.

Jen dva dny po pohřbu environmentálního aktivisty a ochránce monarchů stěhovavých Homera Gómeze Gonzáleze byl v Ocampu v mexickém státě Michoácan nalezen další mrtvý. Tělo Raúla Hernándeze Romera, jenž v motýlí rezervaci El Rosario pracoval jako průvodce, bylo objeveno v sobotu ráno s četnými poraněními na různých částech těla a s ranou na hlavě, kterou podle generálního prokurátora pravděpodobně způsobil ostrý předmět. Úřad státního zastupitelství Michoácanu tak zahájil vyšetřování případu jako možnou vraždu. Čtyřiačtyřicetiletý Hernández zmizel v pondělí 27. ledna. Mezi oběma úmrtími ale zatím nebyla prokázána přímá spojitost.

Pohřeb Homera Gómeze Gonzáleze ukázal, jak velkému respektu se tento dlouholetý ochránce tamních lesů těšil. Jeho rakev přikrytou mexickou vlajkou doprovázely stovky truchlících lidí ověnčených květinami. To vše za zvuků místní kapely. Na konec mu zúčastnění vzdali hold a vyjádřili podporu pozůstalým. Motýlí rezervace, v jejímž čele do své smrti stál, byla založena v roce 2006. V roce 2008 ji UNESCO připojilo na seznam světového kulturního dědictví.

González se narodil do dřevorubecké rodiny, ale na počátku milénia s prací skončil, protože si začal všímat důsledků odlesňování místní krajiny. Řada dřevorubců následovala jeho příklad. Společně organizovali demonstrace a napomohli tak k tomu, že v El Rosariu byla těžba dřeva prohlášena za nelegální. Zorganizoval také proces zalesnění 150 hektarů nevyužité půdy a k zalesňování svých ploch přesvědčil také stovky majitelů kukuřičných polí. Ředitelka Centra světového dědictví UNESCO Mechtild Rössler a ředitel programu Člověk a biosféra téže instituce Miguel Clüsener-Godt vyjádřili v pátek nad jeho smrtí smutek a znepokojení.

Verze pro tisk 2.2.2020 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Odpadledne a ječel 4

28. 3. 2020, Plzeň

Osvědčená tatérská kulturně osvětová benefiční akce, která se koná tradičně v plzeňské Papírně. Benefice pro Limity jsme my, Bosque Medicinal a Záchrannou a odchytnou službu pro zvířata Karlovy Vary. Zahrají Pio Squad, Esazlesa, Protijed, Manon Muert, Vont a další. Nebudou chybět Djs Evil Produst, JB, Tony Magor Vrtačka a Marek. Součástí budou přednášky, promítání dokumentů, benefiční bazar, infostánky a distra, sítotiskový a zinařský workshop, prodej tisků a flashů od zúčastněných tatérů. …(více)

Fotbal proti rasismu 2020

8. - 10. 5. 2020, Věžnička u Jihlavy

13. ročník tradičního festivalu s přesahem …(více)