Anarchistická federace

Píšou jinde : V Praze se demonstrovalo proti přístupu australské vlády k tamním požárům

Toto je kopie článku uveřejněného na denikreferendum.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
http://denikreferendum.cz/clanek/30677-v-praze-se-demonstrovalo-proti-pristupu-australske-vlady-k-tamnim-pozarum

V Praze se ve čtvrtek sešlo několik desítek lidí, aby projevili sounáležitost s Austrálií stále zmítanou rozsáhlými požáry. Ekologové zkritizovali tamějšího premiéra za podporou fosilního průmyslu. Austrálie mezitím dále hoří.

Ekologové ve čtvrtek vyjádřili v centru Prahy solidaritu s požáry zmítanou Austrálií. Na shromáždění svolaném českou pobočkou Greenpeace a středoškoláky z Fridays for Future se sešlo několik desítek lidí. Zkritizovali antiekologickou politiku pravicové vlády Scotta Morrisona s její podporou fosilního průmyslu a týž vzkaz zanesli i k australskému konzulátu.

„Austrálie čelí požárům nebývalého rozsahu. Vyžádaly si životy lidí i zvířat, zničily rozsáhlá území i lidská obydlí. Podle vědců jsou jednou z příčin požárů změny klimatu. Australská vláda přitom v politice ochrany klimatu selhává a nadále podporuje rozvoj fosilního průmyslu. Zodpovědného přístupu k řešení klimatické krize jsme se nedočkali ani od korporací, které vzdorují tlaku občanské společnosti po celém světě,“ uvedli organizátoři v pozvánce.

Ekologové se na jejich výzvu shromáždili po čtvrté odpoledne na náměstí Republiky. Někteří z nich s sebou přinesli pikety či plachty s hesly jako „Solidarita – nejlepší investice“, „Přestaňte ničit naši budoucnost! Chraňte klima“ či „V Austrálii hoří i Praha – zastavíme klimatu vraha?“. Odtud se po krátkých projevech pořádajících organizací neohlášeně vydali k nedalekému australskému konzulátu.

„Premiér Morrison nadále popírá spojitost mezi požáry i extrémními teplotami, které Austrálii sužují poslední měsíce, a klimatickou krizí. Naopak pod taktovkou fosilní lobby uvolňuje cestu stavbě uhelných dolů a fosilnímu průmyslu produkujícímu emise skleníkových plynů, které jsou bezprostřední příčinou krize. Vláda tento přístup dovádí do extrému tím, že fosilní průmysl ještě dotuje ze státního rozpočtu,“ připomněli na náměstí aktivisté z Fridays for Future.

Ke konzulátu dorazilo asi dvacet lidí. Na místě se vyfotografovali a několik minut skandovali hesla poukazující na propojení mezi spalováním uhlí a klimatickou krizí, jež podle vědců přispívá k nevídanému rozsahu požárů. Následně i tuto neformální část shromáždění ukončili a zanechali po sobě dva pikety připevněné k fasádě budovy.

Austrálii pomohl déšť, nepříznivé počasí se ale zřejmě vrátí
Austrálie čelí rekordním požárům porostu od začátku podzimu. Rozsah spáleného území již dávno přesáhl rozlohu České republiky a oheň si vyžádal životy více než miliardy zvířat i dvaatřiceti lidí. Nejnovějšími oběťmi katastrofy jsou zřejmě tři američtí hasiči, s nimiž se ve čtvrtek zřítilo letadlo, když z něj svrhávali vodu na požáry v Novém Jižním Walesu.

Oheň sice na nějakou dobu omezil déšť a ochlazení, nyní se ovšem opět očekává sucho, horka ke čtyřiceti stupňům a především prudký vítr. Zatímco Canberra se v minulých týdnech dusila zplodinami z požárů, Melbourne ve čtvrtek znečistil naopak déšť, který se kvůli množství prachu v ovzduší zbarvil dohněda. Popel smytý do řek někde způsobil masivní úhyn ryb. Premiér spolkového státu Victoria navíc varoval, že náhlé srážky mohou ohrozit hasiče v terénu kvůli sesuvům spálené půdy.

Požáry vyvolaly mezinárodní pomoc, ale také vlnu dezinformací a zcestných spekulací o příčinách tragédie. Ty pomohli rozšířit především antiekologičtí aktivisté za pomoci anonymních a automatizovaných účtů na sociálních sítích. Lživé zprávy zpravidla nadsazovaly vliv žhářů, napadaly ochránce přírody i klimatologické poznatky, případně kladly šíření ohně za vinu specifickému chování některých ptáků.

Verze pro tisk 24.1.2020 denikreferendum.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Odpadledne a ječel 4

28. 3. 2020, Plzeň

Osvědčená tatérská kulturně osvětová benefiční akce, která se koná tradičně v plzeňské Papírně. Benefice pro Limity jsme my, Bosque Medicinal a Záchrannou a odchytnou službu pro zvířata Karlovy Vary. Zahrají Pio Squad, Esazlesa, Protijed, Manon Muert, Vont a další. Nebudou chybět Djs Evil Produst, JB, Tony Magor Vrtačka a Marek. Součástí budou přednášky, promítání dokumentů, benefiční bazar, infostánky a distra, sítotiskový a zinařský workshop, prodej tisků a flashů od zúčastněných tatérů. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Fotbal proti rasismu 2020

8. - 10. 5. 2020, Věžnička u Jihlavy

13. ročník tradičního festivalu s přesahem …(více)

8. Anarchistický festival knihy

23. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)