Anarchistická federace

Píšou jinde : Kotlebovci narazili v Levoči, Košicích i dalších slovenských městech na odpor občanů

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2020/01/kotlebovci-narazili-v-levoci-kosicich-i-dalsich-slovenskych-mestech-na-odpor-obcanu/

Předvolební mítinky Kotlebovy Lidové strany Naše Slovensko narušili lidé, kteří přišli protestovat proti extremistickým postojům této strany.

Pískot a skandování „Fašisti choďte domov. My vás tu nechceme. My sme tu doma,“ zněly v úterý 21. ledna na náměstí před budovou radnice v Levoči. Původně zde měla Lidová strana Naše Slovensko (ĽSNS) naplánovaný předvolební mítink, kvůli protestu zhruba dvou tisíc lidí, který organizovala občanská iniciativa Levoča bez nenávisti, ho ale organizátoři nakonec zrušili – údajně z bezpečnostních důvodů. Protestující prý byli najati a zaplaceni a mohli být pro účastníky předvolebního mítinku nebezpeční. Lidé, kteří přišli před pódium, aby dali najevo svůj nesouhlas s extremistickým programem Mariána Kotleby, kromě skandování a pískotu také pouštěli romskou hudbu.

Podobný průběh mělo i předvolební shromáždění minulý čtvrtek v Košicích. Tam protest proti kotlebovcům organizovala iniciativa Otvorené Košice. Akce byla původně plánovaná jako tichý protest, provázelo ji však také skandování a pískot. Mítink proběhl, ale byl protestní akcí narušen, protože odpůrci rasismu byli početnější než příznivci ĽSNS.

Otvorené Košice vznikly jako neformální a nestranická iniciativa. „Keď sme sa dozvedeli o mítingu ĽSNS v Košiciach, mali sme potrebu poukázať na to, že táto strana a jej predstavitelia šíria rasistické názory, chýba im odbornosť a presadzujú politiku nezlučiteľnú s demokraciou,“ vysvětluje jeden z organizátorů a mluvčí iniciativy Oto Hudec. Košice byly podle Hudce vždy kosmopolitní město. Žili tu spolu Slováci, Maďaři, Romové a další národnostní i náboženské skupiny. „Vždy, keď spolupracovali, mesto prosperovalo. Preto sme zorganizovali protest pred vedeckou knižnicou v rovnakom čase v blízkosti mítingu ĽSNS. Podľa odhadov médií aj organizátorov, protestujúcich bolo približne 1 200 a kotlebovcov sme niekoľkonásobne prečíslili,“ uvedl Hudec pro Alarm.

I na košickém shromáždění bylo mnoho Romů, kteří se akcí proti ĽSNS účastní v čím dál větším počtu. I zde pouštěli hudbu a tancovali. Menší protesty proti mítinkům ĽSNS proběhly minulý týden za hojné účasti Romů také ve Fiľakově a Sabinově.

Lidová strana Naše Slovensko měla podle agentury Focus necelé dva měsíce před parlamentními volbami 13,6 procent a byla druhou nejsilnější stranou po vládním SMERu. Parlamentní volby budou na Slovensku 29. února.

Verze pro tisk 22.1.2020 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Odpadledne a ječel 4

28. 3. 2020, Plzeň

Osvědčená tatérská kulturně osvětová benefiční akce, která se koná tradičně v plzeňské Papírně. Benefice pro Limity jsme my, Bosque Medicinal a Záchrannou a odchytnou službu pro zvířata Karlovy Vary. Zahrají Pio Squad, Esazlesa, Protijed, Manon Muert, Vont a další. Nebudou chybět Djs Evil Produst, JB, Tony Magor Vrtačka a Marek. Součástí budou přednášky, promítání dokumentů, benefiční bazar, infostánky a distra, sítotiskový a zinařský workshop, prodej tisků a flashů od zúčastněných tatérů. …(více)

Fotbal proti rasismu 2020

8. - 10. 5. 2020, Věžnička u Jihlavy

13. ročník tradičního festivalu s přesahem …(více)