Anarchistická federace

Píšou jinde : Činnost OAF v roce 2019

Toto je kopie článku uveřejněného na oafed.noblogs.org.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://oafed.noblogs.org/post/2020/01/07/cinnost-oaf-v-roce-2019/

Nová výročka ke stažení. Tiskněte, lepte, vyvěšujte, rozdávejte, agitujte! Jiný svět je možný!

Ostravská anarchistická federace (OAF) vznikla na podzim 2016 z iniciativy severomoravských anarchistů a anarchistek (zejména z Ostravy, Frýdku-Místku, Českého Těšína či Orlové). Hlavním impulzem pro vznik OAF byly represe proti anarchistickému hnutí, které prostřednictvím kauzy Fénix narostly do podoby politických procesů. Vznikla tak platforma pro lepší koordinaci anarchistických aktivit v regionu. Čemu jsme se v roce 2019 věnovali?

OAF v ulicích

V lednu zorganizovala OAF tradiční připomínkovou akci za Honzu Kučeru, antifašistu zavražděného neonacistou. Neveřejný pochod asi dvaceti lidí se ani tentokrát neobešel bez provokací ze strany krajní pravice. Někteří z nás se také aktivně podíleli na chodu autonomního sociálního centra Klinika, které bylo začátkem roku 2019 vyklizeno exekutorem. Aktivisté a aktivistky z Ostravy a okolí byli jedněmi z těch, kteří Kliniku okupovali až do posledního dne.

OAF se rovněž aktivně věnovala problematice severosyrské Rojavy, která se stala obětí turecké agrese. V rámci světových akčních dní na podporu Rojavy jsme rozdávali v ulicích Ostravy a Frýdku-Místku vlastní leták a na podzim jsme podpořili Kurdy solidárním transparentem vyvěšeným nad silnicí.

Publikační aktivity

OAF publikuje zejména na svých pravidelně aktualizovaných webových stránkách. Ve spolupráci se soudruhy ze zahraničí se nám podařilo udělat řadu zajímavých a tematicky různorodých rozhovorů. Začátkem roku jsme si povídali s venezuelským kolektivem Social Demencia o mohutném povstání v zemi, na podzim jsme pro změnu vyzpovídali řeckou anarchistku Stellu, která nám přiblížila současné policejní řádění v autonomní čtvrti Exarchia. Slovo dostala také Ester, autorka zinu Žgrind, s níž jsme si povídali o současné DYI literatuře.

Stranou našeho zájmu nezůstalo ani světové dění, podrobně jsme sledovali sociální napětí v Řecku, Chile či Ekvádoru v rubrice Historie jsme zavzpomínali na výročí Bavorské republiky rad či stávku v automobilce Hyundai.

Solidární akce

Frýdeckomístečtí aktivisté uspořádali v březnu punkovou benefiční akci na azylový ranč Valkýra, kde zorganizovali i odpolední program pro rodiny s dětmi. Podpořili tím zejména týraná zvířata. Pokračovaly solidární akce s politickými vězni v rámci akce Fénix, jejímž cílem je vytvořit z anarchistů teroristickou hrozbu. Přestože provokace policejních agentů vedoucí k údajnému žhářskému útoku na vlak skončily pro soud fiaskem, proces pokračuje. Skupina anarchistů je v něm souzena za šíření podvratné literatury. V dubnu jsme proto v Ostravě a Frýdku-Místku vyšli do ulic, abychom na případ upozornili veřejnost. Kromě vyvěšení solidárního transparentu jsme rozdávali informační letáky před soudní budovou.

Aby toho nebylo málo, další obětí politického procesu se stala aktivistka Markéta Juřicová, kterou obvinili za protistátní text na transparentu a snažili se její případ propojit s Fénixem. I o tomto případu jsme podrobně informovali a uspořádali několik solidárních akcí.

I v roce 2019 probíhala spolupráce s iniciativou Food Not Bombs, na festivalu Sweetsen fest byly například k mání benefiční tašky s logem FNB. Do hledáčku policie se pro změnu dostali soudruzi a soudružky z kolektivu FNB Ostrava, kteří se stali trnem oku místní radnice. Díky solidaritě se však podařilo tlak ustát a skupinu se od aktivismu odradit nepodařilo.

Jak se zapojit?

OAF vítá všechny zájemce, kteří sdílejí principy svobody, rovnosti, autonomie a přímé akce. Oceníme jak pomoc s webem, letáky a překlady, tak i s organizováním koncertů, demonstrací či happeningů. Jsou-li ti myšlenky sociálního anarchismu blízké, neváhej nás kontaktovat na našem e-mailu.

Leták v tiskové podobě zde.

Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Social Screenings: The Wind That Shakes the Barley

17. 6. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Social Screenings: Our Brand Is Crisis

23. 6. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Open talk about Toxic Masculinity

9. 7. 2020, Praha

Diskuse. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)