Anarchistická federace

Píšou jinde : Studenti opět stávkovali za klima, vláda mezi tím odmítla uhlíkovou neutralitu

Toto je kopie článku uveřejněného na denikreferendum.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
http://denikreferendum.cz/clanek/30467-studenti-opet-stavkovali-za-klima-vlada-mezi-tim-odmitla-uhlikovou-neutralitu

Napříč Českou republikou proběhla další stávka za klima v režii Fridays for Future. Zatímco studenti demonstrovali, vláda zveřejnila strategii ochrany klimatu. Nezahrnuje uhlíkovou neutralitu, ba dokonce ani odstavení uhelných elektráren.

Česká republika za sebou má další středoškolskou stávku za klima svolanou iniciativou Fridays for Future (Pátky pro klima). Studenti vyrazili do ulic ve čtrnácti městech v čele s Prahou. Zde se na již tradičním průvodu sešlo zhruba 150 lidí. Stávkující zkritizovali nečinnost vlády tváří v tvář nebezpečným změnám klimatu a upozornili na novou rezoluci Evropského parlamentu, podle níž se náš světadíl nachází ve stavu klimatické a ekologické tísně.

„Nezapomínejme, že jsou to právě čeští představitelé, kteří stále blokují závazek Evropské unie k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Nezapomínejme, že Uhelná komise je většinově složená z politiků, nikoli odborníků. Nezapomínejme, že vláda stále nezaujala stanovisko k prodeji uhelné elektrárny Počerady a pokud nic neudělá, padne elektrárna do rukou uhlobaronovi, který z ní plánuje zisk na úkor zdraví občanů,“ uvedli studenti v projevu.

Na jejich výzvu se sešlo zřejmě nejméně demonstrantů od doby, kdy středoškolské stávky v České republice v březnu odstartovaly za účasti nejméně tří tisíc lidí napříč všemi kraji. Páteční účast mohla ovlivnit jak skutečnost, že se od jara stávkuje prakticky každý měsíc, tak chladné a deštivé počasí.

Stávkující se shromáždili na Klárově poblíž Úřadu vlády, kde vláda Andreje Babiše (ANO) zrovna prezentovala novou klimatickou strategii. Ta podle očekávání neobsahuje žádný příslib uhlíkové neutrality, pouze snížení podílu uhelných elektráren na energetickém mixu na deset procent k roku 2050. Ekologové přitom dlouhodobě upozorňují, že je nutné, aby Česká republika coby země globálního Severu skončila s uhlím během třicátých let, má-li dostát svému dílu odpovědnosti.

Vláda chce emise snižovat především přechodem na jadernou energetiku. „Napsal jsem dopis [francouzskému prezidentovi Emmanuelu] Macronovi a předsedkyni Evropské komise, kde jasně říkám: I my bojujeme proti klimatické změně, ale potřebujeme jádro. Jádro je pro nás klíč,“ sdělil Babiš na tiskové konferenci.

Na energetickou přestavbu, jež je oproti řadě zemí světa i koncepci Evropské unie přinejmenším konzervativní, bude vláda od Evropy žádat řádově stovky miliard korun. I podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) je klíčové, aby přechod na nízkoemisní ekonomiku neohrožoval konkurenceschopnost jednotlivých evropských zemí, kterým prý Unie nemá mluvit do toho, jak vyrábějí elektřinu. Příslib uhlíkové neutrality ze strany České republiky Brabec označil pro tuto chvíli za nerealistický a „nezodpovědný vůči příštím vládám“.

Babiš na páteční tiskové konferenci zareagoval na požadavky studentů postěžováním si na jejich údajnou neochotu se sejít a jednat. Prý za protestujícími spěchal před Úřad vlády, ale už je nezastihl. Fridays for Future premiérovy výroky odmítají. „Pane premiére, bylo by super, kdybyste o nás začal říkat pravdu. Nikdy jsme se s vámi neodmítli sejít. Naopak je to váš ministr Brabec, kdo s námi několikrát odmítl jít do veřejné debaty,“ napsali středoškoláci.

Verze pro tisk 1.12.2019 denikreferendum.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Social Screenings: The Battle of Algiers

19. 8. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Social Screenings: Children of the Revolution

25. 8. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)

Neposlušné Brno

24. 10. 2020, Brno

První ročník Knižního festivalu radikální imaginace …(více)