Anarchistická federace

Píšou jinde : Chilská fotbalová reprezentace odmítla hrát kvůli násilí na protestujících

Toto je kopie článku uveřejněného na denikreferendum.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
http://denikreferendum.cz/clanek/30428-chilska-fotbalova-reprezentace-odmitla-hrat-kvuli-nasili-na-protestujicich

Mohutné protesty za reformu chilského systému pokračují už více než měsíc. Vedle národního fotbalového týmu podpořili demonstranty i další sportovci a řada umělců, naposledy zpěvačka Mon Laferte s pomocí vlastní nahoty.

Hráči základní sestavy chilské fotbalové reprezentace se rozhodli nenastoupit k přátelskému utkání s Peru, které se mělo hrát v úterý 19. listopadu. Vyhlásili to už minulý týden s tím, že jde o reakci na pokračující násilí na protestujících a celkovou situaci v zemi.

„Jsme fotbalisté, ale jsme také lidé a občané. V Chile aktuálně zasluhují pozornost mnohem důležitější věci, než je úterní zápas,“ napsal na Twitteru kapitán národního týmu Gary Medel, obránce italské Boloni.

Podle agentury ANFP padlo rozhodnutí v návaznosti na debatu na přípravném setkání mužstva minulou středu v tréninkovém středisku v Santiagu. Trenér Reinaldo Rueda tým následně rozpustil a hráči se rozjeli do svých klubů.

„Atmosféra je složitá a podle mě bychom neměli hrát s úctou k tomu, co se v naší zemi děje,“ uvedl v komentáři k rozhodnutí Charles Aránguiz, známý centr Bayernu Leverkusen.

Kontext protestů
Aktuální protesty v Chile probíhají každý den ve všech velkých městech už více než měsíc. Jejich účastníci požadují celkovou reformu systému směrem k inkluzivnějšímu, sociálnějšímu a solidárnějšímu státu. V posledních týdnech žádají také rezignaci pravicového prezidenta Sebastiána Piñery a další zásadní kroky.

Od předchozích protestů odlišuje ty současné zejména zacílení na celý chilský systém a též mimořádná tvrdost, s jakou protesty potlačují ozbrojené složky. Nejméně třiadvacet lidí bylo od počátku protestů zabito, 2300 zraněno a více než stovka přišla o zrak.

Na konci minulého měsíce obměnil Piñera vládu a slíbil protestujícím dílčí sociální ústupky; na konci minulého týdne pak ohlásil na jaro referendum o tom, zda má mít země novou ústavu. Protesty ale stále pokračují.

Další gesta
Zpravodajové agentur připomínají, že gesto chilských fotbalistů není zdaleka ojedinělé. Například reprezentanti země v jiu-jitsu Iván León a Cristian Araya rozvinuli nedávno vlajku s protestním vzkazem přímo na stupni vítězů.

Iván León a Cristian Araya s protestním vzkazem na stupni vítězů. Foto NA, Twitter

Za protestující se postavila také celá řada chilských umělců. Naposledy tak učinila zpěvačka Mon Laferte, která minulý pátek na předávání latinskoamerických Grammys odhalila před fotografy poprsí s nápisem „V Chile teď mučí, znásilňují a zabíjejí“.

 


Další informace:
TellerReport.com Chile: in solidarity with the protest, the national football team refuses to play
The Guardian Chilean singer Mon Laferte exposes breasts at Latin Grammys to back protesters
RollingStone Amid Chilean Protests, Musicians Rally to Support Economic Justice

Verze pro tisk 19.11.2019 denikreferendum.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)