Bez ohledu na selhání regulace finančních trhů, které v roce 2008 vedlo ke globální finanční krizi, lze očekávat jen další rozvolnění světa financí a dohledu nad ním.
Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange „oslavil“ své druhé výročí exilu na ekvádorském velvyslanectví v Londýně zveřejněním dalších dokumentů. Týkají se přísně utajovaného návrhu obchodní smlouvy známé pod zkratkou TISA (Trade in Services Agreement, Smlouva o obchodu ve službách), která světovým finančním mocnostem umožní ještě dominantnější pozici při kontrole globální ekonomiky tím, že zaručuje omezování jakékoli regulace či povinnosti veřejného předkládání účtů. S odvoláním na švýcarské Národní centrum pro zodpovědný výzkum Wikileaks konstatuje, že navrhovatelé smlouvy TISA „chtějí dále deregulovat globální trhy finančních služeb“, přičemž se podílejí na „významném protitransparenčním manévru“ tím, že na smlouvě, která má pokrýt 68 procent světového obchodu ve službách, pracují tajně.
Zveřejněný návrh dohody TISA představuje vyjednávací pozice USA a EU a vytváří základy pro deregulační strategie, které prosazují některé z největších světových bank a investičních firem.
Americká obchodní komora si v únoru smlouvu TISA pochvalovala coby výrazný benefit místnímu průmyslu služeb, který zaměstnává 96 milionů lidí. „V rámci hlavních cílů smlouva umožní americkému průmyslu služeb snazší vstup na zahraniční trhy a zaručí, že s ním bude zacházeno na národní úrovni a s nejvyššími výhodami. Měla by rovněž zrušit sektorové limity uplatňované zahraničními vládami proti investicím do služeb,(…) eliminovat regulační nedůslednosti, které časem přecházejí v obchodní bariéry“ a „zakázat omezení legitimního přeshraničního toku informací a zakázat místní infrastrukturní povinnosti spojené s uchováváním dat“. Tyto požadavky přitom nejenže posílí pravomoci mezinárodních finančních center soustředěných v New Yorku, Londýně, Paříži či Frankfurtu zasahovat do finanční politiky ostatních zemí, ale povolí také neomezený „nadnárodní“ tok osobních či finančních údajů. Třeba australský deník The Age už v první reakci cituje domácí experty, podle nichž smlouva TISA „může ohrozit schopnost Austrálie reagovat nezávisle na jakoukoli budoucí finanční krizi“.
Dokumenty, které zveřejnil WikiLeaks, jsou datovány 14. dubnem, šéf Úřadu obchodního zmocněnce USA Michael Froman mezitím ale v uplynulém týdnu konstatoval, že smlouva TISA je už takřka hotová. „Základní rámec je připravený, původní návrhy dostupnosti trhů byly pozměněny, a specifikace činnosti ve sférách jako jsou telekomunikace a finanční služby, je v plném proudu,“ popsal. Další kolo tajných jednání má začít 23. června v Ženevě. Jak podotýká WikiLeaks, je příznačné, že ze seznamu 48 zemí, které se jednání o TISA účastní, jsou vyloučeny státy BRICS, tedy Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika, což do budoucna podle všeho oslabí jejich pozici při vyjednávání se státy TISA.
„Je to text, který velké banky a finanční spekulanti budou milovat, ale který nás ostatní může silně poškodit,“ konstatuje ke zveřejněnému návrhu prohlášení americké nevládní organizace Public Citizen's Global Trade Watch. „Obsahuje ustanovení, která přímo zakazují jednotlivým zemím zlepšovat regulaci finančních trhů a zanechávají tuto otázku v zaběhaných kolejích minulosti.“