Anarchistická federace

Píšou jinde : Ostrava a Brno demonstrovaly za Rojavu

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2019/10/ostrava-a-brno-demonstrovaly-za-rojavu/

Demonstrující na podporu kurdské Rojavy v Brně a Ostravě se připojili k podobným akcím v dalších českých městech i na Slovensku.

Ve středu večer se sešli demonstranti na podporu kurdské Rojavy nejen v hlavním městě, ale také v Brně a Ostravě. V Brně na Dominikánském náměstí přišlo vyjádřit solidaritu s obyvateli severní Sýrie kolem 400 lidí. Lidé drželi transparenty s nápisy a také syrskými vlajkami. Řečníci podpořili zákaz vývozu zbraní do Turecka a požadovali i prošetření možných válečných zločinů, kterého se mohou dopouštět turecké jednotky na území Rojavy. Po skončení pokojného protestu se zhruba padesát účastníků přesunulo do komunitního centra Sibiř, kde shlédli film Rojava: skrytá syrská revoluce.

Ostravskou akci uspořádal kolektiv Food Not Bombs Ostrava a zúčastnilo se ho na sto padesát lidí. Od obchodního domu se průvod vydal na necelé dva kilometry dlouhý pochod centrem města k budově Nové radnice. Zaznívala hesla „Kdo, když ne my, kdy, když ne teď, za Rojavu a svobodný svět“ i „České zbraně, kurdská krev“.

Podle jednoho z přítomných organizátorů znamená přesažení hranice stovky účastníků v ostravském kontextu velký úspěch. „Domníváme se, že toto téma spojuje lidi napříč politickým spektrem a také proto se tu dnes objevily tváře, které nám z jiných akcí nejsou povědomé,“ dodala další účastnice. Na událost přijeli i lidé z blízkých měst, například z Frýdku-Místku nebo Valašského Meziříčí. Na Prokešově náměstí u Nové radnice zazněl krátký projev – vzkaz od českého dobrovolníka v Rojavě. „Solidarita není o společných prohlášeních, ale o společné účasti. Lidé tady jsou odhodláni bojovat až do konce, je to pro ně boj o vlastní existenci. Ukažme, že jsme v tom s nimi a neodvrátíme zrak jen proto, že o tom média a politici v jednu chvíli přestanou mluvit. V tuto chvíli není prostor pro ústupky,“ zaznělo z úst Michala Fellera, předsedy ostravské buňky Hnutí Duha, který prohlášení četl. Na projev navázala minuta ticha za oběti turecké agrese. Po této pietě zazněla z reproduktorů jásavá kurdská hudba a rozdával se čaj a káva až do půl osmé, kdy se shromáždění pokojně rozešlo.

Verze pro tisk 17.10.2019 a2larm.cz

Píšou jinde

Podporujeme

Rave4Rojava ★ benefiční after-party

29. 11. 2019, Praha

Benefiční after-party po stávce #FridaysForFuture 29. 11. Vstupné dobrovolné, všechny vybrané peníze budou poslány Kurdskému červenému půlměsíci / Heyva Sor a Kurdistanê e.V. Akci pořádá platforma Výbor na obranu revoluce v Rojavě. #Riseup4Rojava ★★★ VÍCE INFO BRZY …(více)

Social Screenings: A.C.A.B.

4. 12. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

Předvánoční bezpeněžní zóna

7. 12. 2019, Plzeň

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. Je spousta nevyužitých nebo nepotřebných věcí, které mohou být jinými lidmi smysluplně využity. Přineste je nebo se jen přijďte podívat, jak bezpeněžní zóna funguje. …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)