Anarchistická federace

Píšou jinde : Fotoreport: Demonstrace proti turecké agresi

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2019/10/fotoreport-demonstrace-proti-turecke-agresi/

Stovky lidí dnes pochodovaly večerní Prahou, aby vyjádřily svůj nesouhlas s tureckou invazí do severní Sýrie.
Petr Zewlakk Vrabec

Asi 400 lidí pochodovalo večerní Prahou, aby vyjádřilo solidaritu Kurdům napadeným Erdoğanovým Tureckem. Turecká agrese do severní Sýrie si zatím vyžádala 70 civilních obětí. Podle některých zdrojů už přes tři sta tisíc lidí opustilo svoje domovy při úprku před tureckou armádou a jejich spojenci. Všechny humanitární organizace se z oblasti stáhly poté, co své pozice vyklidila americká armáda.

Tato fakta připomněla hned první řečnice na dnešní demonstraci proti turecké invazi do severní Sýrie, kterou ještě donedávna ovládali syrští Kurdové. Martin Rozumek z Organizace pro pomoc uprchlíkům připomněl, že současné spojenectví Kurdů se syrským režimem nepřináší velkou naději, protože se Bašár Asad v minulosti choval vůči Kurdům značně represivně. Rozumek taky upozornil na vydírací potenciál Turecka, které dlouho vyhrožovalo západním zemím tím, že do Evropy pustí tři miliony Syřanů v současnosti pobývajících v Turecku. Právě ty chce Erdoğan přesunout do severní Sýrie.

Z Klárova, kde zazněly první projevy, se demonstranti vydali směrem k ministerstvu zahraničí. Projevy zazněly i na Malostranském náměstí. Zazněl i dopis ženského kolektivu ze severosyrského Afrínu. „Erdoğan má v plánu vyhladit Kurdy. Afrínské ženy přicházejí o svá práva, jsou znásilňované a zotročované. Využijte všechny možnosti a postavte se turecké invazi, šiřte informace o válce,“ vyzvala přednášející demonstranty skrze dopis. Po zastávce na Malostranském náměstí se průvod vydal dál k Černínskému paláci.

Tam promluvil Kurd žijící v Česku, když prohlásil: „Kurdové dokázali zničit Chalifát, díky tomu jsme se stali nepřáteli všech džihádistů světa. Nevinní lidé zaplatí životy za nečinnost Západu.“ Jako poslední promluvil bývalý ministr zahraničí a bývalý předseda Valného shromáždění OSN, Jan Kavan. „Musíme nejen vyhlásit ekonomické sankce, ale také přerušit diplomatické styky s Tureckem a izolovat ho,“ řekl mimo jiné ve svém projevu, který skončil za skandování „Ať žije mezinárodní solidarita!“.

Verze pro tisk 17.10.2019 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Social Screenings: The Wind That Shakes the Barley

17. 6. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Critical Readings: Judith Butler - Undoing Gender (2)

18. 6. 2020, Praha

Kritické čtení. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Social Screenings: Our Brand Is Crisis

23. 6. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)