Anarchistická federace

Píšou jinde : Fotoreport: Demonstrace proti turecké agresi

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2019/10/fotoreport-demonstrace-proti-turecke-agresi/

Stovky lidí dnes pochodovaly večerní Prahou, aby vyjádřily svůj nesouhlas s tureckou invazí do severní Sýrie.
Petr Zewlakk Vrabec

Asi 400 lidí pochodovalo večerní Prahou, aby vyjádřilo solidaritu Kurdům napadeným Erdoğanovým Tureckem. Turecká agrese do severní Sýrie si zatím vyžádala 70 civilních obětí. Podle některých zdrojů už přes tři sta tisíc lidí opustilo svoje domovy při úprku před tureckou armádou a jejich spojenci. Všechny humanitární organizace se z oblasti stáhly poté, co své pozice vyklidila americká armáda.

Tato fakta připomněla hned první řečnice na dnešní demonstraci proti turecké invazi do severní Sýrie, kterou ještě donedávna ovládali syrští Kurdové. Martin Rozumek z Organizace pro pomoc uprchlíkům připomněl, že současné spojenectví Kurdů se syrským režimem nepřináší velkou naději, protože se Bašár Asad v minulosti choval vůči Kurdům značně represivně. Rozumek taky upozornil na vydírací potenciál Turecka, které dlouho vyhrožovalo západním zemím tím, že do Evropy pustí tři miliony Syřanů v současnosti pobývajících v Turecku. Právě ty chce Erdoğan přesunout do severní Sýrie.

Z Klárova, kde zazněly první projevy, se demonstranti vydali směrem k ministerstvu zahraničí. Projevy zazněly i na Malostranském náměstí. Zazněl i dopis ženského kolektivu ze severosyrského Afrínu. „Erdoğan má v plánu vyhladit Kurdy. Afrínské ženy přicházejí o svá práva, jsou znásilňované a zotročované. Využijte všechny možnosti a postavte se turecké invazi, šiřte informace o válce,“ vyzvala přednášející demonstranty skrze dopis. Po zastávce na Malostranském náměstí se průvod vydal dál k Černínskému paláci.

Tam promluvil Kurd žijící v Česku, když prohlásil: „Kurdové dokázali zničit Chalifát, díky tomu jsme se stali nepřáteli všech džihádistů světa. Nevinní lidé zaplatí životy za nečinnost Západu.“ Jako poslední promluvil bývalý ministr zahraničí a bývalý předseda Valného shromáždění OSN, Jan Kavan. „Musíme nejen vyhlásit ekonomické sankce, ale také přerušit diplomatické styky s Tureckem a izolovat ho,“ řekl mimo jiné ve svém projevu, který skončil za skandování „Ať žije mezinárodní solidarita!“.

Verze pro tisk 17.10.2019 a2larm.cz

Píšou jinde

Podporujeme

Critical Readings: The Murray Bookchin Reader (3)

28. 11. 2019, Praha

Čtení v D-zóně. …(více)

Rave4Rojava ★ benefiční after-party

29. 11. 2019, Praha

Benefiční after-party po stávce #FridaysForFuture 29. 11. Vstupné dobrovolné, všechny vybrané peníze budou poslány Kurdskému červenému půlměsíci / Heyva Sor a Kurdistanê e.V. Akci pořádá platforma Výbor na obranu revoluce v Rojavě. #Riseup4Rojava ★★★ VÍCE INFO BRZY …(více)

Předvánoční bezpeněžní zóna

7. 12. 2019, Plzeň

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. Je spousta nevyužitých nebo nepotřebných věcí, které mohou být jinými lidmi smysluplně využity. Přineste je nebo se jen přijďte podívat, jak bezpeněžní zóna funguje. …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)