Anarchistická federace

Píšou jinde : Uvalme na Turecko ekonomické sankce, požadovali demonstranti v Praze

Toto je kopie článku uveřejněného na denikreferendum.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
http://denikreferendum.cz/clanek/30256-uvalme-na-turecko-ekonomicke-sankce-pozadovali-demonstranti-v-praze

V den zahájení turecké invaze do severovýchodní Sýrie se v Praze konala demonstrace proti postupu prezidenta Erdoğana. Účastníci požadovali, aby Unie na Turecko uvalila ekonomické sankce a Česká republika přestala do země vyvážet zbraně.

Přibližně šedesát lidí se ve středu sešlo na Palackého náměstí, aby vyjádřilo nesouhlas s tureckou invazí do severovýchodní kurdské části Sýrie, zahájené týž den, a s reakcí světových politiků na ni. Požadovali, aby Evropská unie vyvinula na Turecko ekonomický tlak a Česká republika přestala do Turecka vyvážet zbraně.

Čtyřicet lidí, převážně Kurdů, následně protestovalo i před tureckou ambasádou. Demonstraci proti invazi, která může předznamenat nový válečný konflikt na Blízkém východě, zorganizovaly Kolektiv 115, Alt-Pride, SocSol a Anarchistická federace. Další protest proti tureckému postupu plánují svolat na příští týden.

Jakmile dozněly tóny kurdské hudby, chopila se mikrofonu členka Výboru na obranu revoluce v Rojavě. Připomněla, že se Kurdové zasloužili o porážku Islámského státu a ocenila způsob, jakým severní část Sýrie známou jako Rojava spravují.

„V oblasti zmítané neustálým útlakem a etnickými střety vznikl levicový projekt demokratické a sekulární společenské samosprávy, založené mimo jiné na ženské emancipaci," uvedla. A dodala že mezinárodní společenství se po porážce Islámského státu obrátilo k Rojavě zády a tureckému vpádu se nepokusilo zabránit.

„S Tureckem nás pojí velmi pochybné spojenectví založené na zadržování uprchlíků a vývozu zbraní,“ prohlásila s tím, že země navíc vězní dva české občany Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase, kteří byli pro svůj záměr vybudovat v Rojavě polní nemocnici obviněni z terorismu.

Rojava není ráj, ale je to naděje
Jako další přednesl projev Martin Karim z Československo-kurdské solidarity. „Byl bych velmi rád, kdyby Evropská unie, která je největší ekonomickou silou na světě, pohrozila Turecku sankcemi a v případě, že svého nepěkného chování nezanechá, tyto sankce skutečně zrealizovala. Je to jediná možnost, jak v tuhle chvíli vrátit věci do alespoň trochu normálních kolejí. Tam, kde mluví zbraně, se nedá udělat nic jiného než použít sílu. A je lepší použít sílu ekonomickou než sílu vojenskou," apeloval.

Karim upozornil, že současné válečné tažení Turecko dost možná částečně financuje ze sto osmdesáti miliard korun, které dosud od Unie obdrželo za zadržování uprchlíků na svém území. „Můžeme očekávat mnoho mrtvých civilistů, chaos a další kolo občanských válek v Sýrii, kde se situace začala relativně stabilizovat," dodal.

Demonstraci zakončila audionahrávka od českého kontaktu organizátorů, který se nyní nachází v Rojavě. „Dnes odpoledne začalo bombardování, lidé jsou vystresovaní. Tady už nezbývá nic jiného než bojovat, jakékoliv protesty jsou u konce. Štěstí není na naší straně. Je potřeba, aby se začali ozývat lidé zvenku. [...] Rojava není ráj, ale je to naděje. Naděje pro Blízký východ, pro svobodu žen, naděje, že jiný svět je možný," vzkázal do České republiky.

Piráti podporují případné sankce proti Turecku
Svůj třetí vpád do Sýrie zahájila turecká armáda v odpoledních hodinách leteckými útoky a dělostřeleckým ostřelováním poté, co se během pondělní noci stáhli z území američtí vojáci.

V rámci operace Peace Spring plánuje vyčistit oblast od zbytků Islámského státu – a také od kurdských ozbrojenců, již sice s islamisty bojovali, ale které prezident Recep Tayyip Erdoğan označuje za teroristy. V pásmu podél syrsko-tureckých hranic chce vytvořit „bezpečnostní zónu", kam by měli být přesídleni syrští uprchlíci žijící na tureckém území.

Erdoğan o tomto záměru hovořil několik měsíců i se světovými politiky, český premiér Andrej Babiš (ANO) ho za něj na Valném shromáždění OSN v New Yorku dokonce chválil. „Podruhé ve dvou dnech jsem se viděl s tureckým prezidentem a potvrdil mu, že země V4 podporují výstavbu bezpečnostní zóny v severní Sýrii,“ řekl v září, přestože slovenská prezidentka Zuzana Čaputová plán tureckého prezidenta kritizovala.

Nyní Babiš nicméně varuje, že by invaze mohla vyvolat novou uprchlickou vlnu, a vyzývá Evropu k rychlé reakci. Ve společný postup Evropské unie ve spolupráci s USA doufá i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), podle nějž turecká invaze situaci syrských civilistů a uprchlíků jen zhorší.

K uvalení ekonomických sankcí na Turecko zatím z českých politických stran vyzývají pouze Piráti. „Ocitli jsme se na zásadní bezpečnostní křižovatce. Protože USA selhaly, Evropa by měla okamžitě jednat a pohrůžkou sankcí donutit prezidenta Erdoğana invazi odvolat,” uvedla v úterý europoslankyně Markéta Gregorová. (Piráti). A doplnila, že vzhledem k současné ekonomické krizi v Turecku by právě ekonomický tlak mohl uspět.

Verze pro tisk 10.10.2019 denikreferendum.cz

Píšou jinde

Odkazy