Anarchistická federace

Píšou jinde : Fotogalerie: Solidarita s Rojavou

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2019/10/fotogalerie-solidarita-s-rojavou/

Necelá stovka lidí se sešla v deštivém počasí na Palackého náměstí v Praze, aby protestovala proti turecké invazi do severní Sýrie a vyjádřila solidaritu s Kurdy, kteří na tomto území žijí.

Zhruba hodinu před začátkem demonstrace Turecko zahájilo operaci Peace Spring (Pramen míru). Turecká armáda bombardovala a ostřelovala pohraniční města. Podle CNN se Turecko zaměřuje na vojenské cíle, turecká strana mluví o skladech munice a základnách YPG, ale hned první hodiny konfliktu přinesly i civilní oběti. V kurdském městě Rás al-Ajn zemřeli minimálně dva civilisté. Podle Kurdů operuje v tuto chvíli turecká armáda už padesát kilometrů od turecko-syrské hranice.
https://eshop.a2larm.cz/

Solidární akci na Palackého náměstí svolala česká Anarchistická federace, která vyjádřila solidaritu jak napadeným Kurdům, tak sympatie k revolučnímu projektu v Rojavě, která funguje samosprávně, klade důraz na emancipaci a rovnoprávné postavení žen a sociální spravedlnost. Mluvčí Fridays for Future Petr Doubravský ve svém krátkém projevu připomněl, že v Rojavě funguje i pobočka tohoto hnutí a YPG se hlásí k enviromentalismu.

Na akci pak zazněl vzkaz od Čecha, (který si z bezpečnostních důvodů přeje zůstat v anonymitě), a který se momentálně nachází přímo na místě, kde pracuje jako dobrovolník v nemocnici. Jeho vzkaz přikládáme:

Na severosyrském území ovládaném Kurdy se také nachází několik táborů, ve kterých jsou zadržovaní džihádisté z poražené organizace Islámský stát a dalších islamistických milic. Turecká strana slíbila, že vězně v táborech převezme, ale na kurdské straně existují obavy z propuštění extrémistů.

Ve čtvrtek se kvůli invazi sejde Bezpečnostní rada OSN, Egypt požaduje mimořádné zasedání Ligy arabských států. Útok odsoudila většina států Evropské unie, včetně České republiky, byť premiér Andrej Babiš nedávno vyjádřil tureckému prezidentu Erdoganovi a jeho politice v Sýrii podporu. Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček naopak vyjádřil obavu, že turecká intervence zhorší situaci civilistů a uprchlíků v oblasti. Přál by si společný postup v rámci EU.
Fotogalerie: Štěpán Lohr

Verze pro tisk 9.10.2019 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Lidovka pro Guerilla Gardening

21. 10. 2019, Praha

Lidová kuchyně na Salé! Bulgur s tofu a zeleninou, jako dezert sladká palačinka. To chceš !! Porce za dobrovolný příspěvek (doporučených 80-100 Kč) - veškerý výtěžek bude použit na aktivity a přímé akce Guerilla Gardening aneb zahradničení bez státu. …(více)

Social Screenings: Elena (2011, Andrey Zvyagintsev)

30. 10. 2019, Praha

Something of a noir set in modern-day Moscow, this is an understated film that has been described as somber, grim--and remorseless. As the film follows a mismatched marriage and the children that are associated with it, a deeper picture of class resentment and the haves and have-nots of Russian society appears. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Lidovka na Salé: Plněný bramborový knedlíky (na novej projektor)

2. 11. 2019, Praha

Bramborový knedlíky plněný směsí s uzeným tofu, se zelím bílým i červeným/špenátem a posypané cibulkou s robi. Polívečka a dezert. A za to všechno se složíme na novej projektor. …(více)