Anarchistická federace

Píšou jinde : Hlavním heslem letošní Vzpurné Prahy je dostupné bydlení

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2019/10/hlavnim-heslem-letosni-vzpurne-prahy-je-dostupne-bydleni/

Festival práva na město se bude letos konat už podruhé. Chybět na něm nebudou lokální iniciativy, přednášky nebo workshopy.

Za dostupné bydlení pro všechny – tak zní podtitul letošního festivalu Vzpurná Praha. Ten pořádá pražský Kolektiv 115 už podruhé. Akce se bude odehrávat od pátku 4. října do neděle 6. října v Holešovické Šachtě. Podnětem pro uspořádání festivalu je neutěšená situace na poli dostupného bydlení, a to nejenom v hlavním městě. Pořadatelé vysvětlují, že právě větší města pociťují stávající krizi nejvýrazněji. „Jen v takové Praze rostou nájmy dvakrát rychleji než mzdy, ceny nemovitostí šplhají do astronomických částek a město po třiceti letech privatizací není schopné nabídnout k nedostupnému tržnímu bydlení alternativu,“ uvádí jeden z pořadatelů Štěpán Stolz. V programu festivalu je třeba i procházka po pražských Holešovicích, během které si návštěvníci a návštěvnice společně s architektem Jakubem Nakládalem budou moct prohlédnout, jak se dříve industriální čtvrť mění v prostředí určené spíše pro bohatší klientelu.

Na akci participuje i celá řada lokálních iniciativ: přednášku budou mít zástupci a zástupkyně nájemníků z bytů vlastněných firmou Residomo (dříve OKD byty) z Moravskoslezského kraje, lidé z platformy Snesitelné bydlení v centru Prahy, kteří usilují o změnu v přístupu města k platformě Airbnb, pražská Iniciativa Ferona, která popíše boj proti bezohlednému developerovi, nebo obyvatelé sídliště Písnice, kteří si bydlení postavené svépomocí vždy chtěli koupit, ale stát ho prodal firmě CIB, která dnes zvyšuje nájmy a vzpurné nájemníky represivně postihuje. „V rámci Vzpurné Prahy chceme hledat společné příčiny nedostupného bydlení, bezohledného developmentu i turismu utrženého ze řetězu, ale také společné odpovědi na ně. Kromě přednášek, procházek a filmů chceme dát prostor také vzájemnému seznamování, výměně zkušeností a budování koalic za demokratické a dostupné město,“ dodává Tomáš Hauerland.

Mimoto festival nabídne i přednášky věnované takovým tématům, jako je financializace bydlení nebo problematika stavebního práva. Na nich vystoupí přední čeští odborníci a odbornice: sociolog Tomáš Samec, antropoložka Barbora Bírová, environmentalista Arnošt Novák nebo právník Petr Svoboda. Akci doplní i workshopy zaměřené na možnosti sebeorganizace a prostor bude věnovaný i síťování jednotlivých iniciativ. Každý večer se pak návštěvníci a návštěvnice mohou těšit na kulturní program: promítat se bude nejnovější film Barbory Chalupové s názvem Raality (Česká televize, cyklus Český žurnál) a zahraje Aran Epochal nebo DJky Lada je sama. K dispozici bude i dětský koutek a výstava fotografa Petra Zewlakka Vrabce věnovaná otázce klimatické změny a města.

„Chceme město, které se nebude podřizovat zisku těch nejbohatších, ale budeme ho moci spoluutvářet podle našich potřeb. Zkušenosti z Prahy i zahraničí ukazují, že o to musíme usilovat sami, protože nikdo jiný to za nás neudělá,“ uzavírají pořadatelé.

Verze pro tisk 3.10.2019 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Demonstrace - Podpořte anarchisty vězněné v Rusku

27. 2. 2020, Brno

Solidární akce s odsouzenými z kauzy Síť. …(více)

Demonstrace - Podpořte anarchisty vězněné v Rusku

27. 2. 2020, Praha

Solidární akce s odsouzenými z kauzy Síť. …(více)

1+6+1. narozeniny Salé

6. 3. 2020, Praha

Každé hnutí potřebuje fyzický prostor. Salé nám ho nabízí už několik let. Důvod k oslavě. Živá hudba garantována v Bike_Jesus na Štvanici …(více)

Benefit na podporu politických vězňů v ruské kauze Síť

6. 3. 2020, Hradec Králové

Koncert na podporu ruských anarchistů odsouzených k dlouholetým trestům …(více)

Pátek 13. pro Food Not Bombs Kolín

13. 3. 2020, Kolín

Koncert a party na podporu místní buňky Jídla místo zbraní …(více)

Odpadledne a ječel 4

28. 3. 2020, Plzeň

Osvědčená tatérská kulturně osvětová benefiční akce, která se koná tradičně v plzeňské Papírně. Benefice pro Limity jsme my, Bosque Medicinal a Záchrannou a odchytnou službu pro zvířata Karlovy Vary. Zahrají Pio Squad, Esazlesa, Protijed, Manon Muert, Vont a další. Nebudou chybět Djs Evil Produst, JB, Tony Magor Vrtačka a Marek. Součástí budou přednášky, promítání dokumentů, benefiční bazar, infostánky a distra, sítotiskový a zinařský workshop, prodej tisků a flashů od zúčastněných tatérů. …(více)

8. Anarchistický festival knihy

23. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)