Anarchistická federace

Píšou jinde : Fotoreportáž: Přes tisíc lidí stávkovalo v Praze za klima

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2019/09/fotoreportaz-pres-tisic-lidi-stavkovalo-v-praze-za-klima/

Miliony lidí po celém světě protestovaly za klima. Tisíc lidí pochodovalo také Prahou, stovky v dalších českých městech.

Když se letos v březnu sešla v Praze první česká stávka za klima, zúčastnilo se jí několik tisíc lidí. Tohoto čísla už další akce české pobočky Fridays for Future nikdy nedosáhly. V globálním měřítku se jedná o největší protesty současnosti. Místním Fridays for Future se sice nedaří dostat do ulic tolik lidí jako třeba Milionu chvilek pro demokracii, přesto mají jejich akce stále dost energie.

Na Staroměstském náměstí bylo kolem desáté dopoledne, kdy začaly projevy řečníků, přes pět set lidí, včetně asi sedmi příznivců strany Svobodných, kteří přišli hájit práva fosilních paliv na své spálení. Postupně se ale prostor zaplňoval a nakonec se na místě sešlo přes tisíc lidí. Témata projevů byla globální i lokální. V českém kontextu řečníci několikrát zmínili prolomení limitů pro důl Bílina a výjimky pro uhelné elektrárny Chvaletice a Počerady. Na pódiu se střídali aktivisté, akademici a samotní středoškoláci, kteří celou akci svolali a organizovali. Kromě konkrétních problémů zmiňovali řečníci i zlepšující se atmosféru ve společnosti, která je prý nyní více nakloněná přijetí potřebných opatření. Společenskou atmosféru pak stavěli do protikladu s nečinností politiků, kteří většinově stále jednají podle starých schémat, jako by se nic nedělo.

Přestože výběr řečníků na Staroměstském náměstí tomu nemusel odpovídat, během pochodu městem se ukázalo, že akce skutečně patří středoškolákům, kteří udávali tempo. Nejvýraznějším skandovaným „heslem“ páteční akce tak byl neartikulovaný radostný hukot, který se stal rozpoznávacím znamením středoškolských protestů. Něco podobného na jiných demonstracích v Česku neuslyšíte.

Kromě zvědavých turistů, kteří vytahovali mobily a dav si rovnou natáčeli, sklízel klimatický protest většinou sympatie. Lidi v tramvajích i kolemjdoucí často zdravili palcem nahoru nebo demonstrantům mávali. Těžko říct, co si mysleli lidi v autech a kravaťáci v kancelářích, kteří pochod sledovali zachmuřeněji.

Stávka za klima neproběhla jen v Praze. Středoškoláci stávkovali v desítkách dalších českých měst. Celosvětově protestovaly za klima miliony lidí. Demonstrace byly v New Yorku, Londýně, Bruselu, Johannesburgu, Hongkongu, Ankaře, Sydney, v Bratislavě (kde přišlo demonstrovat kolem pěti tisíc lidí) a v dalších stovkách, možná i tisícovkách měst po celém světě. Nejmladší generace stvořila skutečně globální hnutí, které existuje na všech kontinentech a dokáže koordinovat svoje akce za záchranu planetárního klimatu.

Verze pro tisk 22.9.2019 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Social Screenings: In Search Of Balance

9. 6. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Critical Readings: Judith Butler - Undoing Gender (2)

18. 6. 2020, Praha

Kritické čtení. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Social Screenings: Our Brand Is Crisis

23. 6. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Open talk about Toxic Masculinity

9. 7. 2020, Praha

Diskuse. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)