Anarchistická federace

Píšou jinde : Hamburger Gitter: policejní akce na summitu G20 pod drobnohledem

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2019/09/hamburger-gitter-policejni-akce-na-summitu-g20-pod-drobnohledem/

Úspěšný německý dokument zpochybňuje roli policie při demonstracích proti summitu G20 z července 2017.

Dokumentární filmy, které zpracovávají aktivisté bez nároku na honorář a bez velké televizní produkce, mají většinou mimo danou „sociální bublinu“ minimální divácký zásah. Minulé léto se však v Německu stal malou diváckou senzací dokument Hamburger Gitter s podtitulem „Summit G20 jako ukázka moderní policejní práce“. Po roce promítání v kinech a na festivalech je teď možné film zhlédnout zdarma na YouTube.

    Nepodílela se policie některými svými zásahy na eskalaci násilí?

Summit dvaceti nejbohatších zemí světa v německém Hamburgu v červenci 2017 získal ve světových (a samozřejmě i českých) médiích pověst největšího řádění ultralevicových demonstrantů v dějinách poválečného Německa. Hamburg byl ve většině článků a televizních reportážích vyobrazen jako „válečná zóna“, v níž demonstranti zapalují auta, ničí výlohy a organizovaně útočí na policii, která se naopak snaží udržet pořádek a chránit majetek občanů. Pro tvůrce dokumentu Hamburger Gitter je ale tento obraz jen malým výřezem z celku událostí. A jak se snaží jejich snímek ukázat, policie si dala práci, aby si právě tohoto výřezu nejvíce všímala světová média. Stranou přitom zůstala gigantická policejní akce proti množství pokojných demonstrantů, při níž docházelo k řadě jevů, kterých by se policie neměla dopouštět. Akce vyšla německé daňové poplatníky 145,2 milionu eur a proti 80 tisícům demonstrantů bylo nasazeno přes 31 tisíc německých policistů, 600 příslušníků speciálních, zásahových jednotek, tři tisíce vozidel a minimálně 21 vodních děl. Tato koncentrace policejní síly podle většiny lidí, kteří v dokumentu hovoří, ovšem nevedla k nastolení pořádku v ulicích, ale naopak k flagrantnímu porušování lidských práv nenásilných demonstrantů i novinářů, k porušování soudních příkazů a k brutálnímu policejnímu násilí, jaké nemá v novodobé německé historii obdoby.

V dokumentu kromě aktivistů mluví také různé osobnosti německé levicové scény – od členky hamburského zastupitelstva za Die Linke Christiane Schneider po publicistu a bývalého člena teroristické skupiny RAF Karl-Heinze Dellwa. Vyjádří se také policejní mluvčí Timo Zill nebo nezávislý policejní expert Rafael Behr. Nejznepokojeněji však působí němečtí novináři Katharina Schipkowski z berlínského deníku Die Tageszeitung a Heribert Prankl ze Süddeutsche Zeitung. Film klade řadu otázek. Smí policie zpochybňovat pravomoci soudu, jehož nařízení v průběhu akce porušila? Může trestat všechny účastníky demonstrace, při které dojde k násilným excesům, nebo jiným porušením zákona, místo aby zasahovala cíleně jen proti těm, kteří zákon porušují? Je přijatelné, aby lustrovala novináře, a určovala tak, kdo bude o událostech referovat? Nepodílela se policie některými svými zásahy na eskalaci násilí? Právě v dnešních dnech je dokument Hamburger Gitter aktuální. Svět totiž s napětím sleduje demonstrace v Hongkongu a policejní násilí a represe, které na ně reagují. Člověk si tak musí klást otázku, zda policii v Evropě netolerujeme to, co jinde kritizujeme.

Verze pro tisk 13.9.2019 a2larm.cz

Píšou jinde

Odkazy