Anarchistická federace

Píšou jinde : „Kočka, pes i kráva mají svoje práva.“ V Praze za ně demonstrovaly stovky lidí

Toto je kopie článku uveřejněného na denikreferendum.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
http://denikreferendum.cz/clanek/30006-kocka-pes-i-krava-maji-svoje-prava-v-praze-za-ne-demonstrovaly-stovky-lidi

Prahou v sobotu prošel nebývale početných pochod za práva zvířat. Akce The Official Animal March 2019 se účastnilo šest stovek lidí. Na průvod kritizující týrání zvířat a živočišný průmysl navázaly každoroční Veganské hody.

Praha zažila největší pochod za práva zvířat v posledních letech. Průvodu s titulem „The Official Animal March 2019“ se pod vedením široké koalice veganských organizací a hnutí za práva zvířat v čele s organizací Otevři oči zúčastnilo na šest set lidí. Demonstranti upozornili na tristní podmínky ve velkochovech i nedostatečnou českou legislativu proti týrání zvířat a nechvalně proslulým množírnám. Na manifestaci navázaly již tradiční Veganské hody.

„Cílem pochodu je sjednotit komunitu lidí, kterým není lhostejný osud zvířat a inspirovat další k aktivnímu hájení zvířecích práv. Budoucnost je veganská, přesto dokud utrpení zvířat neskončí, nesmíme přestat mluvit jejich jménem,“ uvedli pořadatelé v pozvánce na demonstraci. Akce se konala v rámci mezinárodní sítě obdobných průvodů, kterou založila organizace obránců práva zvířat Surge před třemi lety.

Manifestace začala před polednem na Klárově, který z velké části zaplnili lidé vybavení množstvím transparentů a piketů. Část z nich propagovala veganství, další vážně i vtipně kritizovaly týrání zvířat, cirkusy či obecnou netečnost k bolesti ostatních tvorů. Jeden z transparentů nesl heslo „Válková, Benda, Ferjenčík, od zvířat máte vykřičník!“ s odkazem na poslance, kteří z různých důvodů chtějí pozměnit návrh novely zpřísňující tresty za týrání.

Původní předloha z pera TOP 09 v čele s Jiřím Pospíšilem počítala se zvýšením trestů za provoz množíren i týrání zvířat, a to až na osm let nepodmíněného odnětí svobody. Pozměňovací návrh Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) počítá s nižšími tresty, což podle kritiků činí novelu bezzubou.

Pirátský poslanec sice s jádrem návrhu souhlasí, jeho obsah ale pokládá za nedostatečně konkrétní. Papírové zavedení vyšších trestů prý nezaručí, že se míra týrání zvířat opravdu sníží.

Jakmile se lidé seřadili do průvodu, vyrazili kolem Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na Staroměstské náměstí a odtud na náměstí Václavské. Po cestě skandovali hesla jako „Zvíře není zboží“, „Kočka, pes i kráva – mají svoje práva!“ „One struggle, one fight – human freedom, animal right“ (Lidská svoboda, práva zvířat – jeden boj). Na demonstraci po celou dobu dohlíželi policisté, jejich nasazení se ale omezilo na řízení dopravy.

Akci ukončili projevy pořadatelů i jednotlivých skupin organizátorů. Jako jedni z řečníků vystoupili i Michaela a Lukáš Vincourovi za organizaci Zvířata nejíme, která usiluje o zavedení kamerových systémů na jatkách.

„Konzumovat zvířata, oblékat se do nich nebo si je mazat na obličej je možností volby, není to nutnost. V takovém případě je morálně neobhajitelné podporovat týrání a zabíjení zvířat. Naše aktivity jsou zaměřené na odkrývání reality, kterou se nejkrutější živočišný průmysl snaží skrýt, protože ví, že zákulisí veselých reklam je pobuřující a může lidi přivézt ke změně,“ řekl Vincour.

Téma zneužívání zvířat se v posledních letech dostává do popředí nejen kvůli rozvoji veganství a dalších stravovacích alternativ, ale také v souvislosti se změnami klimatu. K těm totiž živočišný průmysl, a především konzumace masa, prokazatelně přispívá.

Podle nedávného výzkumu agentury Ipsos plánuje až třetina Čechů nějakým způsobem omezit spotřebu živočišných produktů. Podíl veganů a vegetariánů v populaci sice nepřekračuje hranici pěti procent, mezi mladšími lidmi se ale zvyšuje. Stravu s vyloučením masa preferuje až desetina osob mezi osmnácti a pětatřiceti lety.

Verze pro tisk 19.8.2019 denikreferendum.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Ne turecké invazi! Solidaritu s Rojavou!

16. 10. 2019, Praha

★Nenechme obyvatele Rojavy osamocené! Projevme jim naši solidaritu! ★Braňme ženskou revoluci v Rojavě! ★Vyvíjejme tlak na českou vládu a jejím prostřednictvím na mezinárodní instituce, jež mají v rukou nástroje k zastavení turecké agrese! …(více)

Lidovka pro Guerilla Gardening

21. 10. 2019, Praha

Lidová kuchyně na Salé! Bulgur s tofu a zeleninou, jako dezert sladká palačinka. To chceš !! Porce za dobrovolný příspěvek (doporučených 80-100 Kč) - veškerý výtěžek bude použit na aktivity a přímé akce Guerilla Gardening aneb zahradničení bez státu. …(více)

Social Screenings: Elena (2011, Andrey Zvyagintsev)

30. 10. 2019, Praha

Something of a noir set in modern-day Moscow, this is an understated film that has been described as somber, grim--and remorseless. As the film follows a mismatched marriage and the children that are associated with it, a deeper picture of class resentment and the haves and have-nots of Russian society appears. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Lidovka na Iniciativu Za barem

26. 10. 2019, Praha

Klasická sobotní lidovka, kde se můžete dozvědět více o nově vzniklé skupině Za barem, dobře se najíst a přispět na zajímavý projekt. …(více)

Lidovka na Salé: Plněný bramborový knedlíky (na novej projektor)

2. 11. 2019, Praha

Bramborový knedlíky plněný směsí s uzeným tofu, se zelím bílým i červeným/špenátem a posypané cibulkou s robi. Polívečka a dezert. A za to všechno se složíme na novej projektor. …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)