Anarchistická federace

Píšou jinde : Policie použila slzný plyn a obušky proti účastníkům polského klimakempu

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2019/07/policie-pouzila-slzny-plyn-a-obusky-proti-ucastnikum-polskeho-klimakempu/

Několik desítek účastníků polského Kempu pro klima se v sobotu ráno pokoušelo dostat do povrchového dolu u Konina. Policie proti nim použila slzný plyn a obušky.

Polského Obozu dla klimatu (Kempu pro klima) na hranici Velkopolského a Kujavsko-pomořského vojvodství se o tomto víkendu účastnilo skoro tisíc osob. Nesouhlasí především s rozšířením povrchového dolu v Tomisławicích nedaleko Konina, kde se těží už osm let. Podle názorů ekologů i místních obyvatel činnost dolu degraduje okolní prostředí: způsobuje vysychání jezer a erozi půdy.

V sobotu ráno několik desítek účastníků kempu – všichni v bílých overalech a s bílými maskami na tváři – vyrazilo do blízkosti dolu. Plánovali poklidný, osmikilometrový pochod. Šel s nimi i fotoreportér deníku Gazeta Wyborcza Jędrzej Nowicki. V blízkosti dolu však už čekala policie v bojové výstroji: nechyběly helmy, obušky ani granátomety na slzný plyn. Demonstranti šli po polní cestě, ale část z nich se rozeběhla směrem k dolu. Policisté za nimi vyrazili. Další čekali na poli. Zásah byl brutální: podle Nowického policie použila jak obušky, tak slzný plyn. Fotoreportér byl na místě služebně, aby dokumentoval průběh událostí, a měl s sebou i novinářskou legitimaci. Přesto jej policie povalila na zem. „Tlačili mě k zemi a vyhrožovali mi, že mi nasadí pouta. Zaslechl jsem, že novinářskou legitimaci si může udělat každý,“ říká Nowicki. Když byl propuštěn, policisté mu sdělili, že nemá právo zveřejnit jejich fotografie, což ovšem není pravda.

„Z našich informací vyplývá, že bylo zadrženo osm lidí. Několik jich dostalo zásah slzným plynem od policie. Máme také informace, že se někomu podařilo dostat do dolu,“ uvádí Łukasz Łyskawka z Kempu pro klima a dodává: „Byl to spontánní pochod části účastníků. Neorganizovali jsme vniknutí do dolu, ale samozřejmě je podporujeme. Dali jsme účastníkům kempu prostor pro akce občanské neposlušnosti. Neposlušnost je důležitá, protože jiné formy protestu selhaly. Místní obyvatelé už několik let protestují proti činnosti povrchových dolů. Byli v parlamentu, psali poslancům. Nikdo nevyslyšel jejich hlasy. Je potřeba změnit metody,“ dodává Łyskawka. Přístupem policie není překvapený. „Od začátku nám policie ztěžuje život. V sobotu jsme organizovali velký pochod ve směru na Izabelin. Demonstrace byla řádně nahlášená a legální. Policie přesto zadržela autobusy vezoucí účastníky s ohledem na jejich technický stav. Nemáme možnost ověřit, zda jsou vyhovující nebo ne. Ale když někdo chce klást překážky, tak si záminku najde.“

Andrzej Borowiak, mluvčí velkopolské police, informace o zadržení účastníků kempu nepotvrdil. „Ty osoby vběhly na území dolu a byly legitimovány. Část z nich se však odmítla legitimovat a prokázat svoji totožnost,“ sdělil a dodal „ Nemám informace, že by policie použila slzný plyn.“ Do dolu se nakonec podařilo dostat 32 lidem, díky čemuž se zastavil pásový dopravník a těžbu se podařilo na dvě hodiny přerušit. Manévry policie však pokračovaly. Policie například opakovaně legitimovala i účastníky řádně nahlášených, legálních akcí a snažila se je zadržet.

„Občanská neposlušnost je projevem systémové změny. Nebudeme schopní zastavit klimatickou katastrofu bez uzavření uhelných elektráren a dolů. Spolu s obyvateli Velkopolska, kteří bojují proti těžbě hnědého uhlí v regionu už deset let, jsme proti vykořisťování lidí a přírody, proti lhostejnosti úřadů a finančních zájmů. Zdola, společně a přímo bojujeme za spravedlnost v oblasti klimatu,“ uvedli aktivisté ve svém závěrečném prohlášení.

Verze pro tisk 23.7.2019 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

FoodNotBombs Vegan Fest

21. 9. 2019, Praha

Festival veganského jídla s doprovodným programem na plácku venku před cross][club v Holešovicích. Vstup zdarma. …(více)

Benefice pro Kliniku - Adacta, Rozpor a další

27. 9. 2019, Brno

Zveme každýho na benefiční festival pro squat Klinika v pátek 27.9. do brněnského Yacht clubu! Pro Kliniku zahraje devět kapel v rytmu hardcore punku, crustu, antifašistického black metalu a grindcore! Veškerý výtěžek z koncertu poputuje pro Kliniku. …(více)

Support your squat - benefice pro Kliniku

8. 10. 2019, Praha

Punx for punx! Žádný sraní, každá kapela hraje 20-30 minut, mezi kapelama max 10 minut výměna kabelů. Start 16:30, konec ve 22:00 a pak v 22:00 rozjede mohutnou afterparty DJ Stopex Twin - budem tančit až do rána! …(více)