Anarchistická federace

Píšou jinde : Klimakemp bude na Pardubicku, zaměří se na uhelnou elektrárnu Chvaletice

Toto je kopie článku uveřejněného na limityjsmemy.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://limityjsmemy.cz/2019/06/klimakemp-bude-na-pardubicku-zameri-se-na-uhelnou-elektrarnu-chvaletice/

Třetí ročník Klimakempu se bude konat na Pardubicku v blízkosti uhelné elektrárny Chvaletice. Hnutí Limity jsme my, které klimatický tábor stejně jako v předešlých dvou letech pořádá, se nakonec rozhodlo upřednostnit ji před elektrárnou Počerady, která leží na Mostecku. Hlavním důvodem je, že majitelé Pavel Tykač a Jan Dienstl požádali prostřednictvím své firmy Severní energetická pro svou elektrárnu o výjimku z evropských limitů znečištění.

Elektrárna Chvaletice tyto limity nesplňuje a musela by proto v roce 2021 ukončit provoz. Pokud by krajský úřad a posléze ministerstvo životního prostředí udělilo elektrárně výjimku, umožní uhlobaronům Tykačovi a Dienstlovi ničit klima i ovzduší v regionu další desetiletí. Proti výjimce se vyjádřilo město Pardubice i některé obce.

„Změny klimatu začínají také tady na Pardubicku, kde se v přibližně čtyřicet let staré elektrárně Chvaletice spaluje nejšpinavější fosilní palivo – hnědé uhlí – ze severočeských povrchových dolů. Výsledné oteplování způsobuje po celém světě sucha, lesní požáry, tání ledovců nebo rekordní tropické bouře a vede již dnes k utrpení milionů lidí. Stejně na elektrárnu doplácejí místní lidé svým zdravím, které jim ničí špatné ovzduší. Klimakempem chceme upozornit na to, že Česká republika nesmí dávat výjimky uhelným elektrárnám a naopak je musí začít zavírat a zahájit tím cestu ke konci těžby a spalování uhlí,“ říká člen hnutí Limity jsme my Josef Patočka.

Česká republika přitom patří k největším vývozcům elektřiny na světě. Ročně vyvezeme téměř pětinu elektřiny vyrobené na území České republiky, což je množství které by vyrobily čtyři elektrárny Chvaletice. Loni to bylo 13,9 TWh elektřiny. K ničení klimatu i zdraví lidí tak dochází zcela zbytečně.

„Elektrárna Chvaletice je největším znečišťovatelem ovzduší v celém Pardubickém kraji. Na její byznys s vývozem elektřiny doplácíme všichni svým zdravím, dividendy z uhelného byznysu odcházejí na Kypr a firma chce ještě ke všemu výjimku, aby nemusela investovat do nejlepších technologií a vyhnula se dodržování limitů znečištění ovzduší? To nám přijde skandální. Jsme proto rádi, že se letošní Klimakemp bude konat právě tady na Pardubicku a zveme všechny lidi z regionu, aby spolu s námi vyzvali úřady, ať výjimku zamítnou,“ říká členka pardubického spolku Zastavme elektrárnu Chvaletice Jitka Češková. Podle vědců z Mezivládního panelu OSN pro změny klimatu musíme do roku 2030 radikálně snížit emise skleníkových plynů bezmála o polovinu a do roku 2050 se jich musíme zbavit úplně, pokud nechceme překročit oteplení planety o 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální době. To podle dodatečných analýz znamená skončit s těžbou a spalováním uhlí do konce roku 2030.

„Sliby a plány jednotlivých států ale k takovému vývoji vůbec nesměřují. Uhlí pro výrobu elektřiny lze přitom v rámci EU nahradit nejsnáze a je proto naprosto oprávněné jeho těžbě čelit. Hnutí Limity jsme my s tím začalo už před čtyřmi lety a vědecké poznatky mu dávají zcela za pravdu. Nezůstane-li naprostá většina známých zásob uhlí v zemi, cíl udržení oteplení pod 1,5 stupni je zcela nemožné splnit,“ shrnul vědecké poznatky Jan Hollan z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR.
Co je to Klimakemp?

Klimakemp je tábor bez vedoucích zaměřený na budování hnutí za klimatickou spravedlnost. Funguje na principu udržitelnosti a každý rok jej provází mnoho debat, workshopů a kulturního programu zaměřených na téma ochrany klimatu.

Celý Klimakemp začne už ve čtvrtek 27. června společným stavěním kempu. Pokračuje pak 30. června večer první přednáškou z Letní školy klimatické spravedlnosti, která bude pokračovat až do středy 3. července. Těšit se můžeš na přednášky, diskuze i praktické workshopy na témata jako je komunikace klimatické krize, strategie ekologického hnutí, nerůstová ekonomika, environmentální žal či demokratizace energetiky. Kompletní program najdete na našich webových stránkách.

O víkendu se budou konat různorodé protesty proti těžbě a spalování uhlí. Předchozí dva ročníky se konaly v severních Čechách, konkrétně u obcí Horní Jiřetín a Louka u Litvínova. Oba předchozí ročníky vyvrcholily během „akčních víkendů“ také akcemi občanské neposlušnosti, při nichž stovky lidí zablokovali provoz velkolomu Bílina. Letos k akcím občanské neposlušnosti vyzvala iniciativa Občané za konec doby uhelné.

„Protože ani opakovaná varování vědců, ani nesčetné petice, ani pokojné demonstrace změnu nepřinesly, nevidíme jinou možnost, než přistoupit k nenásilné občanské neposlušnosti. Nemůžeme s čistým svědomím přihlížet tomu, jak nás světové vlády svou podporou fosilního průmyslu vedou do klimatické katastrofy a okrádají nás tak o budoucnost. Považujeme za právo i povinnost občanů nenásilně se vzepřít zákonům, které udržují tuto nespravedlnost a domáhat se tak nápravy,“ řekla mluvčí iniciativy Občané za konec doby uhelné Marika Volfová.
Kontakty

Josef Patočka, Limity jsme my – media@limityjsmemy.cz, 737 863 097
Jitka Češková, Zastavme elektrárnu Chvaletice
Jan Hollan, Ústav výzkumu globální změny AV ČR – 606 073 562

Verze pro tisk 10.6.2019 limityjsmemy.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Social Screenings: The Wobblies

3. 9. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

Lidová kuchyně pro srub Černorudých skautů

7. 9. 2019, Praha

Benefiční veganská lidová kuchyně na Salé …(více)

Social Screenings: Akira

11. 9. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

Critical Readings: Sara Ahmed - The Promise of Happiness (6)

12. 9. 2019, Praha

Čtení v D-zóně …(více)

DIY Karneval - Make Music, Not Weapons

14. 9. 2019, Praha

More info soon …(více)

RIOT OVER RIVER - společně proti rasismu 4

21. 9. 2019, Praha

Čtvrtý ročník antifašistického hudebního festivalu s dobrovolným vstupným. Přes dvacet kapel na venkovní a vnitřní scéně v Crossu, kousek od řeky. …(více)

Zažít Řehořovu jinak

21. 9. 2019, Praha

Pojďte si užít naši krásnou ulici plnou pohody, umění, dobrého jídla a pití. Všichni jsou zváni. …(více)

FoodNotBombs Vegan Fest

21. 9. 2019, Praha

Festival veganského jídla s doprovodným programem na plácku venku před cross][club v Holešovicích. Vstup zdarma. …(více)

Benefice pro Kliniku - Adacta, Rozpor a další

27. 9. 2019, Brno

Zveme každýho na benefiční festival pro squat Klinika v pátek 27.9. do brněnského Yacht clubu! Pro Kliniku zahraje devět kapel v rytmu hardcore punku, crustu, antifašistického black metalu a grindcore! Veškerý výtěžek z koncertu poputuje pro Kliniku. …(více)

Support your squat

5. 10. 2019, Praha

Benefiční koncert pro Kliniku …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)