Anarchistická federace

Píšou jinde : Protest proti Fénixu před ambasádou v Berlíně

Toto je kopie článku uveřejněného na antifenix.noblogs.org.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://antifenix.noblogs.org/post/2019/05/08/protest-proti-fenixu-pred-ambasadou-v-berline/

27. dubna 2019 proběhl před českou ambasádou v Berlíně protest proti kauze Fénix 2, která se nedávno dostala před soud. Sešlo se několik desítek lidí. Hlasitá aparatura upoutávala pozornost kolemjdoucích, stejně jako transparent s nápisem “Naší zbraní je solidarita – Obrana anarchistického třídního boje.”

Na místě jeden z organizátorů přečetl v německém i českém jazyce projev. V něm nejprve vysvětlil, o co ve Fénixu jde a dal vše do kontextu anarchistických aktivit na území tzv. České republiky. Uvedl, že “Anarchistická scéna v ČR je politická síla, která se efektivně a soustavně staví solidárně. Zabývá se nejen antifašistickou a antirasistickou agendou, ale také se s akční platformou solidárních sítí věnuje projevům třídního boje proti praxi kapitalistického vykořisťování.”

V závěru projevu místní anarchista dodal: “Přál bych si nyní zřetelně vyjádřit, že si vysoce vážíme praxe našich soudružek a soudruhů v České republice. Chceme v rámci našeho shromáždění říct naše hlasité díky za vaše odvážné činy. Vaše praxe je velice inspirativní a působivá. Ať žije solidarita a její zasazení do praktickych činů v každodennosti. Represe, která působí na celém světě nás nestaví ke zdi, ale motivuje nás k tomu, jít do solidární, emancipační ofenzivy s plným nasazením. My se zde dnes nechceme věnovat jen protestu, ale i oslavě odvahy k anarchistickému třídnímu boji.”

Projev sklidil velký potlesk přítomných. Po kratší, hudbou vyplněné pauze následoval projev jednoho z obviněných v kauze Fénix 2. V úvodu zmínil, že Fénix není jediná represivní kampaň. Po celém světě je jich mnoho a je zřetelné, že represivní složky se organizují na mezinárodní úrovni. Naše sebeorganizace tedy musí mít také mezinárodní rozměr, aby byla dostatečně efektivní. V další části projevu bylo poukázáno na pokrytectví těch, kteří obviňují druhé z potlačování práv a svobod, přitom sami potlačují svobodu slova a projevu. Myšleno je stíhání v souvislosti se zveřejňováním komuniké SRB na internetu a distribucí anarchistických publikací. Stejně tak bylo zdůrazněno, že ačkoliv je v souvislosti s obviněnými používán termín terorismus, samotná operace Fénix je projevem státního terorismu. Jeho hlavním cílem není odsoudit několik anarchistů, ale represemi vytvářet atmosféru strachu ve společnosti a odrazovat tak ostatní od emancipačních aktivit. Řečník poukázal taktéž na podobnost způsobu, kterými jak totalitní, tak demokratické režimy potlačují svou opozici. Dodal, že není žádný protiklad mezi demokracií a totalitarismem. Jsou to jen dvě různé tváře, které nám může ukazovat globální diktatura kapitálu. V závěru bylo řečeno, že je nezbytné se nevyčerpat jen obranou před represemi. Energii je potřeba vložit také do konstruktivních projektů a ofenzivních akcí. A také je žádoucí si vzájemně pomáhat překonat stres, strach a pocity zoufalství spojené s represemi. To abychom si dokázali zachovat chuť k životu a dokázali si ho také užívat.

Další projev měla osoba z iniciativy na podporu Mumia Abu-Jamala. I tentokrát zazněla slova podpory stíhaným v kauze Fénix. Následovala pozvánka na protest před velvyslanectvím USA v Berlíně za okamžité propuštění Mumia Abu-Jamala. Tento novinář je uvězněn v americkém státě Pennsylvania více než 37 let. Od roku 1983 do roku 2011 byl uvěznen v samovazbě na cele smrti, protože předtím byl za pochybných okolností obviněn z vraždy policisty.

Na protestu, který se konal hned po protestu proti Fénixu, se skandovalo “Svobodu pro Mumia Abu-Jamala – pryč s trestem smrti – všude!” Kvůli četným zdokumentovaným porušením zákona byla po mnoha masových protestech po celém světě pozastavena poprava Mumia Abu-Jamala. Nedávno měl Mumia 65. narozeniny a nyní se připravuje na nový proces.

Ještě před tím, než došlo k přesunu na tento protest, zazněl jeden spontánní projev v němčině, kdy řečník celkem podrobně popsal problémy v České republice a snahy anarchistického hnutí je řesit. Závěrem bylo řečeno, že tento protest proti Fénixu není rozhodně poslední. Další budou následovat.

Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Naši nepřátelé v modrém // Our Enemies in Blue

17. 9. 2019, Praha

Přednášet bude Kristian Williams, anarchista a autor knih Our Enemies in Blue a Fire The Cops!. Dozvíme se o historii policie ve Spojených státech, o jejích počátcích jako otrokářských hlídkách až do dnešní éry její militarizace a policejní činnosti v sousedstvích. Zvláštní pozornost bude věnována roli policie při represích vůči sociálním hnutím. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Benefice pro Kliniku - Adacta, Rozpor a další

27. 9. 2019, Brno

Festival na podporu squatu Klinika v rytmu hardcore punku, crustu, antifašistického black metalu a grindcore …(více)

Benefiční matinée : Rhytms of Resistance

28. 9. 2019, Brno

Odpoledne na podporu brněnského "sambabandu". Hudba, jídlo, bubnovací workshop …(více)

Peter Gelderloos: Anarchie funguje. Příklady anarchistických myšlenek v praxi

1. 10. 2019, Brno

U příležitosti českého vydání své knihy Anarchie funguje přijede do ČR její autor a promluví o příkladech anarchických společností v minulosti i současnosti. …(více)

Peter Gelderloos: Anarchie funguje. Příklady anarchistických myšlenek v praxi

3. 10. 2019, Liberec

U příležitosti českého vydání své knihy Anarchie funguje přijede do ČR její autor a promluví o příkladech anarchických společností v minulosti i současnosti. …(více)

Peter Gelderloos: Anarchie funguje. Příklady anarchistických myšlenek v praxi

4. 10. 2019, Tábor

U příležitosti českého vydání své knihy Anarchie funguje přijede do ČR její autor a promluví o příkladech anarchických společností v minulosti i současnosti. …(více)

Support your squat

5. 10. 2019, Praha

Benefiční koncert pro Kliniku …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)