Anarchistická federace

Píšou jinde : Vzpurný Žižkov v rámci Žižkovské noci

Toto je kopie článku uveřejněného na k115.org.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://k115.org/2019/03/vzpurny-zizkov-v-ramci/

 

V rámci letošního ročníku festivalu Žižkovská noc spolupracujeme na doprovodném programu v podobě přednášek, diskusí a kritické procházky k tématu práva na město. Níže najdete anotace čtyř bodů programu, které připravujeme a které proběhnou v sobotu 23. března.
Klinika a autonomní prostory ve městě (přednáška)

Klinika je vyklizená, na zahradě si opejkaj buřty sekuriťáci, ale její příběh nekončí. Místo násilí tentokrát čelí kolektiv Kliniky represi v podobě exekučního řízení vůči člence kolektivu a rozhoduje se co dál. Praha totiž potřebuje autonomní sociální centra čím dál tím víc. O Klinice a funkcích nekomerčních autonomních prostorů ve městě, které v současnosti patří hlavně jeho majetným obyvatelům, budou mluvit dvě členky kolektivu.

Prostor39 (Řehořova 39), čas upřesníme
Krize bydlení (přednáška s diskusí)

Ceny bytů v Praze rostou dvakrát rychleji než mzdy. Praha ale není sama, problém nedostupnosti bydlení řeší města po celém světě. Jaké jsou příčiny této globální krize a jaká jsou možná řešení? Jaký vliv má tržní logika na podobu našich měst? Na konkrétních příkladech si ukážeme fenomény, jako je financializace bydlení či gentrifikace. Architekt Jakub Nakládal představí také pozitivní příklady dostupného bydlení a alternativní formy výstavby.

Prostor39 (Řehořova 39), čas upřesníme
Domov jménem Bedřiška (přednáška s diskusí)

Bývalá hornická kolonie v Ostravě s nezaměnitelným geniem loci, jejíž obyvatelům hrozí nucené vystěhování. Jedinečný příklad sousedství, které vznikalo navzdory místní radnici a bez jakékoliv morální či finanční podpory zvenčí. Již déle než rok zde lidé bojují za zachování komunity a při tom se spolu s architekty, právníky a dalšími odbornicemi pokoušejí nalézt alternativní řešení jejich situace i nutné proměny lokality, na níž se chtějí sami podílet. Zajímá Vás, jak se buduje komunita nebo za jakých podmínek se nájemníci mohou stát politickým subjektem? Přijďte na prezentaci a diskuzi s obyvateli Bedřišky a poznejte “právo na město” jako živou zkušenost.

Prostor39 (Řehořova 39), čas upřesníme
Kritická procházka po Žižkově

Žižkov se mění jeho obyvatelům před očima. Místo oblíbených samoobsluh a trafik vyrůstají předražené salóny na stříhání vousů. Zajímá vás, co znamená slovo gentrifikace? Jste znepokojeni nezadržitelným růstem nájmů? Přijďte na naší kritickou procházku po Žižkově. Zastavíme se u míst, na kterých se dají pozorovat neblahé i pozitivní změny v naší čtvrti a jako bonus přidáme něco z odbojné historie Žižkova.

Sraz v 10:30 na schodech kostela Nejsvětějšího srdce Páně na Jiřího z Poděbrad.

 

Verze pro tisk 11.3.2019 k115.org
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Existenční večírek

26. 3. 2019, Praha

V úterý 26. března 2019 se bude konat tradiční Existenční večírek, který formou diskusního setkání představí nové číslo anarchistické revue Existence. První číslo tohoto roku je věnováno zapatistickému povstání. Večírek začíná v 19.00, od 18.30 proběhne společná večeře. Nejen aktuální číslo, ale i ta starší, budou na místě k zakoupení. …(více)

Trouble #16 Spiknutí v dobách odporu

27. 3. 2019, Praha

Šestnáctý díl Troublu se věnuje protestům, které následovaly po 20. lednu 2017 po zvolení amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tyto protesty byly součástí velké kampaně #DisruptJ20. Po těchto prostestech bylo více než 200 lidí zadrženo policií. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Critical Readings - Franz Fanon: The Wretched of The Earth

4. 4. 2019, Praha

Čtení v D-zóně …(více)

Zinfest 2019

13. 4. 2019, Brno

Čtvrté pokračování festivalu samizdatových tiskovin …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)