Anarchistická federace

Píšou jinde : Soudní exekutor zablokoval účet zástupkyni Kliniky. Chce po ní statisíce

Toto je kopie článku uveřejněného na denikreferendum.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
http://denikreferendum.cz/clanek/28994-soudni-exekutor-zablokoval-ucet-zastupkyni-kliniky-chce-po-ni-statisice

Exekutor Ivo Luhan požaduje za vyklizení objektu Autonomního sociálního centra Klinika odměnu 350 tisíc korun. Obstavil kvůli tomu účet zástupkyni kolektivu. Ta se chce bránit soudně, musí ale počkat na finální vyúčtování exekučních nákladů.

Soudní exekutor Ivo Luhan, který za pomoci najaté ostrahy v minulých týdnech vyklidil Autonomní sociální centrum Klinika pro Správu železniční dopravní cesty, obstavil zástupkyni aktivistického kolektivu bankovní konto a požaduje vyplacení odměny ve výši 350 tisíc korun. Klinika to označuje za extrémní formu represe. Protože se nejedná o definitivní vyúčtování, v tuto chvíli neexistuje účinná možnost právní obrany.

„Jedná se o absurdní a likvidační částku, která je navíc ničím nepodloženým trestem za občanskou neposlušnost. Stát zde využívá exekuční byznys jako novou úroveň perzekuce sociálního hnutí,“ uvedli aktivisté s tím, že si Luhan „za půl dne postávání s megafonem v ruce“ naúčtoval včetně daně bezmála 430 tisíc korun.

Soudní exekutor již dříve předeslal, že hodlá po kolektivu vymáhat vysoké částky na pokrytí nákladů exekuce. „Zcela určitě, a každý laik to pochopí, se asi nebude jednat o desetitisíce,“ řekl televizi Prima minulý týden. Exekuční příkaz, kterým obstavil účet členky kolektivu Kliniky, nicméně hlavní sumu nákladů zatím neobsahuje. Zmiňuje pouze hotové Luhanovy náklady a výdaje Správy ve výši dohromady zhruba pěti a půl tisíce korun.

Že Luhan exekuční náklady dosud neurčil, potvrdila i Exekutorská komora České republiky. Ta odmítá, že by vypočítaná odměna byla přehnaná. „Stanovená odměna nepředstavuje čistý zisk, neboť z ní soudní exekutor musí po odečtení příslušných daní hradit náklady na vykonavatele a provoz exekutorského úřadu,“ uvedla Komora ve vyjádření k evikci Kliniky s tím, že většina výdajů na exekuci se bude muset uhradit „z veřejných rozpočtů, tedy z prostředků těch, kteří řádně plní své povinnosti“.

Luhanův výpočet odměny se opírá o vyhlášku ministerstva spravedlnosti o odměně a náhradách soudního exekutora, v níž se uvádí, že má nárok na deset tisíc korun za „každou vyklizenou nemovitost, stavbu, byt nebo místnost“. V případě stanovení odměny podle počtu místností však může být výsledná částka mnohonásobně vyšší, než kdyby se počítala na základě počtu nemovitostí.

Advokát Pavel Uhl, který zastupuje členku kolektivu Kliniky s obstaveným účtem, zákonnou úpravu přímo nekomentoval. „Uvidí se, až projde testem soudního systému. Výklad zákona zvolený exekutorem každopádně pokládám za nesprávný,“ řekl Deníku Referendum. Dodal, že jakmile Luhan přijde s výsledným vyúčtováním, bude se proti němu spolu se svou klientkou bránit soudní cestou.

SŽDC slibuje rekonstrukci budovy, aktivisté ji zpochybňují
Vyklízení bývalého autonomního centra trvalo týden. Během prvního dne se exekutor s najatou ostrahou jištěnou policií do budovy vlámal zadním vchodem a obsadil horní patro objektu. Větší část aktivistů stavbu opustila druhý den, čtyři z nich se ale usadili na střeše v improvizovaném přístřešku.

Dolů sestoupili až po týdnu, kdy pro ně ke Klinice přišlo asi dvacet sympatizantů se žebříky. Luhanova ostraha, kterou aktivisté zamkli na zahradě, se nepokusila nijak zasáhnout. Nikoho nezadržela ani policie, jež na místo dorazila až dlouho poté, co z místa většina sympatizantů Kliniky spolu s lidmi ze střechy odešla.

Správa plánuje v polovině roku vypsat soutěž na provedení rekonstrukce objektu bývalé polikliniky. Do rozsáhlé budovy chce umístit asi padesát úředníků, kteří nyní pracují v pronajatých prostorech na jiných místech hlavního města. Mluvčí státní organizace Kateřina Šubová již dříve ČTK řekla, že podle odhadu Správy bude oprava za čtyřicet milionů korun trvat asi jeden a půl roku.

Kolektiv Kliniky dané tvrzení zpochybňuje. Jeho člen Jakub Ort uvedl, že práce na budově pravděpodobně začnou až příští rok. „V případě vyklizení bude Klinika měsíce až roky prázdná a bude dál chátrat. Hrozí dokonce její demolice,“ shrnul. Aktivistka Markéta Juřicová dodala, že známé návrhy rekonstrukce vytvořené Správou jsou podle informací Kliniky ekonomicky nevýhodné.

Krátce před zahájením exekuce o budovu projevil zájem magistrát. Správa ale uvedla, že smlouva s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, od nějž stavbu získala, jí znemožňuje bývalou polikliniku komukoli předat.

Objekt v Jeseniově ulici aktivisté obsadili a vyčistili od nepořádku před více než čtyřmi roky. Za dobu fungování autonomního centra v něm proběhly stovky koncertů, přednášek, promítání i jazykových kurzů. Po vypršení smlouvy o výpůjčce Klinika fungovala ilegálně, což v listopadu potvrdil Ústavní soud. Kolektiv autonomního centra se nicméně odvolává na fakt, že v Praze bez účelu chátrá na sedm tisíc domů, stejně jako na právo občanů spoluutvářet městský prostor.

Verze pro tisk 24.1.2019 denikreferendum.cz

Píšou jinde

Odkazy