Anarchistická federace

Píšou jinde : Oceány se oteplují o 40 procent rychleji, než jsme si mysleli

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
http://a2larm.cz/2019/01/oceany-se-otepluji-o-40-procent-rychleji-nez-jsme-si-mysleli/

Oteplování povede ke zvyšování hladiny moří, výskytu silnějších bouří a k úbytku života v oceánech.

S touto zprávou přišel nedávno publikovaný článek časopisu Science. Po dosavadním nesouladu mezi klimatickými modely, které předpokládají vyšší nárůst teplot světových oceánů, a odpozorovanými daty ukazujícími nižší teploty, se zdá, že oteplování oceánů probíhá spíše podle klimatických modelů, a oceány se tak skutečně oteplují o 40 procent rychleji, než se doposud předpokládalo.

„V páté hodnotící zprávě Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC), zveřejněné v roce 2013, se ukázalo, že přední modely klimatických změn vydané za posledních 30 let předpovídají mnohem rychlejší nárůst ohřívání oceánu, než bylo skutečně odpozorováno,“ uvedl autor studie Zeke Hausfather. A jak dále uvádí, tyto nesrovnalosti mezi modely a naměřenými hodnotami byly velkým problémem, který vzbuzoval mezi

Ještě do poloviny roku 2000 bylo získání spolehlivých dat o teplotě oceánů obtížné. S příchodem nových technologií mají dnes ovšem vědci k dispozici jasná data, která se začínají shodovat s klimatickými modely. Díky síti plovoucích robotů Argo, kterých bylo distribuováno na čtyři tisíce kusů, dostávají přesné údaje o teplotě, pH a slanosti mořské vody. Před vytvořením těchto robotů bylo jedinou možností, jak změřit vlastnosti oceánu, využití podvodních termografů, které se ovšem kvůli nemožnosti jejich vyzvednutí z mořského dna daly použít jen jednou, takže jejich data nebyla tak spolehlivá.

Současná přesná měření odpovídající klimatickým modelům tak umožní vědcům lépe porozumět změnám klimatu: jak vysvětluje Hausfather, právě oceány jsou nejlepším místem pro pochopení dějů globálního oteplování. Zjištěná realita ovšem není vůbec příznivá pro podmořský život a obyvatele pobřežních oblastí. Čím dál větší oteplování totiž povede ke zvyšování hladin moří, výskytu silnějších bouří a k úbytku života v oceánech.

Verze pro tisk 22.1.2019 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Odpadledne A ječel III

19. 4. 2019, Plzeň

Připravujeme pro Vás další benefiční mejdan"Odpadlednea Ječel vol.3", který se uskuteční 19.4.2019 (pátek velikonoční) a samozřejmě ve svělém prostoru plzeňské Papírny. Začínáme v 13:30! …(více)

Benefice na bulharský prostor Fabrika Avtonomia

20. 4. 2019, Praha

Fabrika Avtonomia je kulturní samosprávný prostor v bulharské Sofii, který je založený na myšlenkách solidarity a anti-autoritářství. V současné době je pomalu jediným místem v bulharském hlavním městě, kde se dají pořádat DIY koncerty a akce experimentálnějšího ražení, nemluvě o rovnostářských politických aktivitách. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Public Assembly

23. 4. 2019, Praha

D-Zona collective will host a public assembly, open to everyone interested in learning more about our activities. Propositions and suggestions of those interested in actively collaborating are welcome. …(více)

promítání dokumentu Síť

24. 4. 2019, Plzeň

Represe proti antifašistům a anarchistům v Rusku – promítání s diskusí v družstevní kavárně Inkognito. …(více)

Promítání: Sacco a Vanzetti

25. 4. 2019, Praha

Promítání v Salé + večeře …(více)

Critical Readings - Franz Fanon

25. 4. 2019, Praha

čtení v D-zóně …(více)

Benefiční odpoledne za Kliniku

26. 4. 2019, Brno

Připravili jsme si pro vás promítání, tetovací workshop a benefiční tetovačky s tématickými motivy od skvělé Elišky JEN SEN Tattoo! V průběhu celého podvečera navíc bude Bajkazyl plný veganských chálek. …(více)

Benefice na Anarchistický festival knihy

2. 5. 2019, Praha

Punctum (Krásova 27, Praha 3), vystoupí: Sestry Maschinovy, Neřvi mi do ucha, Shakk-Attack, Ejczka …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Benefiční bazar pro Kliniku

11. 5. 2019, Praha

Na sobotu 11. května svoláváme k účasti na benefiční akci na podporu kolektivu autonomního sociálního centra Klinika. Zaplníme prostor Studia Paměť různým second hand / recyklovaným zbožím: oblečení, květiny, LP desky, vetešnictví, autorská tvorba. Primárním motivem je věnovat výtěžek na podporu kolektivu. Přijďte si k nám pořídit nějaké pěkné kousky za dobrovolný příspěvek a podpořte tím dobrou věc. …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Jarní bezpeněžní zóna

25. 5. 2019, Plzeň

"Dej co nepotřebuješ, vezmi co se hodí“. Chystáte-li se na BZ přijít, projděte svou domácnost a vezměte s sebou věci, které nepoužíváte, ale jiní by je mohli plnohodnotně užívat. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)