Anarchistická federace

Píšou jinde : Oceány se oteplují o 40 procent rychleji, než jsme si mysleli

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
http://a2larm.cz/2019/01/oceany-se-otepluji-o-40-procent-rychleji-nez-jsme-si-mysleli/

Oteplování povede ke zvyšování hladiny moří, výskytu silnějších bouří a k úbytku života v oceánech.

S touto zprávou přišel nedávno publikovaný článek časopisu Science. Po dosavadním nesouladu mezi klimatickými modely, které předpokládají vyšší nárůst teplot světových oceánů, a odpozorovanými daty ukazujícími nižší teploty, se zdá, že oteplování oceánů probíhá spíše podle klimatických modelů, a oceány se tak skutečně oteplují o 40 procent rychleji, než se doposud předpokládalo.

„V páté hodnotící zprávě Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC), zveřejněné v roce 2013, se ukázalo, že přední modely klimatických změn vydané za posledních 30 let předpovídají mnohem rychlejší nárůst ohřívání oceánu, než bylo skutečně odpozorováno,“ uvedl autor studie Zeke Hausfather. A jak dále uvádí, tyto nesrovnalosti mezi modely a naměřenými hodnotami byly velkým problémem, který vzbuzoval mezi

Ještě do poloviny roku 2000 bylo získání spolehlivých dat o teplotě oceánů obtížné. S příchodem nových technologií mají dnes ovšem vědci k dispozici jasná data, která se začínají shodovat s klimatickými modely. Díky síti plovoucích robotů Argo, kterých bylo distribuováno na čtyři tisíce kusů, dostávají přesné údaje o teplotě, pH a slanosti mořské vody. Před vytvořením těchto robotů bylo jedinou možností, jak změřit vlastnosti oceánu, využití podvodních termografů, které se ovšem kvůli nemožnosti jejich vyzvednutí z mořského dna daly použít jen jednou, takže jejich data nebyla tak spolehlivá.

Současná přesná měření odpovídající klimatickým modelům tak umožní vědcům lépe porozumět změnám klimatu: jak vysvětluje Hausfather, právě oceány jsou nejlepším místem pro pochopení dějů globálního oteplování. Zjištěná realita ovšem není vůbec příznivá pro podmořský život a obyvatele pobřežních oblastí. Čím dál větší oteplování totiž povede ke zvyšování hladin moří, výskytu silnějších bouří a k úbytku života v oceánech.

Verze pro tisk 22.1.2019 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

7. narozeniny Salé

1. 3. 2019, Praha

Oslava samosprávného prostoru na Žižkově. …(více)

Benefice na azyl pro zvířata

9. 3. 2019, Praha

Pouštěčka desek a vegetariánské občerstvení …(více)

Benefice na azylový ranč

16. 3. 2019, Frýdek-Místek

Punkový koncert na podporu zvířat z azylového ranče Valkýra …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)