Anarchistická federace

Píšou jinde : Oceány se oteplují o 40 procent rychleji, než jsme si mysleli

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
http://a2larm.cz/2019/01/oceany-se-otepluji-o-40-procent-rychleji-nez-jsme-si-mysleli/

Oteplování povede ke zvyšování hladiny moří, výskytu silnějších bouří a k úbytku života v oceánech.

S touto zprávou přišel nedávno publikovaný článek časopisu Science. Po dosavadním nesouladu mezi klimatickými modely, které předpokládají vyšší nárůst teplot světových oceánů, a odpozorovanými daty ukazujícími nižší teploty, se zdá, že oteplování oceánů probíhá spíše podle klimatických modelů, a oceány se tak skutečně oteplují o 40 procent rychleji, než se doposud předpokládalo.

„V páté hodnotící zprávě Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC), zveřejněné v roce 2013, se ukázalo, že přední modely klimatických změn vydané za posledních 30 let předpovídají mnohem rychlejší nárůst ohřívání oceánu, než bylo skutečně odpozorováno,“ uvedl autor studie Zeke Hausfather. A jak dále uvádí, tyto nesrovnalosti mezi modely a naměřenými hodnotami byly velkým problémem, který vzbuzoval mezi

Ještě do poloviny roku 2000 bylo získání spolehlivých dat o teplotě oceánů obtížné. S příchodem nových technologií mají dnes ovšem vědci k dispozici jasná data, která se začínají shodovat s klimatickými modely. Díky síti plovoucích robotů Argo, kterých bylo distribuováno na čtyři tisíce kusů, dostávají přesné údaje o teplotě, pH a slanosti mořské vody. Před vytvořením těchto robotů bylo jedinou možností, jak změřit vlastnosti oceánu, využití podvodních termografů, které se ovšem kvůli nemožnosti jejich vyzvednutí z mořského dna daly použít jen jednou, takže jejich data nebyla tak spolehlivá.

Současná přesná měření odpovídající klimatickým modelům tak umožní vědcům lépe porozumět změnám klimatu: jak vysvětluje Hausfather, právě oceány jsou nejlepším místem pro pochopení dějů globálního oteplování. Zjištěná realita ovšem není vůbec příznivá pro podmořský život a obyvatele pobřežních oblastí. Čím dál větší oteplování totiž povede ke zvyšování hladin moří, výskytu silnějších bouří a k úbytku života v oceánech.

Verze pro tisk 22.1.2019 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

FoodNotBombs Vegan Fest

21. 9. 2019, Praha

Festival veganského jídla s doprovodným programem na plácku venku před cross][club v Holešovicích. Vstup zdarma. …(více)

Support your squat - benefice pro Kliniku

8. 10. 2019, Praha

Punx for punx! Žádný sraní, každá kapela hraje 20-30 minut, mezi kapelama max 10 minut výměna kabelů. Start 16:30, konec ve 22:00 a pak v 22:00 rozjede mohutnou afterparty DJ Stopex Twin - budem tančit až do rána! …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)