Anarchistická federace

Píšou jinde : Vzpomínkový průvod v Ostravě narušili neonacisté

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
http://a2larm.cz/2019/01/vzpominkovy-pruvod-v-ostrave-narusili-neonaciste/

Dvě desítky lidí si včera odpoledne sešly v ostravské Porubě. Připomínali si smrt Jana Kučery, kterého před jedenácti lety dvěma bodnými ranami zavraždil neonacista Jiří Fous. Akce se neobešla bez incidentů.

Studené zimní odpoledne v centru ostravské čtvrti Poruba. Skupina zhruba dvaceti žen a mužů postává nedaleko tramvajové zastávky. Několik z nich drží v ruce jednoduché černobílé nálepky s portrétem Jana Kučery.

„Nechceme zapomenout na to, kdo a proč Honzu zabil, i když už je to víc než deset let,“ vysvětluje jedna z účastnic každoročního pochodu, která se představila jako Tereza. Případ z Příbramska v roce 2008 obletěl republiku. Jiří Fous tehdy ve rvačce pobodal osmnáctiletého antifašistu Jana Kučeru replikou vojenského nože s bezmála dvaceticentimetrovou čepelí. Svůj čin se pokoušel obhajovat mimo jiné tím, že neměl v úmyslu Kučeru zabít. Byl potrestán dvanácti lety vězení.

Pietní průvod se vydává ostravskou Hlavní třídou, transparent jasně a stručně vyjadřuje, na koho se tu vzpomíná a proč. Kolemjdoucí se s údivem zastavují, občas nesouhlasně kroutí hlavami. Zdá se, že větší odpor než pohvizdování muže v černém Audi demonstranti nevzbudí.

Ve čtvrt na pět se však situace mění. Průvod se krátce zastavuje u nákupního střediska Albert nedaleko zastávky Telekomunikační škola. Už před příchodem na toto místo se jej s odstupem asi dvě stě metrů drželo několik mladíků. Jakmile průvod zamíří od Alberta směrem na zastávku MHD, je napaden asi třicetičlennou skupinou. V jejím čele podle aktivistů stála známá postava místní DSSS Dominik Březný, lídr kandidátky strany ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017. Většina z útočníků měla kukly, Březný však nikoli. „Bylo to hrozně rychlé, jeden z našich dostal pěstí a upadl,“ popisuje události jeden z aktivistů. „Tak do patnácti vteřin ale přijela policie a okamžitě skupinu rozehnala. Při odchodu na nás řvali, že nás přijdou zabít do Vítkovic,“ dodává. Večerní punkové koncerty v Dolní oblasti Vítkovice navzdory výhrůžkám proběhly bez potíží.

Zranění napadeného aktivisty nebylo vážné. Útok však jednoznačně ukazuje, že vzpomínka na antifašistu Jana Kučeru pořád budí emoce. „Vzpomínat znamená bojovat,“ shrnuje postoj ostravských aktivistů a aktivistek Tereza. Ani loňská vzpomínková akce a následný koncert se neobešly bez konfliktů. Do porubského klubu Chlív, kam se účastníci pochodu přesouvali, někdo hodil láhev naplněnou kyselinou, v důsledků čehož klub notně zapáchal.

„To nás neodradilo,“ vzpomíná další z účastníků Josef. Navzdory zápachu se podle svých slov těšil na zlatý hřeb tehdejšímu programu, slovenskou punkovou kapelu Rozpor. Ta však nakonec nezahrála, protože na policii kdosi oznámil, že se v klubu nachází bomba, a akce byla ukončena.

Verze pro tisk 22.1.2019 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Odpadledne A ječel III

19. 4. 2019, Plzeň

Připravujeme pro Vás další benefiční mejdan"Odpadlednea Ječel vol.3", který se uskuteční 19.4.2019 (pátek velikonoční) a samozřejmě ve svělém prostoru plzeňské Papírny. Začínáme v 13:30! …(více)

Benefice na bulharský prostor Fabrika Avtonomia

20. 4. 2019, Praha

Fabrika Avtonomia je kulturní samosprávný prostor v bulharské Sofii, který je založený na myšlenkách solidarity a anti-autoritářství. V současné době je pomalu jediným místem v bulharském hlavním městě, kde se dají pořádat DIY koncerty a akce experimentálnějšího ražení, nemluvě o rovnostářských politických aktivitách. …(více)

Benefiční bazar pro Kliniku

11. 5. 2019, Praha

Na sobotu 11. května svoláváme k účasti na benefiční akci na podporu kolektivu autonomního sociálního centra Klinika. Zaplníme prostor Studia Paměť různým second hand / recyklovaným zbožím: oblečení, květiny, LP desky, vetešnictví, autorská tvorba. Primárním motivem je věnovat výtěžek na podporu kolektivu. Přijďte si k nám pořídit nějaké pěkné kousky za dobrovolný příspěvek a podpořte tím dobrou věc. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Public Assembly

23. 4. 2019, Praha

D-Zona collective will host a public assembly, open to everyone interested in learning more about our activities. Propositions and suggestions of those interested in actively collaborating are welcome. …(více)

promítání dokumentu Síť

24. 4. 2019, Plzeň

Represe proti antifašistům a anarchistům v Rusku – promítání s diskusí v družstevní kavárně Inkognito. …(více)

Promítání: Sacco a Vanzetti

25. 4. 2019, Praha

Promítání v Salé + večeře …(více)

Critical Readings - Franz Fanon

25. 4. 2019, Praha

čtení v D-zóně …(více)

Benefiční odpoledne za Kliniku

26. 4. 2019, Brno

Připravili jsme si pro vás promítání, tetovací workshop a benefiční tetovačky s tématickými motivy od skvělé Elišky JEN SEN Tattoo! V průběhu celého podvečera navíc bude Bajkazyl plný veganských chálek. …(více)

Netancuj, jak Duka píská

27. 4. 2019, Praha

Taneční demo proti Pochodu pro život …(více)

Benefice na Anarchistický festival knihy

2. 5. 2019, Praha

Punctum (Krásova 27, Praha 3), vystoupí: Sestry Maschinovy, Neřvi mi do ucha, Shakk-Attack, Ejczka …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Jarní bezpeněžní zóna

25. 5. 2019, Plzeň

"Dej co nepotřebuješ, vezmi co se hodí“. Chystáte-li se na BZ přijít, projděte svou domácnost a vezměte s sebou věci, které nepoužíváte, ale jiní by je mohli plnohodnotně užívat. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)