Anarchistická federace

Píšou jinde : Fotoreport: Maďarské protesty proti otrockému zákonu

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
http://a2larm.cz/2019/01/fotoreport-madarske-protesty-proti-otrockemu-zakonu/

Tisíce lidí z celého Maďarska protestovaly proti novele zákoníku práce.

V Maďarsku vyšly v sobotu 19. ledna tisíce lidí do ulic na protest proti takzvanému otrockému zákonu, který zvyšuje maximální množství přesčasů z 250 na 400 hodin ročně. Opoziční strany, občanské iniciativy a odbory uspořádaly protivládní demonstrace kromě Budapešti také ve všech krajských městech. „Nechci žít v zemi, kde jsou lidé vydáni na milost zaměstnavatelům a kde se z platů nedá vyžít,“ řekla Nikoletta Kiss z Maďarské konfederace odborových svazů, která se podílí na organizaci protestů proti novele zákoníku práce. Premiér Viktor Orbán zavedení zákona zdůvodňuje nedostatkem pracovní síly v zemi a tvrdí, že povolení více hodin přesčasů je v zájmu zaměstnanců, kteří si tak budou moci zvýšit své výdělky. Odbory spolu s opozicí toto odmítají a tvrdí, že předseda vlády jde na ruku velkým zaměstnavatelům.

V poledne několik desítek lidí symbolicky zablokovalo vchod do luxusní restaurace Gundel, která nabízí slevy pro Orbána a členy jeho vlády. Pořadatelé happeningu rozdávali jídlo lidem v nouzi. Kolem druhé hodiny prošel centrem Budapešti protestní pochod, kterého se zůčastnilo několik tisíc lidí. Účastníci demonstrace nesli vlajky Evropské unie, opoziční nacionalistické strany Jobbik nebo transparenty s nápisy „Máme toho dost“. V projevech zaznívala kritika vládní kontroly médií, snahy premiéra ovládnout soudy a univerzity. Po skončení oficiální části demonstrace se několik set účastníků vydalo k Řetězovému mostu přes Duna a pokusili se ho zablokovat.

Protestních akcí v hlavním městě se zúčastnilo méně lidí než v minulých týdnech, protože se tentokrát pořadatelé snažili mobilizovat na demonstrace v regionech. Tisíce lidí se sešly na náměstích v Pécsi, Tatabányi, Miskolci nebo Szolnoku. Podle komentátora internetového deníku Mérce Andrea Jámbora byly protesty v Budapešti selháním pořadatelů, kteří nedokázali akce dostatečně zkoordinovat. Odbory ani opoziční strany nepostupují jednotně a síla celého hnutí se tím oslabuje. Podle výzkumu agentury Zavecz klesla podpora krajně pravicové vládní strany Fidesz o tři procentní body na 32 procent.

Verze pro tisk 21.1.2019 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Benefice na azyl pro zvířata

9. 3. 2019, Praha

Pouštěčka desek a vegetariánské občerstvení …(více)

Benefice na azylový ranč

16. 3. 2019, Frýdek-Místek

Punkový koncert na podporu zvířat z azylového ranče Valkýra …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)