Anarchistická federace

Píšou jinde : Fotoreport: Maďarské protesty proti otrockému zákonu

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
http://a2larm.cz/2019/01/fotoreport-madarske-protesty-proti-otrockemu-zakonu/

Tisíce lidí z celého Maďarska protestovaly proti novele zákoníku práce.

V Maďarsku vyšly v sobotu 19. ledna tisíce lidí do ulic na protest proti takzvanému otrockému zákonu, který zvyšuje maximální množství přesčasů z 250 na 400 hodin ročně. Opoziční strany, občanské iniciativy a odbory uspořádaly protivládní demonstrace kromě Budapešti také ve všech krajských městech. „Nechci žít v zemi, kde jsou lidé vydáni na milost zaměstnavatelům a kde se z platů nedá vyžít,“ řekla Nikoletta Kiss z Maďarské konfederace odborových svazů, která se podílí na organizaci protestů proti novele zákoníku práce. Premiér Viktor Orbán zavedení zákona zdůvodňuje nedostatkem pracovní síly v zemi a tvrdí, že povolení více hodin přesčasů je v zájmu zaměstnanců, kteří si tak budou moci zvýšit své výdělky. Odbory spolu s opozicí toto odmítají a tvrdí, že předseda vlády jde na ruku velkým zaměstnavatelům.

V poledne několik desítek lidí symbolicky zablokovalo vchod do luxusní restaurace Gundel, která nabízí slevy pro Orbána a členy jeho vlády. Pořadatelé happeningu rozdávali jídlo lidem v nouzi. Kolem druhé hodiny prošel centrem Budapešti protestní pochod, kterého se zůčastnilo několik tisíc lidí. Účastníci demonstrace nesli vlajky Evropské unie, opoziční nacionalistické strany Jobbik nebo transparenty s nápisy „Máme toho dost“. V projevech zaznívala kritika vládní kontroly médií, snahy premiéra ovládnout soudy a univerzity. Po skončení oficiální části demonstrace se několik set účastníků vydalo k Řetězovému mostu přes Duna a pokusili se ho zablokovat.

Protestních akcí v hlavním městě se zúčastnilo méně lidí než v minulých týdnech, protože se tentokrát pořadatelé snažili mobilizovat na demonstrace v regionech. Tisíce lidí se sešly na náměstích v Pécsi, Tatabányi, Miskolci nebo Szolnoku. Podle komentátora internetového deníku Mérce Andrea Jámbora byly protesty v Budapešti selháním pořadatelů, kteří nedokázali akce dostatečně zkoordinovat. Odbory ani opoziční strany nepostupují jednotně a síla celého hnutí se tím oslabuje. Podle výzkumu agentury Zavecz klesla podpora krajně pravicové vládní strany Fidesz o tři procentní body na 32 procent.

Verze pro tisk 21.1.2019 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

FoodNotBombs Vegan Fest

21. 9. 2019, Praha

Festival veganského jídla s doprovodným programem na plácku venku před cross][club v Holešovicích. Vstup zdarma. …(více)

Support your squat - benefice pro Kliniku

8. 10. 2019, Praha

Punx for punx! Žádný sraní, každá kapela hraje 20-30 minut, mezi kapelama max 10 minut výměna kabelů. Start 16:30, konec ve 22:00 a pak v 22:00 rozjede mohutnou afterparty DJ Stopex Twin - budem tančit až do rána! …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)