Anarchistická federace

Píšou jinde : Fotoreport: Maďarské protesty proti otrockému zákonu

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
http://a2larm.cz/2019/01/fotoreport-madarske-protesty-proti-otrockemu-zakonu/

Tisíce lidí z celého Maďarska protestovaly proti novele zákoníku práce.

V Maďarsku vyšly v sobotu 19. ledna tisíce lidí do ulic na protest proti takzvanému otrockému zákonu, který zvyšuje maximální množství přesčasů z 250 na 400 hodin ročně. Opoziční strany, občanské iniciativy a odbory uspořádaly protivládní demonstrace kromě Budapešti také ve všech krajských městech. „Nechci žít v zemi, kde jsou lidé vydáni na milost zaměstnavatelům a kde se z platů nedá vyžít,“ řekla Nikoletta Kiss z Maďarské konfederace odborových svazů, která se podílí na organizaci protestů proti novele zákoníku práce. Premiér Viktor Orbán zavedení zákona zdůvodňuje nedostatkem pracovní síly v zemi a tvrdí, že povolení více hodin přesčasů je v zájmu zaměstnanců, kteří si tak budou moci zvýšit své výdělky. Odbory spolu s opozicí toto odmítají a tvrdí, že předseda vlády jde na ruku velkým zaměstnavatelům.

V poledne několik desítek lidí symbolicky zablokovalo vchod do luxusní restaurace Gundel, která nabízí slevy pro Orbána a členy jeho vlády. Pořadatelé happeningu rozdávali jídlo lidem v nouzi. Kolem druhé hodiny prošel centrem Budapešti protestní pochod, kterého se zůčastnilo několik tisíc lidí. Účastníci demonstrace nesli vlajky Evropské unie, opoziční nacionalistické strany Jobbik nebo transparenty s nápisy „Máme toho dost“. V projevech zaznívala kritika vládní kontroly médií, snahy premiéra ovládnout soudy a univerzity. Po skončení oficiální části demonstrace se několik set účastníků vydalo k Řetězovému mostu přes Duna a pokusili se ho zablokovat.

Protestních akcí v hlavním městě se zúčastnilo méně lidí než v minulých týdnech, protože se tentokrát pořadatelé snažili mobilizovat na demonstrace v regionech. Tisíce lidí se sešly na náměstích v Pécsi, Tatabányi, Miskolci nebo Szolnoku. Podle komentátora internetového deníku Mérce Andrea Jámbora byly protesty v Budapešti selháním pořadatelů, kteří nedokázali akce dostatečně zkoordinovat. Odbory ani opoziční strany nepostupují jednotně a síla celého hnutí se tím oslabuje. Podle výzkumu agentury Zavecz klesla podpora krajně pravicové vládní strany Fidesz o tři procentní body na 32 procent.

Verze pro tisk 21.1.2019 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Odpadledne A ječel III

19. 4. 2019, Plzeň

Připravujeme pro Vás další benefiční mejdan"Odpadlednea Ječel vol.3", který se uskuteční 19.4.2019 (pátek velikonoční) a samozřejmě ve svělém prostoru plzeňské Papírny. Začínáme v 13:30! …(více)

Benefice na bulharský prostor Fabrika Avtonomia

20. 4. 2019, Praha

Fabrika Avtonomia je kulturní samosprávný prostor v bulharské Sofii, který je založený na myšlenkách solidarity a anti-autoritářství. V současné době je pomalu jediným místem v bulharském hlavním městě, kde se dají pořádat DIY koncerty a akce experimentálnějšího ražení, nemluvě o rovnostářských politických aktivitách. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Public Assembly

23. 4. 2019, Praha

D-Zona collective will host a public assembly, open to everyone interested in learning more about our activities. Propositions and suggestions of those interested in actively collaborating are welcome. …(více)

Promítání: Sacco a Vanzetti

25. 4. 2019, Praha

Promítání v Salé + večeře …(více)

Critical Readings - Franz Fanon

25. 4. 2019, Praha

čtení v D-zóně …(více)

Benefiční odpoledne za Kliniku

26. 4. 2019, Brno

Připravili jsme si pro vás promítání, tetovací workshop a benefiční tetovačky s tématickými motivy od skvělé Elišky JEN SEN Tattoo! V průběhu celého podvečera navíc bude Bajkazyl plný veganských chálek. …(více)

Netancuj, jak Duka píská

27. 4. 2019, Praha

Taneční demo proti Pochodu pro život …(více)

Benefice na Anarchistický festival knihy

2. 5. 2019, Praha

Punctum (Krásova 27, Praha 3), vystoupí: Sestry Maschinovy, Neřvi mi do ucha, Shakk-Attack, Ejczka …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Benefiční bazar pro Kliniku

11. 5. 2019, Praha

Na sobotu 11. května svoláváme k účasti na benefiční akci na podporu kolektivu autonomního sociálního centra Klinika. Zaplníme prostor Studia Paměť různým second hand / recyklovaným zbožím: oblečení, květiny, LP desky, vetešnictví, autorská tvorba. Primárním motivem je věnovat výtěžek na podporu kolektivu. Přijďte si k nám pořídit nějaké pěkné kousky za dobrovolný příspěvek a podpořte tím dobrou věc. …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Jarní bezpeněžní zóna

25. 5. 2019, Plzeň

"Dej co nepotřebuješ, vezmi co se hodí“. Chystáte-li se na BZ přijít, projděte svou domácnost a vezměte s sebou věci, které nepoužíváte, ale jiní by je mohli plnohodnotně užívat. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)