Anarchistická federace

Píšou jinde : #AkceProKlima: české Kruhy pro planetu

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
http://a2larm.cz/2019/01/akceproklima-ceske-kruhy-pro-planetu/

V pátek 11. ledna se ve čtyřech českých městech uskutečnil první happening nově vznikajícího klimatického hnutí.

Na veřejných prostranstvích v Praze, Brně, Liberci a Českých Budějovicích mohli lidé v pátek ve večerních hodinách spatřit skupinu v kruhu stojících lidí s transparenty, laptopy a tablety. Pomocí tohoto vybavení se kolemjdoucím snažili přiblížit naléhavost změny klimatu a neodkladnost opatření, která by negativní dopady zmírnila. Na akci se také četla výzva pro česká média, veřejnost a vládu České republiky a aktivisté šířili i tzv. Desatero ochránců klimatu, tedy deset kroků, s jejichž pomocí se k aktivnímu řešení klimatické změny může přidat každý občan. Klimatické kruhy se mají od nynějška opakovat vždy jeden pátek v měsíci, případně i častěji.

Akce je inspirována klimatickou aktivistkou Gretou Thunberg, která každý pátek záměrně nechodí do školy a místo toho stojí před švédským parlamentem a transparentem Skolstrejk för klimatet, tedy Školní stávka pro klima, jímž tato šestnáctiletá studentka vyzývá vládu k efektivnějšímu naplňování cílů Pařížské dohody. Greta proslula svým prohlášením o zbytečnosti školní docházky v situaci, kdy jí ve škole připravují na budoucnost, která kvůli klimatické změně možná nikdy nenastane. Gretin aktivismus v loňském roce inspiroval stávky a protesty tisíců studentů po celém světě. Zatím největší studentské protesty proběhly v prosinci v Austrálii. Nyní se k tomuto rychle rostoucímu celosvětovému hnutí přidává i Česká republika, byť u naší nejmladší generace zatím povědomí o budoucích hrozbách není příliš velké. Českých Klimatických kruhů se nicméně minulý pátek zúčastnilo i několik zatím nezletilých studentů a studentek.
Klimatická změna jako příležitost

Za pořádáním happeningu v českých městech stojí občanská iniciativa Pro Planetu, jejímž cílem je rozšiřování povědomí o důsledcích klimatických změn a propojování občanů, kteří vnímají změny klimatu jako akutní hrozbu. Hlavní tvář iniciativy Pro Planetu Nikola Hurychová vychází z analýzy OSN, podle které nám zbývá posledních přibližně dvanáct let k tomu, abychom dokázali odvrátit později již nenávratné poškození naší planety a života na ní. Ve svém poselství se zároveň snaží vyhnout narativu, který by ve společnosti vyvolával paralyzující strach. Hurychová tak lidem prezentuje klimatickou změnu také jako příležitost, která může svět motivovat k posunu od dosavadní destrukce životního prostředí k aktivní snaze o jeho ochranu: „Pokud životní prostředí sami ovlivňujeme k horšímu, je v našich silách i ovlivnit ho k lepšímu.“
A2 předplatné

Iniciativa Pro Planetu vyzývá občany, aby se pod hashtagem #AkceProKlima připojili k českému klimatickému aktivismu a vytvořili Klimatické kruhy v dalších městech. Kromě toho se iniciativa snaží také vytvářet tlak na českou vládu, aby začala neprodleně připravovat nutná opatření pro zmírnění negativních dopadů klimatických změn. Na své webové stránce kromě jednoduchých edukativních videí o klimatické změně sdílí také výzvu vládě České republiky, převzatou od slovenské iniciativy nestracajmecas.sk. Slovenskou výzvu v tuto chvíli podpořilo více než 4700 signatářů, česká verze už od prosince posbírala přes 5000 podpisů.

Páteční Klimatické kruhy jsou prvním veřejným výstupem iniciativy Pro Planetu. Její historicky první happening v Praze doprovázelo husté sněžení, tedy pro dané roční období jinak zcela adekvátní počasí odpovídající dlouhodobým průměrům. Hlavní sdělení akce v bílé idylce připomínající sněhové království pravděpodobně vyniklo o něco méně, než kdyby právě udeřila vlna neobvyklého tepla bez deště nebo jiného extrémního počasí, jaké jsme prožívali během uplynulého roku. I tak se na pražském Palackém náměstí v kruhu objevilo až ke stovce lidí. V Brně jich pak bylo okolo třiceti, v Liberci dvacet a v Českých Budějovicích jedenáct. Pořadatelé i účastníci doufají, že se kruhy budou postupně zvětšovat a šířit i do dalších měst. Příští by měly proběhnout 22. února.

Verze pro tisk 15.1.2019 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

FoodNotBombs Vegan Fest

21. 9. 2019, Praha

Festival veganského jídla s doprovodným programem na plácku venku před cross][club v Holešovicích. Vstup zdarma. …(více)

Benefice pro Kliniku - Adacta, Rozpor a další

27. 9. 2019, Brno

Zveme každýho na benefiční festival pro squat Klinika v pátek 27.9. do brněnského Yacht clubu! Pro Kliniku zahraje devět kapel v rytmu hardcore punku, crustu, antifašistického black metalu a grindcore! Veškerý výtěžek z koncertu poputuje pro Kliniku. …(více)

Support your squat - benefice pro Kliniku

8. 10. 2019, Praha

Punx for punx! Žádný sraní, každá kapela hraje 20-30 minut, mezi kapelama max 10 minut výměna kabelů. Start 16:30, konec ve 22:00 a pak v 22:00 rozjede mohutnou afterparty DJ Stopex Twin - budem tančit až do rána! …(více)