Anarchistická federace

Píšou jinde : #AkceProKlima: české Kruhy pro planetu

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
http://a2larm.cz/2019/01/akceproklima-ceske-kruhy-pro-planetu/

V pátek 11. ledna se ve čtyřech českých městech uskutečnil první happening nově vznikajícího klimatického hnutí.

Na veřejných prostranstvích v Praze, Brně, Liberci a Českých Budějovicích mohli lidé v pátek ve večerních hodinách spatřit skupinu v kruhu stojících lidí s transparenty, laptopy a tablety. Pomocí tohoto vybavení se kolemjdoucím snažili přiblížit naléhavost změny klimatu a neodkladnost opatření, která by negativní dopady zmírnila. Na akci se také četla výzva pro česká média, veřejnost a vládu České republiky a aktivisté šířili i tzv. Desatero ochránců klimatu, tedy deset kroků, s jejichž pomocí se k aktivnímu řešení klimatické změny může přidat každý občan. Klimatické kruhy se mají od nynějška opakovat vždy jeden pátek v měsíci, případně i častěji.

Akce je inspirována klimatickou aktivistkou Gretou Thunberg, která každý pátek záměrně nechodí do školy a místo toho stojí před švédským parlamentem a transparentem Skolstrejk för klimatet, tedy Školní stávka pro klima, jímž tato šestnáctiletá studentka vyzývá vládu k efektivnějšímu naplňování cílů Pařížské dohody. Greta proslula svým prohlášením o zbytečnosti školní docházky v situaci, kdy jí ve škole připravují na budoucnost, která kvůli klimatické změně možná nikdy nenastane. Gretin aktivismus v loňském roce inspiroval stávky a protesty tisíců studentů po celém světě. Zatím největší studentské protesty proběhly v prosinci v Austrálii. Nyní se k tomuto rychle rostoucímu celosvětovému hnutí přidává i Česká republika, byť u naší nejmladší generace zatím povědomí o budoucích hrozbách není příliš velké. Českých Klimatických kruhů se nicméně minulý pátek zúčastnilo i několik zatím nezletilých studentů a studentek.
Klimatická změna jako příležitost

Za pořádáním happeningu v českých městech stojí občanská iniciativa Pro Planetu, jejímž cílem je rozšiřování povědomí o důsledcích klimatických změn a propojování občanů, kteří vnímají změny klimatu jako akutní hrozbu. Hlavní tvář iniciativy Pro Planetu Nikola Hurychová vychází z analýzy OSN, podle které nám zbývá posledních přibližně dvanáct let k tomu, abychom dokázali odvrátit později již nenávratné poškození naší planety a života na ní. Ve svém poselství se zároveň snaží vyhnout narativu, který by ve společnosti vyvolával paralyzující strach. Hurychová tak lidem prezentuje klimatickou změnu také jako příležitost, která může svět motivovat k posunu od dosavadní destrukce životního prostředí k aktivní snaze o jeho ochranu: „Pokud životní prostředí sami ovlivňujeme k horšímu, je v našich silách i ovlivnit ho k lepšímu.“
A2 předplatné

Iniciativa Pro Planetu vyzývá občany, aby se pod hashtagem #AkceProKlima připojili k českému klimatickému aktivismu a vytvořili Klimatické kruhy v dalších městech. Kromě toho se iniciativa snaží také vytvářet tlak na českou vládu, aby začala neprodleně připravovat nutná opatření pro zmírnění negativních dopadů klimatických změn. Na své webové stránce kromě jednoduchých edukativních videí o klimatické změně sdílí také výzvu vládě České republiky, převzatou od slovenské iniciativy nestracajmecas.sk. Slovenskou výzvu v tuto chvíli podpořilo více než 4700 signatářů, česká verze už od prosince posbírala přes 5000 podpisů.

Páteční Klimatické kruhy jsou prvním veřejným výstupem iniciativy Pro Planetu. Její historicky první happening v Praze doprovázelo husté sněžení, tedy pro dané roční období jinak zcela adekvátní počasí odpovídající dlouhodobým průměrům. Hlavní sdělení akce v bílé idylce připomínající sněhové království pravděpodobně vyniklo o něco méně, než kdyby právě udeřila vlna neobvyklého tepla bez deště nebo jiného extrémního počasí, jaké jsme prožívali během uplynulého roku. I tak se na pražském Palackém náměstí v kruhu objevilo až ke stovce lidí. V Brně jich pak bylo okolo třiceti, v Liberci dvacet a v Českých Budějovicích jedenáct. Pořadatelé i účastníci doufají, že se kruhy budou postupně zvětšovat a šířit i do dalších měst. Příští by měly proběhnout 22. února.

Verze pro tisk 15.1.2019 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Odpadledne A ječel III

19. 4. 2019, Plzeň

Připravujeme pro Vás další benefiční mejdan"Odpadlednea Ječel vol.3", který se uskuteční 19.4.2019 (pátek velikonoční) a samozřejmě ve svělém prostoru plzeňské Papírny. Začínáme v 13:30! …(více)

Benefice na bulharský prostor Fabrika Avtonomia

20. 4. 2019, Praha

Fabrika Avtonomia je kulturní samosprávný prostor v bulharské Sofii, který je založený na myšlenkách solidarity a anti-autoritářství. V současné době je pomalu jediným místem v bulharském hlavním městě, kde se dají pořádat DIY koncerty a akce experimentálnějšího ražení, nemluvě o rovnostářských politických aktivitách. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Public Assembly

23. 4. 2019, Praha

D-Zona collective will host a public assembly, open to everyone interested in learning more about our activities. Propositions and suggestions of those interested in actively collaborating are welcome. …(více)

promítání dokumentu Síť

24. 4. 2019, Plzeň

Represe proti antifašistům a anarchistům v Rusku – promítání s diskusí v družstevní kavárně Inkognito. …(více)

Critical Readings - Franz Fanon

25. 4. 2019, Praha

čtení v D-zóně …(více)

Benefiční odpoledne za Kliniku

26. 4. 2019, Brno

Připravili jsme si pro vás promítání, tetovací workshop a benefiční tetovačky s tématickými motivy od skvělé Elišky JEN SEN Tattoo! V průběhu celého podvečera navíc bude Bajkazyl plný veganských chálek. …(více)

Netancuj, jak Duka píská

27. 4. 2019, Praha

Taneční demo proti Pochodu pro život …(více)

Benefice na Anarchistický festival knihy

2. 5. 2019, Praha

Punctum (Krásova 27, Praha 3), vystoupí: Sestry Maschinovy, Neřvi mi do ucha, Shakk-Attack, Ejczka …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Benefiční bazar pro Kliniku

11. 5. 2019, Praha

Na sobotu 11. května svoláváme k účasti na benefiční akci na podporu kolektivu autonomního sociálního centra Klinika. Zaplníme prostor Studia Paměť různým second hand / recyklovaným zbožím: oblečení, květiny, LP desky, vetešnictví, autorská tvorba. Primárním motivem je věnovat výtěžek na podporu kolektivu. Přijďte si k nám pořídit nějaké pěkné kousky za dobrovolný příspěvek a podpořte tím dobrou věc. …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Jarní bezpeněžní zóna

25. 5. 2019, Plzeň

"Dej co nepotřebuješ, vezmi co se hodí“. Chystáte-li se na BZ přijít, projděte svou domácnost a vezměte s sebou věci, které nepoužíváte, ale jiní by je mohli plnohodnotně užívat. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)