Anarchistická federace

Píšou jinde : Jak televize Prima zkresluje informace o Klinice

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
http://a2larm.cz/2019/01/jak-televize-prima-zkresluje-informace-o-klinice/

Zpravodajové Primy neváhají ukázat bezpečnostní službou a pasivní blokádou poničenou Kliniku a vydávat to za normální stav komunitního centra.

Rozmlátit a potom natočit. Tak by se mohla jmenovat metoda, kterou použila televize Prima při svém investigativním reportování z dnešního pokusu o vyklizení autonomního komunitního centra Klinika. Metoda je to až komicky jednoduchá. Novinář jednoduše počká, až najatá security služba rozmlátí vybavení domu napadrť, pak vstoupí do jámy lvové a ukazuje divákům zdevastované a rozházené vybavení budovy. Divákovi se přitom snaží vsugerovat, že takto to v domě běžně vypadá. Novinář samozřejmě nedodá, že v domě právě desítky minut „zasahovala security služba“ a nepořádek a po zemi rozházené věci jsou výsledkem její aktivity. Metoda je to tupá, ovšem na Primě své diváky už tradičně nepřeceňují.

Není to ostatně poprvé, kdy byla při démonizaci squatterů tato metoda použita. Ve zvlášť imbecilní už skoro deset let staré reportáži serveru Novinky.cz se tehdejší starosta Prahy 8 Josef Nosek (ODS) prochází po vile Milada, právě rozflákané neonacistickou úderkou ve vestách security, a ukazuje slušným spoluobčanům všudypřítomný nepořádek. Asistuje mu při tom reportérka Novinek a místo reportáže společně předvádějí jakousi manipulativní skeč pro idioty.

Této dementní manipulace se dnes drží reportér Primy. Ve svém příspěvku z útrob Kliniky například ukazuje místnost plnou nábytku (nejspíš improvizovaná barikáda) nebo palety stojící ve vstupu do pokoje. Tvrdí například i to, že na Klinice si lidé házeli nábytek do dveří, aby pak nemohli do pokoje. Nechybí ani šmejdění po pokojích jako z vlajkového pořadu Primy Prostřeno a záběr na špinavý kastrol a plotnu. No tedy, squatteři nezvládli před zahájením exekuce umýt nádobí! Zdánlivě nevinná debilita těchto reportáží ale dokonale odvádí pozornost od skutečného problému. Squatting je totiž jednou – byť pro mnoho lidí jistě vyhrocenou – formou protestu proti chátrání tisíců bytů a domů ve městech při stále rostoucích nákladech na bydlení. Také je alternativou ke konzumnímu životu ve stylu „z práce do obchodu, pak domů a pak zase znovu“ – a proto je potřeba ukázat odpudivost tohoto života i za cenu manipulování.

Dění uvnitř Kliniky popsal pro Alarm Ondřej Mazura: „Dovnitř se exekutorem najatá security služba dostala zadními dveřmi, ale už předtím zničila za pomoci beranidla několik oken. Uvnitř pak zaměstnanci sekuritky ničili vybavení a stavěli barikády. Barikády tak stavěly obě strany.“ Vyklizený squat skutečně není vhodný na šmejděníčko à la Prostřeno. Vystěhovávání, pasivní a nenásilný odpor klinikářů i aktivita agresivní security služby přece jen zanechají stopy a dům potom skutečně nevypadá jako připravený na sváteční návštěvu příbuzných.

Jako reakce na fotky a videa „bordelu“ ve squatu zveřejnil náš fotograf Petr Zewlakk Vrabec na Facebooku několik fotek, které ukazují, jak vypadala Klinika při běžném provozu (několik jich uveřejňujeme v tomto textu). Jak je patrné, ani redaktor Primy by si tu nemusel „dávat pozor, kam šlápne“.

Autor je redaktor Alarmu.

Verze pro tisk 11.1.2019 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Ne turecké invazi! Solidaritu s Rojavou!

16. 10. 2019, Praha

★Nenechme obyvatele Rojavy osamocené! Projevme jim naši solidaritu! ★Braňme ženskou revoluci v Rojavě! ★Vyvíjejme tlak na českou vládu a jejím prostřednictvím na mezinárodní instituce, jež mají v rukou nástroje k zastavení turecké agrese! …(více)

Lidovka pro Guerilla Gardening

21. 10. 2019, Praha

Lidová kuchyně na Salé! Bulgur s tofu a zeleninou, jako dezert sladká palačinka. To chceš !! Porce za dobrovolný příspěvek (doporučených 80-100 Kč) - veškerý výtěžek bude použit na aktivity a přímé akce Guerilla Gardening aneb zahradničení bez státu. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Lidovka na Iniciativu Za barem

26. 10. 2019, Praha

Klasická sobotní lidovka, kde se můžete dozvědět více o nově vzniklé skupině Za barem, dobře se najíst a přispět na zajímavý projekt. …(více)

Social Screenings: Elena (2011, Andrey Zvyagintsev)

30. 10. 2019, Praha

Something of a noir set in modern-day Moscow, this is an understated film that has been described as somber, grim--and remorseless. As the film follows a mismatched marriage and the children that are associated with it, a deeper picture of class resentment and the haves and have-nots of Russian society appears. …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)