Anarchistická federace

Píšou jinde : Summit G20: protesty proti škrtům i saúdskému princi

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
http://a2larm.cz/2018/12/summit-g20-protesty-proti-skrtum-i-saudskemu-princi/

V argentinském Buenos Aires proběhl o víkendu dvoudenní summit G20. Na rozdíl od hamburských pouličních bojů minulý rok zůstaly letos protesty neprávem mimo zájem médií.

Summit hlav nejmocnějších zemí světa se odehrál v době, kdy v Argentině panuje hluboká krize. Pravicový liberál Mauricio Macri, který nastoupil do prezidentského úřadu v roce 2015 a vystřídal dlouhou levicovou vládu manželů Kirchnerových, byl od začátku svého působení považován za „miláčka Wall Streetu“. Stále méně láskyplný vztah k němu chovají především chudší obyvatelé země. V posledním roce raketově stoupá nezaměstnanost, inflace se vyšplhala na 45 procent, stále větší počet lidí se propadá do chudoby a Macri žádá o úvěr Mezinárodní měnový fond. Nespokojenost vyvolávají především škrty ve veřejném sektoru. V posledních měsících neproběhne v Buenos Aires jediný den bez protestu proti Macriho politice. Otazníky ohledně konání summitu G20 vzbuzovala i schopnost hostitelské země zvládnout bezpečnostní situaci. V listopadu totiž před fotbalovým derby napadli fanoušci River Plate autobus fotbalistů klubu Boca Juniors. Policie situaci nezvládla, slzným plynem nakonec omylem zasáhla napadené hráče a zápas musel být zrušen.
Napjaté jednání

Již před summitem se očekávalo jedno z nejnapjatějších jednání za poslední dobu a nevědělo se ani, zda budou účastníci schopni vydat společný dokument. Ohniska sporu tvořila obchodní válka mezi USA a Čínou, ukrajinsko-ruská krize a vztah k Saúdské Arábii po vraždě novináře Chášukdžího. Internet už stihnulo oblétnout video, na kterém si Putin se saúdským korunním princem bin Salmanem demonstrativně plácnou. Za svým saúdským spojencem (a důležitým odběratelem amerických zbraní) stojí nadále i Donald Trump.

Jedním z výstupů konference byla reforma Světové obchodní organizace. Podle pozorovatelů se k tomuto tématu přesunul konflikt mezi důrazem na mezinárodní volný obchod a národním protekcionismem, který prosazuje Trump v USA. Jak přesně mají reformy Světové obchodní organizace (WTO) vypadat, zůstává zcela nejasné, a jak poznamenal jeden levicový pozorovatel: „Ať už převáží postoj jakékoli strany, krok směrem ke spravedlivému obchodu to znamenat nebude.“

Postoj ke klimatické změně zůstává stejný. Devatenáct signatářů Pařížské dohody opakuje, že se budou snažit o vyřešení klimatické krize a zároveň chtějí zachovat silný hospodářský růst. Spojené státy plánují nadále využívat všechny energetické technologie, což v podstatě znamená zachování fosilní energetiky.
Represe a smrt aktivistů

Summitu předcházela masivní bezpečnostní opatření. V pátek vláda vyhlásila v Buenos Aires pracovní volno, aby kvůli bezpečnostním kontrolám nevznikl ve městě dopravní chaos. Obyvatelům města doporučila během konání summitu odjet z města a byly povolány desetitisíce příslušníků policie i armády.

Už před začátkem summitu ale probíhaly tvrdé represe proti sociálním hnutím, aktivistům a odborům. Mediální kampaň provázelo zatýkání a razie v sociálních centrech a domovech aktivistů. Anarchistické skupiny, levicové strany a neziskové organizace napsaly ve svém vyjádření, že „jde o systematickou politiku stigmatizace veřejného sektoru a různých politických organizací a o snahu vytvořit vnitřního nepřítele“.

V týdnu před summitem byli navíc zabiti dva aktivisté z odborů pracovníků v neformální ekonomice. Organizace sdružuje např. sběrače odpadu. Rodolfo Orellana byl zastřelen během okupace pozemku na okraji Buenos Aires a Marcos Soria byl zabit při jiném incidentu v Cordobě. Organizace, která monitoruje policejní násilí, obvinila z obou případů argentinskou policii. K obávaným nepokojům v Buenos Aires sice zatím nedošlo, zato v pátek proti summitu G20 a Macriho neoliberální politice protestovalo v ulicích města padesát tisíc lidí.
Alternativní summit

Cristina Kirchner a Dilma Rousseff, prezidentky Argentiny a Brazílie z doby sociálně-demokratických vlád, svolaly do Buenos Aires Světové fórum kritického myšlení, které má být alternativou k summitu G20. Fóra se zúčastnil i poražený kandidát z prezidentských voleb v Brazílii a bývalý starosta Sao Paola Fernando Haddad. Terčem kritiky je především zaměření představitelů G20 na zájmy těch nejbohatších a ignorance naléhavých témat, jako je hlad a změna klimatu. Kritici Macriho se navíc obávají, že půjčkou od Mezinárodního měnového fondu bude stát zavázán k dalším škrtům a úsporným opatřením. Některé organizace také upozorňují na saúdskou válku v Jemenu, která zde působí hladomor.

Leonardo Morgenfeld z platformy sociálních hnutí proti summitu G20 řekl: „Je nám předhazováno, že jsme vždy jen proti a nepřicházíme s ničím novým. Proto chceme dát dohromady sociální hnutí, odbory, lidskoprávní organizace, studenty a rolníky a společně zpracovat alternativu. Jiný svět je možný a my ho chceme stvořit.“ Dále Morgenfeld označuje summit dvaceti nejmocnějších zemí za antidemokratický, protože neumožňuje participaci obyvatel, kterých se rozhodnutí týká.

Protesty byly silně feministicky laděné. V ulicích byly vidět zelené šátky, které jsou symbolem silného hnutí za legalizaci potratů. Protestů se zúčastnily i Madres de Plaza de Mayo (Matky z Květnového náměstí). Ty začaly pořádat protestní pochody už v sedmdesátých letech v dobách pravicové vojenské diktatury, která měla na svědomí smrt tisíců studentských a levicových aktivistů. Od roku 1977 se ženy v bílých šátcích scházejí na Květnovém náměstí a požadují návrat svých zmizelých dětí. Teď se ale připojují i k širším politickým protestům. „Jsou tu místa, kde děti nemají chleba nebo maso a politici jsou zaneprázdnění tím, jak by mohli jedni druhým vzít práci,“ řekla prezidentka asociace Hebe de Bonafini. Matky z Plaza de Mayo na demonstraci přečetly společné prohlášení. Vzkaz na závěr zněl jasně: „G20 ven, MMF ven!“

Autor je aktivista sociálních hnutí a spolupracovník redakce.

Verze pro tisk 6.12.2018 a2larm.cz

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy