Anarchistická federace

Píšou jinde : Soud v Prievidzi poslal dvanáct aktivistů do vazby

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
http://a2larm.cz/2018/12/soud-v-prievidzi-poslal-dvanact-aktivistu-a-aktivistek-do-vazby/

Greenpeace považuje uvalení vazby na aktivisty a aktivistky, kteří nenásilně protestovali proti těžbě uhlí na Slovensku, za bezprecedentní a vyzývá k solidaritě se zadrženými.

Okresní soud v Prievidzi rozhodl, že bude stíhat ve vazbě dvanáct aktivistů, kteří ve středu 28. listopadu vyvěsili transparent na těžební věž ve městečku Nováky. Jsou zadržení už déle než 95 hodin od nenásilného protestu a ve vazbě podle dnešního verdiktu zůstanou až do soudního procesu.

„Považujeme rozhodnutí soudu za bezprecedentní. Aktivisté nejsou zločinci, kteří mají být vazebně stíhaní! Pokojně a nenásilně se postavili proti těžební firmě HBP, která desetiletí představuje zátěž pro region a Slovensko. Budeme při nich nadále stát a nevzdáme se,“ říká Ivana Kohutková, ředitelka Greenpeace Slovensko.

Právní zástupci obviněných mají pochybnosti o nestrannosti orgánů činných v trestním řízení, vznesli proto námitku podjatosti a žádají o přesunutí vyšetřování případu mimo daný region. Zároveň se proti rozhodnutí soudu okamžitě odvolali.

„V dosavadním řízení nebylo dostatečně zohledněno, že aktivisté nenásilným jednáním naplňovali své ústavní právo na svobodu projevu, kterým neohrozili život a zdraví jiných lidí. Vedení trestního řízení a čtyřdenní zadržovaní obviněných, které vyústilo podáním návrhu na vazbu, je možné chápat také jako upřednostnění ochrany majetku soukromé těžební společnosti před právem na vyslovení názoru,“ uvedl Lukáš Opett z právnické kanceláře Kolíková & Partners.

Zadrženým projevili solidaritu účastníci několika akcí pořádaných před klimatickou konferencí, která se bude konat v polských Katowicích od 3. do 14. prosince. Skupina dvanácti lidí ze Slovenska, České republiky, Finska a Belgie vyvěsila na těžební věž uhelné společnosti Hornonitranske bane Prievidza transparent s nápisem „Skončete dobu uhelnou“. Prokuratura v Prievidzi je následně obvinila z trestného činu „poškozování a ohrožování provozu všeobecně prospěšného zařízení formou spolupachatelství“, za který jim hrozí až pět let vězení.

„Vazba ekologických aktivistů je nezdůvodnitelná a zcela neúměrná,“ komentoval případ mluvčí české pobočky Greenpeace Lukáš Hrábek. Situace je srovnatelná s případem pěti českých aktivistů Greenpeace, kteří v roce 2016 protestovali proti prodloužení provozu elektrárny Chvaletice. Byli obvinění z poškození cizí věci a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení, ale soud je stíhá na svobodě.

Známý je případ dlouhodobého zadržování 28 environmentálních aktivistů organizace Greenpeace a dvou nezávislých novinářů, kteří se v roce 2013 pokusili vylézt na těžební plošinu Prirazlomnaja na protest proti těžbě ropy v Arktidě. Ruské úřady je obvinily z pirátství a výtržnictví a aktivisté strávili ve vazbě více než dva měsíce. Aktivisté z takzvané Arktické třicítky byli propuštění po vyhlášení amnestie.

Verze pro tisk 2.12.2018 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Public Assembly

23. 4. 2019, Praha

D-Zona collective will host a public assembly, open to everyone interested in learning more about our activities. Propositions and suggestions of those interested in actively collaborating are welcome. …(více)

Benefiční odpoledne za Kliniku

26. 4. 2019, Brno

Připravili jsme si pro vás promítání, tetovací workshop a benefiční tetovačky s tématickými motivy od skvělé Elišky JEN SEN Tattoo! V průběhu celého podvečera navíc bude Bajkazyl plný veganských chálek. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Critical Readings - Franz Fanon

25. 4. 2019, Praha

čtení v D-zóně …(více)

Hluková olympiáda

25. 4. 2019, Praha

Na nacionalistickém shromáždění v centru Prahy vystoupí Tomio Okamura, Marine Le Pen či xenofobní kapela Ortel. Přijďte na protestní hlukovou olympiádu! Netřeba se oficiálně kvalifikovat, stačí dorazit ideálně ve sportovním oděvu a s jakýmkoli hlukovým doplňkem typu pánví, dud, hrnců, trumpet, altových saxofonů či píšťalek. …(více)

Netancuj, jak Duka píská

27. 4. 2019, Praha

Taneční demo proti Pochodu pro život …(více)

Benefice na Anarchistický festival knihy

2. 5. 2019, Praha

Punctum (Krásova 27, Praha 3), vystoupí: Sestry Maschinovy, Neřvi mi do ucha, Shakk-Attack, Ejczka …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Benefiční bazar pro Kliniku

11. 5. 2019, Praha

Na sobotu 11. května svoláváme k účasti na benefiční akci na podporu kolektivu autonomního sociálního centra Klinika. Zaplníme prostor Studia Paměť různým second hand / recyklovaným zbožím: oblečení, květiny, LP desky, vetešnictví, autorská tvorba. Primárním motivem je věnovat výtěžek na podporu kolektivu. Přijďte si k nám pořídit nějaké pěkné kousky za dobrovolný příspěvek a podpořte tím dobrou věc. …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Jarní bezpeněžní zóna

25. 5. 2019, Plzeň

"Dej co nepotřebuješ, vezmi co se hodí“. Chystáte-li se na BZ přijít, projděte svou domácnost a vezměte s sebou věci, které nepoužíváte, ale jiní by je mohli plnohodnotně užívat. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)