Anarchistická federace

Píšou jinde : Soud v Prievidzi poslal dvanáct aktivistů do vazby

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
http://a2larm.cz/2018/12/soud-v-prievidzi-poslal-dvanact-aktivistu-a-aktivistek-do-vazby/

Greenpeace považuje uvalení vazby na aktivisty a aktivistky, kteří nenásilně protestovali proti těžbě uhlí na Slovensku, za bezprecedentní a vyzývá k solidaritě se zadrženými.

Okresní soud v Prievidzi rozhodl, že bude stíhat ve vazbě dvanáct aktivistů, kteří ve středu 28. listopadu vyvěsili transparent na těžební věž ve městečku Nováky. Jsou zadržení už déle než 95 hodin od nenásilného protestu a ve vazbě podle dnešního verdiktu zůstanou až do soudního procesu.

„Považujeme rozhodnutí soudu za bezprecedentní. Aktivisté nejsou zločinci, kteří mají být vazebně stíhaní! Pokojně a nenásilně se postavili proti těžební firmě HBP, která desetiletí představuje zátěž pro region a Slovensko. Budeme při nich nadále stát a nevzdáme se,“ říká Ivana Kohutková, ředitelka Greenpeace Slovensko.

Právní zástupci obviněných mají pochybnosti o nestrannosti orgánů činných v trestním řízení, vznesli proto námitku podjatosti a žádají o přesunutí vyšetřování případu mimo daný region. Zároveň se proti rozhodnutí soudu okamžitě odvolali.

„V dosavadním řízení nebylo dostatečně zohledněno, že aktivisté nenásilným jednáním naplňovali své ústavní právo na svobodu projevu, kterým neohrozili život a zdraví jiných lidí. Vedení trestního řízení a čtyřdenní zadržovaní obviněných, které vyústilo podáním návrhu na vazbu, je možné chápat také jako upřednostnění ochrany majetku soukromé těžební společnosti před právem na vyslovení názoru,“ uvedl Lukáš Opett z právnické kanceláře Kolíková & Partners.

Zadrženým projevili solidaritu účastníci několika akcí pořádaných před klimatickou konferencí, která se bude konat v polských Katowicích od 3. do 14. prosince. Skupina dvanácti lidí ze Slovenska, České republiky, Finska a Belgie vyvěsila na těžební věž uhelné společnosti Hornonitranske bane Prievidza transparent s nápisem „Skončete dobu uhelnou“. Prokuratura v Prievidzi je následně obvinila z trestného činu „poškozování a ohrožování provozu všeobecně prospěšného zařízení formou spolupachatelství“, za který jim hrozí až pět let vězení.

„Vazba ekologických aktivistů je nezdůvodnitelná a zcela neúměrná,“ komentoval případ mluvčí české pobočky Greenpeace Lukáš Hrábek. Situace je srovnatelná s případem pěti českých aktivistů Greenpeace, kteří v roce 2016 protestovali proti prodloužení provozu elektrárny Chvaletice. Byli obvinění z poškození cizí věci a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení, ale soud je stíhá na svobodě.

Známý je případ dlouhodobého zadržování 28 environmentálních aktivistů organizace Greenpeace a dvou nezávislých novinářů, kteří se v roce 2013 pokusili vylézt na těžební plošinu Prirazlomnaja na protest proti těžbě ropy v Arktidě. Ruské úřady je obvinily z pirátství a výtržnictví a aktivisté strávili ve vazbě více než dva měsíce. Aktivisté z takzvané Arktické třicítky byli propuštění po vyhlášení amnestie.

Verze pro tisk 2.12.2018 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

7. narozeniny Salé

1. 3. 2019, Praha

Oslava samosprávného prostoru na Žižkově. …(více)

Feminist Reading of E. Goldman: MORALITY, PURITANISM AND THE SPIRIT OF ARTFUL LIVING

4. 3. 2019, Praha

Čtení v D-zóně …(více)

Benefice na azyl pro zvířata

9. 3. 2019, Praha

Pouštěčka desek a vegetariánské občerstvení …(více)

Benefice na azylový ranč

16. 3. 2019, Frýdek-Místek

Punkový koncert na podporu zvířat z azylového ranče Valkýra …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)