Anarchistická federace

Píšou jinde : Fotoreport: Polský prezident a premiér slavili nezávislost s fašisty

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
http://a2larm.cz/2018/11/polsky-prezident-a-premier-slavili-nezavislost-s-fasisty/

Přes snahu letošní varšavský „Pochod nezávislosti“ zakázat se národovecká akce nakonec uskutečnila. Navíc pod patronátem nejvyšších představitelů státu.

Polsko si 11. listopadu připomnělo konec první světové války a vznik nezávislého polského státu. V posledních letech se ovšem tento den stal svátkem zejména pro nacionalisty a sympatizanty krajní pravice. Jak jsme informovali, eskalující nenávistné projevy během „Pochodu nezávislosti“ v minulých letech přiměly primátorku Varšavy, aby ve středu tuto akci, organizovanou krajně pravicovými skupinami, zakázala. Mezi organizátory pochodu patří např. Radikálně-národní tábor (ONR), fašistická organizace, jejíž kořeny sahají až do roku 1934.

Premiér a prezident Polska však po rozhodnutí varšavské primátorky ohlásili, že vláda zaštítí oficiální pochod „otevřený všem“. Tím zřejmě měli na mysli i krajně pravicové a fašistické skupiny, se kterými se posléze dohodli na společné akci. V pátek 9. listopadu soud navíc zákaz akce vydaný varšavskou primátorkou neuznal za platný. Ve výsledku tak prezident, premiér, předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost a další nejvyšší představitelé státu stanuli v čele průvodu, jehož se účastnili příslušníci ONR, ale i zahraničních fašistických skupin, jako je italská Forza Nuova. Nechyběli ani slovenští kotlebovci.

Podle některých odhadů středem města prošlo přes 250 tisíc lidí. Jako každý rok pochod provázela záplava rudého dýmu z dýmovnic, planoucí pochodně a výbuchy petard.

Sympatie vládnoucí strany k nacionalistickým myšlenkám i organizacím jsou dávno známé. Nicméně dosud se představitelé vlády od bezprostřední spolupráce s pravicovými radikály distancovali a jejich akcí se přímo neúčastnili. To se 11. listopadu změnilo. Strana Právo a spravedlnost ukázala, že pochod „otevřený všem“ je místem, kde se provolávají hesla jako „Bílé Polsko“ nebo „Smrt nepřátelům vlasti“ a kde znějí různé nenávistné slogany.

Svědci na sociálních sítích vypovídají, že na rozdíl od předchozích let byl letos na výzvu vlády výskyt extremistické symboliky o poznání menší. O radikální rétoriku ale nebyla nouze. Kromě standardních antikomunistických a také antiunijních hesel, došlo i na pálení vlajky Evropské unie.

Během dne se konala i řada akcí opozice a antifašistická kontramanifestace. Ta upozornila na skutečnost, že 11. listopadu si Poláci připomínají také zavedení volebního práva pro ženy. Až na několik hozených láhví a petard k potyčkám mezi oběma tábory nedošlo.

 

Verze pro tisk 12.11.2018 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme