Anarchistická federace

Píšou jinde : Klinice se krátí dech. Ústavní soud odmítl stížnost proti jejímu vyklizení

Toto je kopie článku uveřejněného na denikreferendum.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
http://denikreferendum.cz/clanek/28572-klinice-se-krati-dech-ustavni-soud-odmitl-stiznost-proti-jejimu-vyklizeni

Ústavní soud odmítl stížnost kolektivu Autonomního sociálního centra Klinika proti nařízenému vyklizení objektu. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že nelze tolerovat okupaci cizích objektů bez právního důvodu jen proto, že nejsou využívány.

Autonomní sociální centrum Klinika na pražském Žižkově bude zřejmě v blízké době nuceno ukončit svou činnost. Ústavní soud totiž v pátek odmítl stížnost proti jejímu vyklizení a potvrdil tak rozsudky soudů nižších instancí. „Nelze tolerovat okupaci cizích objektů bez právního důvodu jen proto, že jsou momentálně nevyužívány,“ uvedl předseda senátu Jan Musil.

Kolektiv Kliniky, který zastupovala Tereza Virtová, se v řízení před Ústavním soudem domáhal odložení vykonavatelnosti pravomocného rozsudku o vyklizení objektu. Obvodní soud pro Prahu 3 totiž na počátku minulého roku rozhodl, že členové a členky Autonomního sociálního centra Klinika musejí prostor do měsíce opustit.

Virtová argumentovala, že výkon vlastnického práva státu ke Klinice je v rozporu s dobrými mravy, neboť je pro něj výhodnější, když je doposud prázdný objekt využíván, čímž se zabrání jeho chátrání. Upozorňovala rovněž na ustanovení Listiny základních práv a svobod, které říká, že vlastnictví zavazuje.

Ústavní soud ale konstatoval, že odkazem na dané ustanovení „nelze ospravedlnit bezdůvodné okupování nemovitostí ve vlastnictví jiných subjektů. Jak správně obecné soudy uvedly, je nutné respektovat vlastnictví státu, které má obdobný obsah jako vlastnictví jiných fyzických či právnických osob.“

Opuštěnou a chátrající budovu bývalé plicní kliniky obsadili aktivisté a aktivistky na konci roku 2014. Následně uzavřeli s majitelem objektu smlouvu o výpůjčce, která však po roce vypršela. Správa železniční a dopravní cesty, jež budovu získala od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, plánuje objekt zrekonstruovat a přestěhovat do něj oddělení geodézie.

Kolektiv autonomního centra Klinika ovšem upozornil, že záměr Správy železniční a dopravní cesty není reálný. „Budova Kliniky poskytne menší prostory než dnes pronajímané prostory pro oddělení geodézie. Změny v projektu rekonstrukce i nevýhodnost celého záměru poukazují na to, že hlavním účelem rekonstrukce nebylo přestěhovat geodetické oddělení, ale co nejrychleji vytvořit a zrealizovat jakýkoli projekt, který nahradí Autonomní sociální centrum Klinika,“ uvedl.

Verze pro tisk 2.11.2018 denikreferendum.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Public Assembly

23. 4. 2019, Praha

D-Zona collective will host a public assembly, open to everyone interested in learning more about our activities. Propositions and suggestions of those interested in actively collaborating are welcome. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Benefiční odpoledne za Kliniku

26. 4. 2019, Brno

Připravili jsme si pro vás promítání, tetovací workshop a benefiční tetovačky s tématickými motivy od skvělé Elišky JEN SEN Tattoo! V průběhu celého podvečera navíc bude Bajkazyl plný veganských chálek. …(více)

Netancuj, jak Duka píská

27. 4. 2019, Praha

Taneční demo proti Pochodu pro život …(více)

Benefice na Anarchistický festival knihy

2. 5. 2019, Praha

Punctum (Krásova 27, Praha 3), vystoupí: Sestry Maschinovy, Neřvi mi do ucha, Shakk-Attack, Ejczka …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Benefiční bazar pro Kliniku

11. 5. 2019, Praha

Na sobotu 11. května svoláváme k účasti na benefiční akci na podporu kolektivu autonomního sociálního centra Klinika. Zaplníme prostor Studia Paměť různým second hand / recyklovaným zbožím: oblečení, květiny, LP desky, vetešnictví, autorská tvorba. Primárním motivem je věnovat výtěžek na podporu kolektivu. Přijďte si k nám pořídit nějaké pěkné kousky za dobrovolný příspěvek a podpořte tím dobrou věc. …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Jarní bezpeněžní zóna

25. 5. 2019, Plzeň

"Dej co nepotřebuješ, vezmi co se hodí“. Chystáte-li se na BZ přijít, projděte svou domácnost a vezměte s sebou věci, které nepoužíváte, ale jiní by je mohli plnohodnotně užívat. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)