Anarchistická federace

Píšou jinde : Postavme se za klima: statisíce lidí v ulicích žádaly řešení klimatické krize

Toto je kopie článku uveřejněného na denikreferendum.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
http://denikreferendum.cz/clanek/28255-postavme-se-za-klima-statisice-lidi-v-ulicich-zadaly-reseni-klimaticke-krize

Globální akční den za řešení klimatické krize přinesl stovky shromáždění a dalších akcí na všech kontinentech. Protestující žádali snižování emisí a konec fosilních paliv. Přinášíme i několik z nejzajímavějších fotografií.

Statisíce lidí dnes po celém světě pod heslem #RiseForClimate (Postavme se za klima) vyšly do ulic, aby požadovali konec fosilních paliv, snižování emisí skleníkových plynů a sociálně spravedlivý přechod k obnovitelným zdrojům energie. Přidali se také lidé na mnoha místech po celé České Republice.

Ke globálnímu akčnímu dni, vyhlášenému klimatickým hnutím 350.org, se připojili lidé na všech kontinentech. Po celý den se odehrávaly pochody, demonstrace, happeningy, přednášky, diskuse, fóra, umělecké akce i nenásilné blokády těžby a spalování fosilních paliv.

Protestující žádají řešení klimatické krize, jmenovitě snižování emisí skleníkových plynů a nahrazení fosilních paliv obnovitelnými zdroji. Má-li být podle vědců splněn cíl klimatické dohody z Paříže a nemá-li se svět oteplit o víc než dva stupně celsia, musí až čtyři pětiny všech známých zásob uhlí, ropy a plynu zůstat pod zemí.

Na protestní pochody se vydali lidé v desítkách amerických měst, v afrických metropolích jako ugandská Kampala či nigerijský Lagos, v Asii mimo jiné v nepálském Káthmandú či filipínské Manile i v evropských hlavních městech jako Paříž, Londýn, Brusel či Kodaň.

V Británii skupina několika desítek lidí zastavila těžbu v povrchových dolech Field House a Bradley, v německém Mnichově uzavřeli protestující z tamního Klimakempu jednu z rušných dopravních tepen v centru města a dočasně z ní tak udělali pěší zónu. Akce se konala i na Antarktidě, kde se astrobiolog Cyprien Verseux vyfotil s transparentem s hlavním heslem celé ho dne.

Změny klimatu jsou jednou z hlavních globálních výzev naší doby. Je to krize, která ohrožuje demokracii, sociální spravedlnost i lidská práva,“ uvedla v prohlášení ředitelka 350.org May Boeveová. „Klimatické hnutí roste a sílí mimo jiné díky svým sesterským hnutím: za lidská práva, za ekonomickou spravedlnost, demokracii a další požadavky,“ upřesnila.

V České republice proběhly akce recesistické, informační i protestní. Pražská skupina „Radio Tuleň“ uspořádala neúspěšný závod vorů po vyschlém Botiči. Lidé z ekologických organizací Greenpeace a Limity jsme my na hornických slavnostech v Sokolově debatovali s místními o budoucnosti těžařských regionů po konci uhlí.

V Jihlavě místní obsadili parkovací místa na hlavním náměstí, rozložili na nich piknik a vedli veřejnou debatu o změnách klimatu. Bary a restaurace po celé zemi servírovaly akční drink „Klimatická spravedlnost“.

Další informace:

    Independent Rise for Climate: Protesters take to streets across the planet to demand action on environment
    The Guardian Rise for Climate: thousands to march across US to protest environment crisis
    Common Dreams Worldwide #RiseForClimate Events Kick Off to Demand Action on Crisis of Warming Planet

Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Don’t forget party

18. 1. 2020, Plzeň

Vzpomínková pouštěčka za Honzu Kučeru, jenž podlehl bodným zraněním, která utržil v Příbrami v noci z 18. na 19. ledna 2008 při potyčce antifašistických skinheads s neonacisty. DJ’s Jacob Bocaj, Tony Magor Vrtačka, Missing Words Sounds a Ctibor Pribor budou pouštět desky ve stylu rock’n’roll, reggae, ska, garage, surf… 18. ledna 2020 od 20.00, Klub Belfast (Klatovská 4, Plzeň), vstup dobrovolný. Nezapomeneme, neodpustíme! …(více)

Our Music Our Scene vol. 5

25. 1. 2020, Praha

Koncert je připomínkou tragické události z roku 2008, při které zemřel příbramský SHARP Jan Kučera, zároveň je benefiční na Psí útulek Lazec v Příbrami. Zahrají kapely Vysoké napětí, Cenzura, Pawnshop a L'anima libera. Vstupné 250 Kč, mladší 18 let zdarma. 25. ledna 2020, od 19.05 Underdogs' (Nádražní 3, Praha) …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Fotbal proti rasismu 2020

8. - 10. 5. 2020, Věžnička u Jihlavy

13. ročník tradičního festivalu s přesahem …(více)

8. Anarchistický festival knihy

23. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)