Anarchistická federace

Píšou jinde : Postavme se za klima: statisíce lidí v ulicích žádaly řešení klimatické krize

Toto je kopie článku uveřejněného na denikreferendum.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
http://denikreferendum.cz/clanek/28255-postavme-se-za-klima-statisice-lidi-v-ulicich-zadaly-reseni-klimaticke-krize

Globální akční den za řešení klimatické krize přinesl stovky shromáždění a dalších akcí na všech kontinentech. Protestující žádali snižování emisí a konec fosilních paliv. Přinášíme i několik z nejzajímavějších fotografií.

Statisíce lidí dnes po celém světě pod heslem #RiseForClimate (Postavme se za klima) vyšly do ulic, aby požadovali konec fosilních paliv, snižování emisí skleníkových plynů a sociálně spravedlivý přechod k obnovitelným zdrojům energie. Přidali se také lidé na mnoha místech po celé České Republice.

Ke globálnímu akčnímu dni, vyhlášenému klimatickým hnutím 350.org, se připojili lidé na všech kontinentech. Po celý den se odehrávaly pochody, demonstrace, happeningy, přednášky, diskuse, fóra, umělecké akce i nenásilné blokády těžby a spalování fosilních paliv.

Protestující žádají řešení klimatické krize, jmenovitě snižování emisí skleníkových plynů a nahrazení fosilních paliv obnovitelnými zdroji. Má-li být podle vědců splněn cíl klimatické dohody z Paříže a nemá-li se svět oteplit o víc než dva stupně celsia, musí až čtyři pětiny všech známých zásob uhlí, ropy a plynu zůstat pod zemí.

Na protestní pochody se vydali lidé v desítkách amerických měst, v afrických metropolích jako ugandská Kampala či nigerijský Lagos, v Asii mimo jiné v nepálském Káthmandú či filipínské Manile i v evropských hlavních městech jako Paříž, Londýn, Brusel či Kodaň.

V Británii skupina několika desítek lidí zastavila těžbu v povrchových dolech Field House a Bradley, v německém Mnichově uzavřeli protestující z tamního Klimakempu jednu z rušných dopravních tepen v centru města a dočasně z ní tak udělali pěší zónu. Akce se konala i na Antarktidě, kde se astrobiolog Cyprien Verseux vyfotil s transparentem s hlavním heslem celé ho dne.

Změny klimatu jsou jednou z hlavních globálních výzev naší doby. Je to krize, která ohrožuje demokracii, sociální spravedlnost i lidská práva,“ uvedla v prohlášení ředitelka 350.org May Boeveová. „Klimatické hnutí roste a sílí mimo jiné díky svým sesterským hnutím: za lidská práva, za ekonomickou spravedlnost, demokracii a další požadavky,“ upřesnila.

V České republice proběhly akce recesistické, informační i protestní. Pražská skupina „Radio Tuleň“ uspořádala neúspěšný závod vorů po vyschlém Botiči. Lidé z ekologických organizací Greenpeace a Limity jsme my na hornických slavnostech v Sokolově debatovali s místními o budoucnosti těžařských regionů po konci uhlí.

V Jihlavě místní obsadili parkovací místa na hlavním náměstí, rozložili na nich piknik a vedli veřejnou debatu o změnách klimatu. Bary a restaurace po celé zemi servírovaly akční drink „Klimatická spravedlnost“.

Další informace:

    Independent Rise for Climate: Protesters take to streets across the planet to demand action on environment
    The Guardian Rise for Climate: thousands to march across US to protest environment crisis
    Common Dreams Worldwide #RiseForClimate Events Kick Off to Demand Action on Crisis of Warming Planet

Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Linux workshop

17. 12. 2018, Praha

Instalace Linuxu a svobodného software, sdílení zkušeností s linuxem a různými programy. Co víme, s tim poradíme, co nevíme tak si společně přečteme v dokumentaci nebo na nějakym z těch interneti. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Promítání filmu Toz bezi a uvedení komiksu Kobane Calling

30. 11. 2018, Praha

Zveme vás na promítání filmu Toz bezi (Prachovka) turecké režisérky Ahu Öztürk a uvedení českého překladu komiksu Kobane Calling od populárního italského kreslíře Zerocalcare. …(více)

Benefice pro Food Not bombs

5. 12. 2018, Praha

Podrobnosti brzy. …(více)

Benefit pro infocentrum Salé

8. 12. 2018, Praha

Bude upřesněno. …(více)

Zádruha: O historii českého anarchismu

15. 12. 2018, Praha

různá autorská čtení, dvě přednášky, hudba, uvedení nové publikace …(více)

Bezpeněžní zóna

15. 12. 2018, Plzeň

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. …(více)