Anarchistická federace

Píšou jinde : Fotoreport: solidární demonstrace za Hambašský prales

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2018/09/fotoreport-solidarni-demonstrace-za-hambassky-prales/

Aktivisté v Německu brání několik tisíc let starý Hambašský prales. Podporu pro své jednání našli i před německou ambasádou v Praze.

Tento týden začal zásah německé policie proti aktivistům okupujícím dvanáct tisíc let starý les u Hambachu v německém Porýní. Aktivisté už šest let přežívají ve stromových obydlích, aby zamezili vykácení lesa a těžbě uhlí, o kterou zde usiluje německá energetická firma RWE. Přestože je Německo vzorem ve svém přístupu k obnovitelným energiím, stále rozšiřuje těžbu uhlí a uhelnou energetiku vyváží i do zahraničí. „Nikdy jsem si nemyslel, že budu demonstrovat před německou ambasádou kvůli energetice. Ale přestože Energiewende je zlomový projekt, německý přístup k uhlí je možná ještě horší než ten český,“ řekl k tomu Jan Rovenský z Greenpeace ČR.

Kritici zásahu v Hambašském lese navíc upozorňují, že k vyklízení dochází ještě před rozhodnutí německé uhelné komise, která má o rozsahu další těžby uhlí rozhodnout.

Na místo se sjíždějí lidé z celého Německa, pořádají podpůrné protesty a snaží se vyklízení lesa zastavit. Přes snahu policie někteří aktivisté na stromech zůstávají.

Solidární protest proběhl také před německou ambasádou v Praze. Akci svolal Kolektiv 115 a Limity jsme my. Promluvili zde také zástupci organizací Hnutí Duha a Greenpeace. „Chceme vyjádřit symbolickou podporu lidem, kteří již šest let brání před vykácením Hambašský les a v současnosti čelí policejnímu násilí. Všechny, kdo mohou, vyzýváme, aby se připojili k protestům i přímo na místě,“ vysvětluje Michael Polák z Kolektivu 115.

Organizátoři také připomněli masovou akci Ende Gelände, která proběhne na začátku těžební sezóny, 25.–29. října právě v Hambachu. Organizace Limity jsme my plánuje vypravit do Německa speciální vlak.

9.9.2018 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Od demokracie k osvobození

1. 10. 2018, Praha

Jaký je rozdíl mezi vládou a autonomní samosprávou? Přijď diskutovat s členem kolektivu CrimethInc. …(více)

Benefit pro Save the Syrian Children

6. 10. 2018, Praha

…(více)

Výzva k akci: Mezinárodní den proti militarizaci mládeže

12. - 18. 11. 2018, Praha

Join us in this week with your own nonviolent actions, and be part of this global movement resisting the recruitment of young people's minds and bodies into violence. …(více)