Anarchistická federace

Píšou jinde : Fotoreport: solidární demonstrace za Hambašský prales

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2018/09/fotoreport-solidarni-demonstrace-za-hambassky-prales/

Aktivisté v Německu brání několik tisíc let starý Hambašský prales. Podporu pro své jednání našli i před německou ambasádou v Praze.

Tento týden začal zásah německé policie proti aktivistům okupujícím dvanáct tisíc let starý les u Hambachu v německém Porýní. Aktivisté už šest let přežívají ve stromových obydlích, aby zamezili vykácení lesa a těžbě uhlí, o kterou zde usiluje německá energetická firma RWE. Přestože je Německo vzorem ve svém přístupu k obnovitelným energiím, stále rozšiřuje těžbu uhlí a uhelnou energetiku vyváží i do zahraničí. „Nikdy jsem si nemyslel, že budu demonstrovat před německou ambasádou kvůli energetice. Ale přestože Energiewende je zlomový projekt, německý přístup k uhlí je možná ještě horší než ten český,“ řekl k tomu Jan Rovenský z Greenpeace ČR.

Kritici zásahu v Hambašském lese navíc upozorňují, že k vyklízení dochází ještě před rozhodnutí německé uhelné komise, která má o rozsahu další těžby uhlí rozhodnout.

Na místo se sjíždějí lidé z celého Německa, pořádají podpůrné protesty a snaží se vyklízení lesa zastavit. Přes snahu policie někteří aktivisté na stromech zůstávají.

Solidární protest proběhl také před německou ambasádou v Praze. Akci svolal Kolektiv 115 a Limity jsme my. Promluvili zde také zástupci organizací Hnutí Duha a Greenpeace. „Chceme vyjádřit symbolickou podporu lidem, kteří již šest let brání před vykácením Hambašský les a v současnosti čelí policejnímu násilí. Všechny, kdo mohou, vyzýváme, aby se připojili k protestům i přímo na místě,“ vysvětluje Michael Polák z Kolektivu 115.

Organizátoři také připomněli masovou akci Ende Gelände, která proběhne na začátku těžební sezóny, 25.–29. října právě v Hambachu. Organizace Limity jsme my plánuje vypravit do Německa speciální vlak.

Verze pro tisk 9.9.2018 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Promítání filmu Toz bezi a uvedení komiksu Kobane Calling

30. 11. 2018, Praha

Zveme vás na promítání filmu Toz bezi (Prachovka) turecké režisérky Ahu Öztürk a uvedení českého překladu komiksu Kobane Calling od populárního italského kreslíře Zerocalcare. …(více)

Benefice pro Food Not bombs

5. 12. 2018, Praha

Podrobnosti brzy. …(více)

Benefit pro infocentrum Salé

8. 12. 2018, Praha

Bude upřesněno. …(více)

Bezpeněžní zóna

15. 12. 2018, Plzeň

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. …(více)

Linux workshop

17. 12. 2018, Praha

Instalace Linuxu a svobodného software, sdílení zkušeností s linuxem a různými programy. Co víme, s tim poradíme, co nevíme tak si společně přečteme v dokumentaci nebo na nějakym z těch interneti. …(více)