Anarchistická federace

Píšou jinde : Stávky ve španělském Amazonu

Toto je kopie článku uveřejněného na solis.451.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://solis.451.cz/stavky-ve-spanelskem-amazonu/

Dodatečně přinášíme krátké videoreportáže ze stávek ve španělském Amazonu. První je z měsíce března, kdy šlo o stávku upozorňující na snižování práv pracovníků a druhé přímo související s nedávnou stávkou, o které jsme informovali v tomto článku.

V březnové stávce se zaměstnanci snaží upozornit na celkové snižování svých práv, zmrazení platů, snížení příplatku za přesčasy a snižení sick days na polovinu. Naplánována byla stávka i na duben, ale nedlouho před ní došlo k propuštění více než stovky zaměstnanců.
odkaz na video – https://en.labournet.tv/amazon-workers-strike-madrid

(české titulky najdete na videu vpravo dole pod zkratkou CC)
Během tzv. Prime day šlo do stávky po celém Španělsku přes 1500 zaměstnanců, aby narušili chod společnosti v den jejich největších prodejů. Pracovníci v Itálii, Německu a Polsku se také rozhodli protestovat během 36 nejvytíženějších hodin, aby tak upozornili na vykořisťování a omezování práv odborů na pracovišti.

Ve Španělsku došlo k blokování příjezdových cest, aby kamiony nemohli vjíždět a odjíždět z areálu a tím se zpomalila dodávka. V Německu došlo k jednodenní stávce ve spolupráci s odborářskou organizací Ver.di, která požadovala vyjednávání o nové kolektivní smlouvě. V Polsku se anarchosyndikalistická skupina Inicjatywa Pracownicza rozhodla protestovat pomocí zpomalení práce, aby došlo k dodržování bezpečnostních předpisů, které jsou často ignorovány.
odkaz na video – https://en.labournet.tv/amazon-prime-day-workers-strikes

(české titulky najdete na videu vpravo dole pod zkratkou CC)
Zatímco majetek Jeffa Bezose, majitele Amazonu, roste do absurdních čísel, pracovníci a pracovnice, kteří mu pomohli dosáhnout tohoto bohatství, pracují za brutálních podmínek. Letos však dochází mnohem častěji ke stávkám než v předešlích letech a zaměstnanci jsou stále odvážnější a koordinovaní mezinárodně.

Verze pro tisk 9.9.2018 solis.451.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Linux workshop

17. 12. 2018, Praha

Instalace Linuxu a svobodného software, sdílení zkušeností s linuxem a různými programy. Co víme, s tim poradíme, co nevíme tak si společně přečteme v dokumentaci nebo na nějakym z těch interneti. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Promítání filmu Toz bezi a uvedení komiksu Kobane Calling

30. 11. 2018, Praha

Zveme vás na promítání filmu Toz bezi (Prachovka) turecké režisérky Ahu Öztürk a uvedení českého překladu komiksu Kobane Calling od populárního italského kreslíře Zerocalcare. …(více)

Benefice pro Food Not bombs

5. 12. 2018, Praha

Podrobnosti brzy. …(více)

Benefit pro infocentrum Salé

8. 12. 2018, Praha

Bude upřesněno. …(více)

Zádruha: O historii českého anarchismu

15. 12. 2018, Praha

různá autorská čtení, dvě přednášky, hudba, uvedení nové publikace …(více)

Bezpeněžní zóna

15. 12. 2018, Plzeň

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. …(více)