Anarchistická federace

Píšou jinde : Stávky ve španělském Amazonu

Toto je kopie článku uveřejněného na solis.451.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://solis.451.cz/stavky-ve-spanelskem-amazonu/

Dodatečně přinášíme krátké videoreportáže ze stávek ve španělském Amazonu. První je z měsíce března, kdy šlo o stávku upozorňující na snižování práv pracovníků a druhé přímo související s nedávnou stávkou, o které jsme informovali v tomto článku.

V březnové stávce se zaměstnanci snaží upozornit na celkové snižování svých práv, zmrazení platů, snížení příplatku za přesčasy a snižení sick days na polovinu. Naplánována byla stávka i na duben, ale nedlouho před ní došlo k propuštění více než stovky zaměstnanců.
odkaz na video – https://en.labournet.tv/amazon-workers-strike-madrid

(české titulky najdete na videu vpravo dole pod zkratkou CC)
Během tzv. Prime day šlo do stávky po celém Španělsku přes 1500 zaměstnanců, aby narušili chod společnosti v den jejich největších prodejů. Pracovníci v Itálii, Německu a Polsku se také rozhodli protestovat během 36 nejvytíženějších hodin, aby tak upozornili na vykořisťování a omezování práv odborů na pracovišti.

Ve Španělsku došlo k blokování příjezdových cest, aby kamiony nemohli vjíždět a odjíždět z areálu a tím se zpomalila dodávka. V Německu došlo k jednodenní stávce ve spolupráci s odborářskou organizací Ver.di, která požadovala vyjednávání o nové kolektivní smlouvě. V Polsku se anarchosyndikalistická skupina Inicjatywa Pracownicza rozhodla protestovat pomocí zpomalení práce, aby došlo k dodržování bezpečnostních předpisů, které jsou často ignorovány.
odkaz na video – https://en.labournet.tv/amazon-prime-day-workers-strikes

(české titulky najdete na videu vpravo dole pod zkratkou CC)
Zatímco majetek Jeffa Bezose, majitele Amazonu, roste do absurdních čísel, pracovníci a pracovnice, kteří mu pomohli dosáhnout tohoto bohatství, pracují za brutálních podmínek. Letos však dochází mnohem častěji ke stávkám než v předešlích letech a zaměstnanci jsou stále odvážnější a koordinovaní mezinárodně.

Verze pro tisk 9.9.2018 solis.451.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme