Anarchistická federace

Píšou jinde : Queer alternativa proti kapitalismu? Začal Alt*Pride

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2018/08/queer-alternativa-proti-kapitalismu-zacal-altpride/

Minulý týden začal festival LGBTQ+ komunity, který tvoří nekomerční alternativu k akci Prague Pride.

Alt*Pride se ani v letošním roce nechce přizpůsobovat, ale chce měnit společnost. Třetí ročník festivalu nese podtitul Sex a společnost. Festival probíhá v některých dnech od 2. do 12. srpna 2018 a jeho motto zní „Queer alternativa proti kapitalismu“. Heslo podtrhuje, že queer identita nemá být zbožím, předmětem marketingu či „společenské odpovědnosti firem“. Podle člena organizačního kolektivu Michaela Jettmara je v dnešní době důležité apelovat na to, že identita není na prodej: „Obrovské modní domy nabízejí na prodej trika s duhovými motivy. Někdy se mi ale zdá, že když na triko nebudu mít peníze, budu míň queer. To je prostě špatně.“

Alt*Pride představí pestrou škálu témat od kriminalizace HIV pozitivních, fénomenu ChemSex, nárůstu bezdomovectví mezi LGBTQ+ lidmi ve vztahu k Airbnb. Zájemci a zájemkyně se mohou zúčastnit workshopu radikálního vyšívání, queer přímých akcí, nebo interaktivní výstavy (ne)tradičních vztazích.

I v letošním roce bude Alt*Pride nekomerční akcí, která upozorňuje na přehlížená nebo nepopulární témata. Pořadatelé a pořadatelky se i tento rok snaží, aby byl Alt*Pride otevřený široké škále lidí. V závěru Pride týdne se účastníci a účastnice zapojí do černo-růžového bloku v průvodu Prahou. Festival Alt*Pride 2018 je letos poprvé rozdělen do dvou týdnů, termíny konání jsou 2. – 3. a 9. – 12. srpna 2018 v autonomním sociálním centru Klinika. Na programu se podílí nehierarchický kolektiv dobrovolníků a dobrovolnic. Letos poprvé se pražský festival připojí k plzeňskému festivalu Pride. Termín konání je 24. – 25. srpna 2018 a motto pro Plzeň po loňském incidentu s neonacisty je „Queer sexualita proti fašismu“.

Během letošního Alt*Pridu bude probíhat solidární sbírka pro lidi vystěhované z ústeckých ubytoven v sociálně vyloučených lokalitách. Zapečetěnou kasičku najdete na baru na Klinice. Na konci Alt*Pride ji transparentně odpečetíme a peníze pošleme lidem v bytové nouzi.

„Předem děkujeme za podporu. Queer solidaritou proti rasismu a vyhánění chudých do ghett. Nemáme VIP zóny, jsme si rovni*y a bojujeme proti předsudkům vůči komukoliv. A to je to kouzlo Alt*Pridu,“ doplnil Michael Jettmar.

Program festivalu je na webu www.alt-pride.cz.

Verze pro tisk 6.8.2018 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Existenční večírek

26. 3. 2019, Praha

V úterý 26. března 2019 se bude konat tradiční Existenční večírek, který formou diskusního setkání představí nové číslo anarchistické revue Existence. První číslo tohoto roku je věnováno zapatistickému povstání. Večírek začíná v 19.00, od 18.30 proběhne společná večeře. Nejen aktuální číslo, ale i ta starší, budou na místě k zakoupení. …(více)

Trouble #16 Spiknutí v dobách odporu

27. 3. 2019, Praha

Šestnáctý díl Troublu se věnuje protestům, které následovaly po 20. lednu 2017 po zvolení amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tyto protesty byly součástí velké kampaně #DisruptJ20. Po těchto prostestech bylo více než 200 lidí zadrženo policií. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Critical Readings - Franz Fanon: The Wretched of The Earth

4. 4. 2019, Praha

Čtení v D-zóně …(více)

Zinfest 2019

13. 4. 2019, Brno

Čtvrté pokračování festivalu samizdatových tiskovin …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)