Anarchistická federace

Píšou jinde : Queer alternativa proti kapitalismu? Začal Alt*Pride

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2018/08/queer-alternativa-proti-kapitalismu-zacal-altpride/

Minulý týden začal festival LGBTQ+ komunity, který tvoří nekomerční alternativu k akci Prague Pride.

Alt*Pride se ani v letošním roce nechce přizpůsobovat, ale chce měnit společnost. Třetí ročník festivalu nese podtitul Sex a společnost. Festival probíhá v některých dnech od 2. do 12. srpna 2018 a jeho motto zní „Queer alternativa proti kapitalismu“. Heslo podtrhuje, že queer identita nemá být zbožím, předmětem marketingu či „společenské odpovědnosti firem“. Podle člena organizačního kolektivu Michaela Jettmara je v dnešní době důležité apelovat na to, že identita není na prodej: „Obrovské modní domy nabízejí na prodej trika s duhovými motivy. Někdy se mi ale zdá, že když na triko nebudu mít peníze, budu míň queer. To je prostě špatně.“

Alt*Pride představí pestrou škálu témat od kriminalizace HIV pozitivních, fénomenu ChemSex, nárůstu bezdomovectví mezi LGBTQ+ lidmi ve vztahu k Airbnb. Zájemci a zájemkyně se mohou zúčastnit workshopu radikálního vyšívání, queer přímých akcí, nebo interaktivní výstavy (ne)tradičních vztazích.

I v letošním roce bude Alt*Pride nekomerční akcí, která upozorňuje na přehlížená nebo nepopulární témata. Pořadatelé a pořadatelky se i tento rok snaží, aby byl Alt*Pride otevřený široké škále lidí. V závěru Pride týdne se účastníci a účastnice zapojí do černo-růžového bloku v průvodu Prahou. Festival Alt*Pride 2018 je letos poprvé rozdělen do dvou týdnů, termíny konání jsou 2. – 3. a 9. – 12. srpna 2018 v autonomním sociálním centru Klinika. Na programu se podílí nehierarchický kolektiv dobrovolníků a dobrovolnic. Letos poprvé se pražský festival připojí k plzeňskému festivalu Pride. Termín konání je 24. – 25. srpna 2018 a motto pro Plzeň po loňském incidentu s neonacisty je „Queer sexualita proti fašismu“.

Během letošního Alt*Pridu bude probíhat solidární sbírka pro lidi vystěhované z ústeckých ubytoven v sociálně vyloučených lokalitách. Zapečetěnou kasičku najdete na baru na Klinice. Na konci Alt*Pride ji transparentně odpečetíme a peníze pošleme lidem v bytové nouzi.

„Předem děkujeme za podporu. Queer solidaritou proti rasismu a vyhánění chudých do ghett. Nemáme VIP zóny, jsme si rovni*y a bojujeme proti předsudkům vůči komukoliv. A to je to kouzlo Alt*Pridu,“ doplnil Michael Jettmar.

Program festivalu je na webu www.alt-pride.cz.

Verze pro tisk 6.8.2018 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme