Anarchistická federace

Píšou jinde : Změna klimatu začíná tady, říkají ekologové kempující u Litvínova

Toto je kopie článku uveřejněného na denikreferendum.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
http://denikreferendum.cz/clanek/27878-zmena-klimatu-zacina-tady-rikaji-ekologove-kempujici-u-litvinova

Ekologická organizace Limity jsme my pořádá od středy do neděle nedaleko obce Louka u Litvínova druhý český Klimakemp. Chce prezentovat udržitelný způsob života a protestovat proti těžbě a spalování uhlí.

Hnutí Limity jsme my uspořádalo v Louce u Litvínova tábor za klimatickou spravedlnost Klimakemp 2018. Jeho cílem je upozornit na celosvětové změny klimatu, které způsobuje těžba a spalování fosilích paliv. Akce, na níž chtějí ekologové a aktivisté prezentovat udržitelný způsob života, potrvá do neděle. Na víkend se plánují protesty proti těžbě uhlí.

„Změna klimatu začíná tady. Uhlí vytěžené a spálené v mosteckém uhelném regionu přispívá k celosvětovým škodám způsobeným změnami klimatu. Proto jsme se sešli právě tady, kde uhlobaroni vydělávají miliony ničením krajiny, ovzduší i celé planety. Společně se budeme bavit, vzdělávat, učit se novým dovednostem a o víkendu protestovat proti fosilnímu průmyslu,“ uvedla členka hnutí Limity jsme my Kateřina Kochánková.

Loňského Klimakempu se zúčastnilo téměř tři sta lidí. Ten vyvrcholil pochodem podél hranice územních ekologických limitů na lomu Československé armády (ČSA) a následnou blokádou uhelného dolu Bílina, do které se zapojilo více než sto čtyřicet lidí z celé České republiky i zahraničí. Letos organizátoři očekávají alespoň dvojnásobnou účast.

„O takzvaném akčním víkendu se odehraje několik protestů proti těžbě a spalování uhlí v kraji. Klimakemp má dát lidem prostor pro to, aby nezávisle na organizaci tábora uskutečnili také akce nenásilné občanské neposlušnosti proti některým z místních uhelných dolů či elektráren,“ uvedli organizátoři akce.

Ekologové z hnutí Limity jsme my upozorňují, že Česká republika ke změnám klimatu přispívá výraznou měrou. V přepočtu na počet obyvatel patří k pěti největším producentům oxidu uhličitého v Evropě. Zároveň každoročně vyveze přes třináct terawatthodin elektřiny do zahraničí, což se rovná množství spotřebovanému všemi českými domácnostmi.

„Česká republika neustále provozuje flotilu starých uhelných elektráren, které slouží pouze pro výrobu elektřiny na vývoz do zahraničí a jsou zdrojem velkých příjmů pro uhlobarony,“ řekli zástupci iniciativy Limity jsme my .

Akce podobné českému Klimakempu se letos konají i v jiných evropských zemích. Na konci května se uskutečnil klimatický kemp u Vídně. Souběžně s českým kempem upozorňují na dopady změn klimatu ekologové ve Velké Británii. Tři klimakempy probíhají také v Německu a po jednom ve Švýcarsku a Nizozemsku.

Verze pro tisk 27.6.2018 denikreferendum.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Feminist Reading of Emma Goldman: GOLDMAN'S ANARCHISM

26. 2. 2019, Praha

Čtení v D-zóně …(více)

7. narozeniny Salé

1. 3. 2019, Praha

Oslava samosprávného prostoru na Žižkově. …(více)

Feminist Reading of E. Goldman: MORALITY, PURITANISM AND THE SPIRIT OF ARTFUL LIVING

4. 3. 2019, Praha

Čtení v D-zóně …(více)

Benefice na azyl pro zvířata

9. 3. 2019, Praha

Pouštěčka desek a vegetariánské občerstvení …(více)

Benefice na azylový ranč

16. 3. 2019, Frýdek-Místek

Punkový koncert na podporu zvířat z azylového ranče Valkýra …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)