Anarchistická federace

Píšou jinde : Ženy ve Španělsku vyhlašují na MDŽ jednodenní stávku

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2018/03/zeny-ve-spanelsku-vyhlasuji-na-mdz-jednodenni-stavku/

Španělky ohlašují celostátní bojkot práce v placeném zaměstnání i doma.

Španělské feministické organizace vyhlásily u příležitosti Mezinárodního dne žen celostátní jednodenní ženskou stávku. Protestují tak proti rozdílům v odměňování žen a mužů, nadměrné míře neplacené práce doma, domácímu násilí a tradiční španělské machistické kultuře. Bojkot práce žen se má týkat nejen jejich placených zaměstnání, ale i domácností. Zastřešující stávková organizace s názvem Výbor 8. března zároveň vyzvala španělské politiky, aby podnikli razantnější opatření v boji proti domácímu násilí (jen za uplynulý rok byla v zemi zabita téměř stovka žen svými partnery).

Organizátorky a organizátoři akce současně apelují na ženy, aby zastavily „neviditelnou“ práci doma, ať už se jedná o vaření, uklízení nebo přípravu dětí do školy, jelikož se jim za to většinou nedostává náležitého uznání. „Věříme, že svět se bez nás neobejde, nemůže fungovat bez naší péče, starosti o domácnost ani práce,“ píšou ve svém manifestu. Výbor 8. března také vyzývá k boji za důstojnější pracovní podmínky a mzdy pro španělské ženy, které v průměru vydělávají o patnáct procent méně než muži, častěji pracují na částečné úvazky a nekvalitní pracovní smlouvy.

Podobná stávka proběhla ve Španělsku už vloni a týkala se dvanácti větších měst. Letos jde o celostátní akci, která má podporu předních španělských odborových svazů a několika stran napříč politickým spektrem. Aktivní jsou v ní kromě jiných starostka Madridu Manuela Carmena nebo starostka Barcelony Ada Colau. Podobné akce se konají i v dalších evropských zemích.

8.3.2018 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Od demokracie k osvobození

1. 10. 2018, Praha

Jaký je rozdíl mezi vládou a autonomní samosprávou? Přijď diskutovat s členem kolektivu CrimethInc. …(více)

All You Need Is Less

5. 10. 2018, Brno

Benefiční koncert na Food Not Bombs …(více)

Benefit pro Save the Syrian Children

6. 10. 2018, Praha

…(více)