Anarchistická federace

Píšou jinde : Ženy ve Španělsku vyhlašují na MDŽ jednodenní stávku

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2018/03/zeny-ve-spanelsku-vyhlasuji-na-mdz-jednodenni-stavku/

Španělky ohlašují celostátní bojkot práce v placeném zaměstnání i doma.

Španělské feministické organizace vyhlásily u příležitosti Mezinárodního dne žen celostátní jednodenní ženskou stávku. Protestují tak proti rozdílům v odměňování žen a mužů, nadměrné míře neplacené práce doma, domácímu násilí a tradiční španělské machistické kultuře. Bojkot práce žen se má týkat nejen jejich placených zaměstnání, ale i domácností. Zastřešující stávková organizace s názvem Výbor 8. března zároveň vyzvala španělské politiky, aby podnikli razantnější opatření v boji proti domácímu násilí (jen za uplynulý rok byla v zemi zabita téměř stovka žen svými partnery).

Organizátorky a organizátoři akce současně apelují na ženy, aby zastavily „neviditelnou“ práci doma, ať už se jedná o vaření, uklízení nebo přípravu dětí do školy, jelikož se jim za to většinou nedostává náležitého uznání. „Věříme, že svět se bez nás neobejde, nemůže fungovat bez naší péče, starosti o domácnost ani práce,“ píšou ve svém manifestu. Výbor 8. března také vyzývá k boji za důstojnější pracovní podmínky a mzdy pro španělské ženy, které v průměru vydělávají o patnáct procent méně než muži, častěji pracují na částečné úvazky a nekvalitní pracovní smlouvy.

Podobná stávka proběhla ve Španělsku už vloni a týkala se dvanácti větších měst. Letos jde o celostátní akci, která má podporu předních španělských odborových svazů a několika stran napříč politickým spektrem. Aktivní jsou v ní kromě jiných starostka Madridu Manuela Carmena nebo starostka Barcelony Ada Colau. Podobné akce se konají i v dalších evropských zemích.

Verze pro tisk 8.3.2018 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Linux workshop

17. 12. 2018, Praha

Instalace Linuxu a svobodného software, sdílení zkušeností s linuxem a různými programy. Co víme, s tim poradíme, co nevíme tak si společně přečteme v dokumentaci nebo na nějakym z těch interneti. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme