Anarchistická federace

Píšou jinde : Těžkooděnci obklíčili demonstraci za zadržené squattery

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2018/02/tezkoodenci-obklicili-demonstraci-za-zadrzene-squattery-2/

Policie narušila solidární protest na pražském Vyšehradě. Jeho účastníci hodlají v akcích na podporu squatterů pokračovat.

Poté co poslední squatteři ve středu opustili střechu usedlosti Šatovka v Šáreckém údolí, byli zadrženi policií a obviněni z trestného činu neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru. Za ten jim hrozí dva roky vězení, za krajních okolností (prokáže-li se, že se jedná o organizovanou skupinu) až pět let. I proto se sympatizanti kolektivu Resurp Crew, který Šatovku obsadil, vydali ve středu i čtvrtek večer k pražskému policejnímu ředitelství u Vyšehradu, aby tam poklidnou formou vyjádřili solidaritu se zadrženými.

Zatímco ve středu policie nechala hlasitý třicetihlavý protest proběhnout v klidu, včerejší, o něco méně početnou akci, těžkooděnci obklíčili a účastníky legitimovali. Přitom když solidární demonstrace krátce po šesté začínala,na protestující s bubny a megafonem na místě dohlíželo jen několik běžně vybavených policistů. Demonstranti tak asi tři čtvrtě hodiny bubnovali, skandovali hesla jako „Obsaď a žij!“ či „Naší zbraní je solidarita“ a zpívali „V solidaritě je síla – důkazem je Šatovka“.

Kolem sedmé nicméně bez zjevné příčiny z policejních dodávek, které mezitím přijely, vystoupil oddíl těžkooděnců, kteří malou demonstraci rychle obklíčili a jménem zákona vyzvali přítomné k legitimaci. Ti postupně výzvy uposlechli, zatímco několik z nich nepřestávalo bubnovat.

Podle demonstrantů byl policejní zásah přinejmenším sporný a docházelo při něm k urážkám a bezdůvodnému vyhrožování užitím donucovacích prostředků. Kromě toho během zásahu samotného nebylo zřejmé, z jakého důvodu k němu vlastně dochází, a policejní těžkooděnci na dotazy po příčině reagovali značně neochotně a nejednotně. Důvodem legitimování lidí tak mělo být podle jednoho policisty to, že se akce údajně konala u chráněné budovy, tedy policejního ředitelství, podle druhého však byla příčinou podobnost několika účastníků hledaným osobám.

Jedna z protestujících, Alžběta M., uvedla, že „jednání s lidmi při kontrole totožnosti, která nebyla nijak legálně opodstatnitelná, se neobešla bez hrubého postrkování a urážek ze strany policie“.

I přes dnešní zásah protestující deklarují své odhodlání v solidárních akcích pokračovat a vyzvali přítomné k návštěvě soudních stání probíhajících v rámci zkráceného trestního řízení se zadrženými z Šatovky. Jedno takové by se podle aktuálních informací mělo konat již v pátek v deset hodin u Obvodního soudu pro Prahu 6.

16.2.2018 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Od demokracie k osvobození

1. 10. 2018, Praha

Jaký je rozdíl mezi vládou a autonomní samosprávou? Přijď diskutovat s členem kolektivu CrimethInc. …(více)

All You Need Is Less

5. 10. 2018, Brno

Benefiční koncert na Food Not Bombs …(více)

Výzva k akci: Mezinárodní den proti militarizaci mládeže

12. - 18. 11. 2018, Praha

Join us in this week with your own nonviolent actions, and be part of this global movement resisting the recruitment of young people's minds and bodies into violence. …(více)