Anarchistická federace

Píšou jinde : Myšlenku nevyklidíš

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2018/01/myslenku-nevyklidis/

Přinášíme (foto)reportáž z ostravské akce proti bezdomovectví, spekulacím s bydlením a na podporu pražské Kliniky, která se konala 5. ledna.

Páteční večer, ulice Stodolní. Za chvíli bude sedm a mýty opředené srdce ostravského nočního života se probouzí. Mezi ševelením disco hitů z nedalekého stánku s kebabem a útržky hovorů lidí postávajících a pokuřujících před hospodami se na rohu Stodolní a Pobialovy pomalu schází hlouček lidí. Jejich pohledy klouzají ke střeše dlouhodobě prázdného pětipatrového domu. Tomu dnes někdo vdechl nový život. Z jednoho z oken ve vrchní části se vznáší transparent Myšlenku nevyklidíš s odkazem na autonomní centrum Klinika a evropskou kampaň za bydlení pro všechny Hands off our homes (Ruce pryč od našich domovů). Transparent i některá další okna ozařují žárovičky vánočních světélek. V dalších oknech domu svítí světla a tančí kartonové siluety – symbol všech lidí, kteří nemají kde bydlet, protože nedosáhnou na tržní nájmy. „Podle mě je prostě skvělý, že se něco takovýho děje. Já jsem squatoval pár let v Praze na Miladě, pak jsem se dostal sem a připadalo mi, že Ostrava je, co se squatů týče, úplně mrtvá,“ reflektuje akci muž, který se představil jako Filip.

My tři squatteři jdeme k vám

Událost byla prezentována na facebookovém profilu uskupení Probuď domy (více informací o skupině viz infobox) jako benefiční akce pro pražské autonomní sociální centrum Klinika. Postupně odhalovaný program sliboval čtení radikální poezie, koncert anarchofolku a performanci umělecké skupiny NEWkus. V pátek ráno se navíc objevila videopozvánka s aktivisty přebásněnou písní na motivy klasické tříkrálové koledy s otevřenou podporou squatterů a squatterek po celém světě.

Odbíjí sedmá. Mladá dívka vítá příchozí prohlášením pořádajícího kolektivu. Ostře se v něm vymezuje proti situaci s bydlením v Moravskoslezském kraji i celé České republice – na jedné straně mnoho objektů zeje prázdnotou, na straně druhé se stále staví nové a nové domy s cenově nedostupnými byty. „Důstojné bydlení je dnes tak drahé a nedostupné, že si je může dovolit jen málo lidí. Ten zbytek se musí spokojit se závadovými byty ve vyloučených lokalitách, s přeplněnými ubytovnami nebo – v tom nejhorším případě – s lavičkou v parku,“ vysvětluje dívka do mikrofonu.

Vzdor pařátům spekulantů s bydlením

Cílem akce je symbolicky oživit několik let prázdný chátrající dům. Kolektiv chce poukázat na to, že vyklizením Kliniky boj za právo na město a bydlení neskončí. „Myšlenku nevyklidíš! Chceme důstojné bydlení pro všechny. Chceme, aby byly všechny prázdné domy obsazené a aby už nikdo nikdy neskončil na ulici. A taktéž chceme, aby Klinika ještě hodně dlouho žila. Prostory jako Klinika, kde se dnes tvoří nový svět, nikdy nesmí skončit v pařátech spekulantů s bydlením,“ pokračuje dívka.

Proslov se setkává s velkým aplausem asi pěti desítek přítomných. Větší část z nich je tu cíleně na základě pozvánky ze sociální sítě, zastavují se však i náhodní kolemjdoucí. „Přišla jsem hlavně na Protimluv, myslím, že radikální poezie v Ostravě mnoho prostoru nemá,“ popisuje důvody svého příchodu dlouhovlasá blondýnka. K veršům Egona Bondyho a následujícím představením se rozdává ovocný punč a veganské cukroví z dílny ostravské odnože Food Not Bombs. Okolo jedenácté někdo z protějších domů spustí light show, která celý dům pokropí drobnými světelnými vločkami. Zatímco venku se množí policejní hlídky, členové ad hoc vzniklé umělecké skupiny na chvíli oživují vnitřek domu a následně ho pokojně opouštějí.

Verze pro tisk 8.1.2018 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Upright turnaj

20. 10. 2018, Praha

Přijďte změřit síly a dovednosti v přátelské atmosféře, která je otevřená všem bez ohledu na barvu kůže, pohlaví, vyznání. Bojovat se bude v těchto disciplínách: Box, K-1, Muay Thai, BJJ, Grappling …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Promítání: We Need to Take Guns

26. 10. 2018, Praha

Večer na téma mezinárodní solidarity s Rojavou v pražské klubu Cross …(více)

Výzva k akci: Mezinárodní den proti militarizaci mládeže

12. - 18. 11. 2018, Praha

Join us in this week with your own nonviolent actions, and be part of this global movement resisting the recruitment of young people's minds and bodies into violence. …(více)

Zádruha: O historii českého anarchismu

1. 12. 2018, Praha

různá autorská čtení, dvě přednášky, hudba, uvedení nové publikace …(více)