Anarchistická federace

Píšou jinde : Fotoreportáž: Lenin jako beranidlo a čert. Lidi potřebují byty

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2023/11/fotoreportaz-lenin-jako-beranidlo-a-cert-lidi-potrebuji-byty/

Sto padesát lidí se zúčastnilo umělecké a politické performance upozorňující na nedostupné bydlení pro široké vrstvy.

Krátce před půl pátou ve sváteční sedmnáctý listopadový den se začalo v přilehlých ulicích Mariánského náměstí, kde stojí pražský magistrát, ozývat bubnování. Příchozí tlačili beranidlo-Lenina, které mělo jako čert ukázat pražským radním, že se nechovají k potřebným nejlépe.

„Zástupci radnice mluví o sociálním bydlení jako o bolševickém strašidlu, tak jsme jim to strašidlo přinesli přímo před bránu magistrátu,“ vysvětlil pro Alarm mluvčí pořádajícího kolektivu Jezevky. Zástupci městské koalice podle něj dělají ze sociálně dostupného bydlení čerta bolševismu, a proto jim přivlekli před dveře právě beranidlo v podobě Lenina.

Akce na Mariánském náměstí se zúčastnilo okolo sto padesáti lidí, značná část z nich se střídavě podílela na tlačení konstrukce s beranidlem a zbytek jim v recesistickém duchu hlasitě fandil. Přímo před branami magistrátu pak beranidlo „rozbilo“ falešný obraz magistrátu. Celý rituál, odkazující se k pohanství a volající po spravedlnosti v bydlení, byl završen rozbitím „Prahy“ respektive městského znaku právě beranidlem-Leninem.

V okolních ulicích probíhaly oslavy svátku české demokracie. Aktivisté a aktivistky před pražským magistrátem se s tím nechtěli smířit a připomněli, že oslavy bez připomenutí tristní bytové situace v Česku nedávají smysl.

Verze pro tisk 19.11.2023 a2larm.cz

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy