Anarchistická federace

Píšou jinde : Blokády, demonstrace a přímé akce v solidaritě s Palestinou

Toto je kopie článku uveřejněného na anarchoctenar.noblogs.org.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://anarchoctenar.noblogs.org/post/2023/11/11/blokady-demonstrace-a-prime-akce-v-solidarite-s-palestinou/


Zprávy z Palestiny jsou čím dál depresivnější a počet zabitých a zmrzačených lidí narůstá strašlivým tempem, mrtvých už je více než 10 000 (skoro polovinu tvoří děti). Situaci výstižně charakterizuje tento úryvek z prohlášení, které se objevilo na stránkách Montreal counter-information v souvislosti s přímou akcí proti kanceláři kanadské ministryně zahraničí Mélanie Joly:

Někteří lidé říkají, že je Gaza největší vězení na světě. Zcela souhlasíme s takovým popisem, ačkoliv teď už je to očividně eufemismus, protože Gaza se stala vyhlazovacím táborem. Blokovat dodávky vody, jídla, léků, elektřiny, paliva a internetové připojení populaci zcela závislé na importu a mezinárodní pomoci a současně s tím ji vystavit kobercovému bombardování, může vést jen k jednomu výsledku. Můžete se tomu slovu vyhýbat jak chcete, ale realita je taková: izraelská vláda páchá genocidu, dělá to zcela očividně a s vaší plnou podporou Mélanie Joly, Justine Trudeaue a vy zbývající bezpáteřní paraziti, kteří máte údajně reprezentovat naši vůli a naše zájmy. (1)

Samozřejmě že neexistuje žádná omluva pro zvěrstva spáchaná Hamásem, neexistuje ale ani žádná omluva pro útoky ze strany židovských osadníků, ani pro vražedné orgie izraelské armády. Jiskřičkou naděje pro nás mohou být alespoň zprávy o aktech odporu a solidarity, které se v souvislosti s novým kolem masakrů v Palestině objevily. Přináším alespoň stručný výčet některých z nich. Pokud chcete vědět více, čerpal jsem z tohoto anglického textu, který obsahuje spoustu dalších podrobností a také odkazy na ještě podrobnější primární zdroje: Blockades, Demonstrations, and Direct Actions Continue in Solidarity With Palestine | anarchistnews.org

Ve čtvrtek 2. listopadu protestující zablokovali na několik hodin dálnici v Durhamu v Severní Karolíně, požadovali zastavení palby a ukončení okupace.

V pátek 3. listopadu se shromáždily stovky protestujících v Oaklandu v Kalifornii a pokusily se zastavit loď se zbraněmi směřující do Izraele. Jak uvádí jeden report:

Členové komunity požadující zastavení palby v izraelské válce proti Gaze zdrželi více než 9 hodin v kotvišti č. 20 v Port of Oakland americkou vojenskou zásobovací loď Cape Orlando mířící do Izraele. Blokáda se vystupňovala a protestující obsadili kotviště. Tři protestující se zámky připevnili k žebříku vedoucímu na loď a velmi tak přispěli ke zpoždění lodi.

4. listopadu v San Francisku v Kalifornii opustilo více než 100 zdravotnických pracovníků Sanfranciské všeobecné nemocnice a UCSF (University of California, San Francisco Medical Center) svá pracoviště a shromáždilo se, aby požadovalo ukončení masivního zločinného bombardování Gazy a genocidy Palestinců. Protestující odsoudili útoky na nemocnice a zdravotníky a také snahy managementu a úřadů donutit pracující, aby zůstali zticha ohledně masakrů a ztrát na životech způsobených americkou podporou Izraele.

5. listopadu se sešli protestující v přístavu Port of Tacoma, aby znovu zablokovali tu stejnou loď, proti které směřovala demonstrace v Oaklandu. Stovky demonstrujících úspěšně zablokovaly naložení přepravního kontejneru na loď. Protest trval více než 13 hodin a zahrnoval i kajaky a další malá plavidla bránící lodi Cape Orlando v odplutí.

V Barceloně přístavní dělníci odmítli nakládat a vykládat lodě směřující do Izraele.

V St. Charles v Missouri byla uspořádána blokáda závodu Boeingu. Tato akce měla za cíl narušit dodávku více než tisíce bomb do Izraele. Demonstrantům se povedlo dosáhnout uzavření brány pro kamiony.

V Illinois se konal picket před domem kongresmanky Jan Schakowsky.

V případě již zmiňované akce proti kanceláři Mélanie Joly v Montrealu, byl před budovou vyvěšen velký banner. Před vchodem do budovy byla rozlita červená barva a byl tam také zanechán seznam Palestinců zabitých během pokračující genocidy v Gaze.

Anarchisté se také přihlásili k několika akcím v Bay Area – vytlučení oken banky HSBC kvůli obchodním vztahům s více než tuctem společností dodávajících zbraně a technologie izraelské armádě, vytlučení oken náborového střediska armády Spojených států, vytlučení oken Starbucks kvůli represi namířené vůči pro-Palestinským odborářům a konečně k polití 8 aut Cruise červenou barvou kvůli obchodním stykům s Izraelem.

(1)Intifada Everywhere: Direct Action at the Office of Melanie Joly » Montréal Counter-information (mtlcounterinfo.org)

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy