Anarchistická federace

Píšou jinde : KAFE 115: Hollowayova teorie trhlin. Vystačí si levice bez revolučního předvoje?

Toto je kopie článku uveřejněného na k115.org.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://k115.org/2023/11/kafe-115-hollowayova-teorie-trhlin-vystaci/

Po čase jsme připravili*y přednášku v rámci našeho cyklu KAFE 115. Může existovat emancipace bez organizace? Jaké jsou klíčové role politických organizací? Proč a jak bychom se měli organizovat? Přednášku o teorii trhlin Johna Hollowaye přednese Jonáš Kreisinger. Následovat bude diskuse.

John Holloway chápe trhliny (cracks) jako revoluci – každodenní narušování kapitalistické hegemonie. Trhliny vznikají podle Hollowaye spontánně kvůli neudržitelnosti útlaku, který je bezprostředním důsledkem akumulace kapitálu. Hollowayova teorie představuje čerstvý vítr do automního a postautonomního hnutí. Hollowayovi se nicméně nepodařilo vyhnout poměrně zásadním námitkám zejména z perspektivy jiných marxistických teorií a hnutí. Hollowayovi je mimo jiné vytýkáno, že se nepostavil dostatečně jasně k problému politických organizací, čemuž se budeme věnovat i v této přednášce: Může existovat emancipace bez organizace? Jaké jsou klíčové role politických organizací? Proč a jak bychom se měli organizovat?

Přednáška proběhne v pondělí 13. listopadu od 19 hodin v nuselském komunitním centru Trhlina (Jaromírova 9).

Pozvěte své přátele! Facebookovou stránku události najdete tady.

Verze pro tisk 6.11.2023 k115.org

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy