Anarchistická federace

Píšou jinde : Folk dělnické třídy a Oi! toho mají hodně společného, říkají kanadští Union Thugs

Toto je kopie článku uveřejněného na www.kidsandheroes.com.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://www.kidsandheroes.com/folk-delnicke-tridy-a-oi-toho-maji-hodne-spolecneho-rikaji-kanadsti-union-thugs/

Union Thugs je kapela z kanadského Montrealu, která se právě chystá na srpnové evropské turné. Jejich osobitý hudební mix nabízí i silné a autentické poselství organizování se v radikálních odborech. Protože má kapela ve svém itineráři i pražský koncert na Sedmičce, tak jsme se rozhodli je na dálku vyzpovídat. Odpovídal zpěvák kapely Eric.

Název Union Thugs (odboroví rváči, výtržníci) může někoho trochu zaskočit, možná i dokonce urazit. Proč jste sáhli zrovna po tomhle názvu?

Tohle slovní spojení běžně používají šéfové jako nadávku směrem k lidem, kteří se organizují v odborech proti zájmům vládnoucí třídy. Historicky odkazuje na ty radikálnější části dělnické třídy, které nechtěly přistupovat na kompromisy. Říkali jsme si, že to na nás vlastně sedí! Pokud to popisuje někoho, kdo nenávidí nadvládu těch, kteří slížou všechnu smetanu, kdo je ochoten zajít dost daleko v obraně zájmů dělnické třídy, pak se k nim počítáme.

Svou hudbu popisujete jako „folk and Oi!“. Zatímco škatulka folkpunk se běžně používá a lidé jí rozumějí, kombinace skinheadské hudby s folkem může znít trochu zvláštně… 

Hrajeme spoustu stylů a koketujeme třeba i s reggae, blues, rock‘n‘rollem, ska. Zařazujeme i politické písničky z minulého století v punkovém podání, hrajeme klasické Oi! pecky a vlastní skladby. Folk a Oi! může znít divně, ale když se na chvilku zamyslíme, zjistíme, že kapely jako Dropkick Murphys na téhle směsce vydělaly spoustu peněz. Přesvědčili jsme se, že folk dělnické třídy a Oi! toho mají společného překvapivě mnoho. Nálada trochu si užít, spousta sing alongů, texty o nenávisti k šéfům, o tom, jaké to je nemít dost peněz, o tom, že už se nemůžeme dočkat víkendu, to tyhle žánry spojuje. Když se tomu dodá šťáva a přidá rychlost, máte Oi!.

Jak dlouho hrajete? Jaké jsou vaše hudební kořeny a v jakých dalších projektech jste zapojeni?

Kapela vznikla po delším plánování a diskuzích roku 2017. Všichni jsme byli aktivní v naší místní pobočce organizace Industrial Workers of the World (IWW) a současně jsme všichni byli jako hudebníci zapojení v montrealské DIY scéně. Někteří z nás jsou produkty antifašistické skinheadské scény a mají blízko k Oi!, zatímco ostatní přišli z undergroundové punkové scény. Co se folku týče, s tím jsme se seznamovali právě prostřednictvím současného projektu. Ačkoliv je folk obvykle spojován s venkovskou country kulturou, my jsme chtěli ukázat, že může reprezentovat i tu dělnickou a že namísto nacionalismu může pomáhat posilovat třídní vědomí. 

Členové a členky naší kapely dříve hráli/y s uskupeními jako Action Sédition, Riot Porn, Mayday, Feed, Mauvaise Conduite a náš kytarista Mathieu na bicí odehrál jeden koncert s Jeunesse Apatride. Bubnuje i v místní Oi! kapele Asbestos. Čtyři z nás jsou zapojeni do činnosti Dure Réalité, místního labelu. A naše akordeonistka Bobette je aktivní v DIY klubu The Traxide, nejspíš nejpunkovějším místě v Kanadě.

Když jsi zmínil organizaci Industrial Workers of the World (IWW), přibliž nám ji trochu víc.

IWW vznikli roku 1905 ve Spojených státech s cílem odstranit námezdní otroctví. V té době byla většina odborů otevřená jen bílým mužům, zatímco IWW do svých řad přijímali afroameričany, Asiaty, ženy a původní obyvatele. Konečným cílem je organizovat pracující do jedněch velkých odborů, a tak paralyzovat kapitalistický systém. My jsme členy místní montrealské organizace  asi deset let. Mezi naše aktivity patří pomoc zaměstnancům, kterým nejsou vyplaceny mzdy, sdílíme zkušenosti s tím, jak se nejlépe organizovat na pracovišti a podnikáme solidární akce se stávkujícími. 

IWW mají dlouho historii politických písní. Ty na počátku minulého století plnily i důležitou vzdělávací úlohu. Chcete hudbou předávat politické zprávy i dnes?

Když jsme u vzdělávání, náš basák Mathieu je učitel a vzdělávání věnuje hodně pozornosti i v rámci aktivit naší kapely. Pořádá i přednášky, které vám za víkend pomohou porozumět tomu, jak nejlépe začít organizovat své kolegy a kolegyně na pracovišti kolem všemožných problémů. Heslo těchto přednášek je A-E-I-O-U, Agitate, Educate, Inoculate, Organize, Unionize, tedy agituj, vzdělávej, ,,naočkuj“, organizuj, založ odbory. Tohle sdělení se snažíme předávat i prostřednictvím našeho hraní.  IWW se proslavili i jako ,,zpívající odbory“ a my jsme přímo ovlivněni hudebníky jako Joe Hill a Woody Guthrie. IWW měli svůj slavný rudý zpěvník. Pro dělníky a dělnice tak bylo snadné během demonstrací a na stávkových hlídkách zpívat revoluční texty často na melodie tehdy všeobecně známých náboženských skladeb. 

Všichni jsme zvyklí vystupovat v punkových klubech a barech, ale s Union Thugs jsme chtěli jít kousek dál a hrát  právě i třeba na demonstracích a podobně. Proto zařazujeme hodně cover verzí radikálních písniček a všeobecně populárních melodií, které přetextujeme. Chceme tak poskytnout běžnému stávkujícímu dělníkovi ,,vlastní soundtrack“ jeho boje. Taky jim chceme připomenout, že pokud zvítězí ve svém třeba i jen malém konfliktu na pracovišti, jedná se o vítězství celé třídy. Každý vyhraný boj obecně tlačí šéfy ke zlepšení pracovních podmínek pracujících i jinde. Pokud tohle pochopíme, bude snazší šířit třídní solidaritu a vyhrávat více konfliktů. 
Union Thugs zahrají v Praze 19. 8. 2023 od 19 hodin na Strahově na 007.
Doprovodí je pražští Athás Na Saoirse (Irish folk, devítičlenná banda protřelá hraním v nejostřejších pubech) a OiOiPiratoi (nechvalně proslulý písničkář na pomezí kabaretu a romantických trampských songů).

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy