Anarchistická federace

Píšou jinde : Fotogalerie: Východoevropská stávka za klima

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2022/10/fotogalerie-vychodoevropska-stavka-za-klima/

Prázdné sliby nikoho nezachrání – tak znělo jedno z hesel páteční východoevropské stávky za klima pořádané hnutím Fridays for Future. Ta byla také přípravou na další akce, které se mají konat v rámci COP27.

Páteční stávka za klima měla mít tentokrát velký formát – nejednalo se „jen“ o lokální stávku, ale rovnou o celoregionální, tedy – slovy organizátorů – „východoeveropskou“. V kontextu českého předsednictví EU se místem konání stalo Staroměstské náměstí v Praze, kam nakonec přišlo několik stovek lidí. Na místě tak byli stávkující klimaaktivisté z Polska, Ukrajiny, Maďarska, Rumunska, Slovenska, ale i z Německa nebo Švýcarska.

Mezi přítomnými řečníky zazněl i hlas egyptského aktivisty Kareema Tahy, který upozorňoval na kontext, v němž se bude odehrávat letošní COP27 v egyptském Šarm El-Šejchu. Egyptský režim je totiž silně represivní a systematicky porušuje lidská práva včetně práv aktivistů a novinářů, z nichž je dnes mnoho z politických důvodů ve vězení. Politická represe a porušování lidských práv se tak letos mohou stát jedněmi z důležitých témat klimatických protestů, jež jsou už v podstatě tradičním průvodním jevem každoročního zasedání konference.

Promluvila zde i ukrajinská členka Fridays for Future, která upozornila na to, jak některé z evropských zemí – jmenovitě Maďarsko, Srbsko nebo Itálie – pokračují v dohodách s „teroristickým Ruskem“. Jedním z důsledků ruské invaze na Ukrajinu je aktuálně i to, že ukrajinská populace musí během zimy dramaticky omezovat spotřebu plynu a energií, protože celá třetina energetické infrastruktury už byla zničena. A jak precizně shrnula, „takhle vypadá energetická bezpečnost, když světu vládnou fosilní paliva.“

Východoevropská stávka za klima nicméně neřešila jen závislost evropských zemí na fosilních palivech – aktuálně nejpalčivěji na těch z Ruska – ale byla také přípravou globálních témat na akce, které se budou konat v Egyptě. Letošní COP27 by měl navázat na loňské dohody ze skotského Glasgow a věnovat se především jejich implementaci. Jak vícekrát na stávce zaznělo, „tohle je jen příprava na něco mnohem většího.“

Verze pro tisk 22.10.2022 a2larm.cz
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy