Anarchistická federace

Píšou jinde : Fotoreport: Stávka za klima cílila na ruské fosilní zdroje

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2022/05/fotoreport-stavka-za-klima-cilila-na-ruske-fosilni-zdroje/

Několik desítek lidí se v pátek 6. května ve 13:00 sešlo na Malostranském náměstí v rámci stávky za klima, kterou pořádalo hnutí Fridays for Future.

Protestující i přítomní řečníci a řečnice vyzývali vládu, aby v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu začala urgentně řešit přechod na obnovitelné zdroje. Česká republika je totiž do velké míry závislá na importu ruského zemního plynu, ropy i uhlí. Nestačí ale pouze rychle najít jiné zdroje fosilní energie, kterými bude možné pokrýt hrozící výpadek například v důsledku stupňujícího se tlaku Ruska na Evropu. Podle Fridays for Future bychom měli naše aktuální úsilí o zrušení energetické závislosti na Rusku chápat nejen jako příležitost pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie a odstřihnutí se od ruského vlivu, ale i jako impuls k řešení klimatické krize.

Kromě zmíněné energetické tranzice chce hnutí klást důraz i na efektivitu energetické spotřeby, omezení plýtvání a nacházení úspor energií. Během stávky také kolektiv Nové dohody představil výzvu k energetické soběstačnosti České republiky, která nás má zbavit závislosti na fosilních palivech pocházejících z nedemokratických režimů. Jedním z klíčových témat, která na protestu zaznívala, bylo i zdražování cen energií. Podle slov výzvy kolektivu Nové dohody „již před válkou rostly kvůli stoupajícím cenám plynu účty za energie, statisíce lidí byly ohroženy energetickou chudobou a stále vyšší poplatky za energie odcházely cizím korporacím či jejich majitelům do daňových skrýší. Je zřejmé, že racionálním řešením jsou úspory a obnovitelné zdroje energie, které technický pokrok posledních let učinil nejlevnějšími zdroji vůbec. Strategie na nich založená nám umožňuje zbavit se energetické závislosti na Rusku už do roku 2025.“

Verze pro tisk 10.5.2022 a2larm.cz
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy