Anarchistická federace

Píšou jinde : Itálie: Stávkové hnutí zaměstnanců DHL v boji proti stěhování pobočky DHL v Bergamu

Toto je kopie článku uveřejněného na osip.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://osip.cz/italie-stavkove-hnuti-zamestnancu-dhl-v-boji-proti-stehovani-pobocky-dhl-v-bergamo/

Přinášíme ohlédnutí za stávkovým bojem zaměstnanců nadnárodní společnosti DHL v italském městě Bergamo. Boj zaměstnanců podporovaný bojovnými a autonomními odbory ADL Cobas vzplanul poté, co přepravní společnost DHL oznámila, že se rozhodla uzavřít logistické centrum DHL v Bergamo a přesunout ho do Brescie. Od firmy DHL to byl však jen úskok, jak se vyhnout otevřenému konfliktu a přímo oznámit propuštění pracovníků DHL v Bergamu. Zaměstnancům nabídla přesunutí do Brescie, ale zároveň oznámila zkrácení pracovní doby a snížení mzdy. Zároveň odmítla poskytnout firemní dopravu zaměstnanců mezi Bergamem a Brescií, čím by vzrostly náklady zaměstnanců na dopravu na 300 euro měsíčně. Cílem DHL bylo poskytnout takové mizerné pracovní a mzdové podmínky, aby zaměstnanci sami odešli a DHL nemusela veřejně oznámit hromadné propouštění. Navíc dali záměru zelenou zrádcovské odbory CGIL. Tato nehoráznost, kdy DHL pomocí těchto pracovníků vydělala miliony a nyní je chtěla jednoduše odkopnout, vyvolala vlnu odporu.

Zaměstnanci DHL v Bergamu se však rozhodli nevzdat bez boje. Odbory ADL Cobas svolali shromáždění zaměstnanců, na kterých se osádka rozhodla nevzdávat se a bojovat. Od počátku prosince loňského roku tak začaly v logistickém centru DHL Bergamo propukat sporadické a přerušované stávky. Začaly se organizovat různé protestní akce a blokády před branami podniku. První větší blokády proběhly již 9. prosince 2021.

Dne 14.prosince 2021 se na shromaždění zaměstnanců rozhodlo o zahájení 14ti denní okupační stávky, s cílem ochromit logistické centrum blokádou brány. Přestože prosinec není přívětivím měsícem pro takový druh akce, zaměstnanci byli odhodláni bojovat v ulicích mráz nemráz. Zasáhnout firmu DHL v době největších zisků spojených s vánoci. Pracovníci DHL tak docíli blokády, zastavení a zpomalování doručení mnoha zakázek.

Jak píší stávkující: „Chlad a únava za těchto dlouhých dnů strávených hlídáním bran a arogance vůdců, kteří odmítají jakoukoli konfrontaci a sdílená řešení, nás nepřemohly, ale abychom mohli pokračovat s větším odhodláním, potřebujeme konkrétní solidaritu, abychom zmírnili ekonomické úsilí související se ztrátou mzdy. Není snadné rozhodnout se stávkovat až do hořkého konce tváří v tvář růstu životních nákladů, které ovlivňují i ​​základní životní potřeby, není snadné přimět naše děti, aby zaplatily za naši oběť, i když je tento boj pro ně, chránit budoucnost, právo a důstojnost“.

Náladu stávkujících si můžeme přiblížit touto krátkou zprávou ze sedmého dne stávky: „Přišel sedmý den totální stávky v DHL. Zapálený oheň nás stále hřeje jako náklonnost občanů Bergama, kteří neustále posílají jídlo a teplé nápoje. Na obzoru úplněk a zasněžené hory, před branami dlouhá řada náklaďáků doprovázená pohledy bojujících mužů a žen, připravených znovu udeřit…“

Nakonec stávkující neopustili blokádu brány DHL Bergamo ani o vánocích a oslavili je bojem, pospolu a tzv. „dělnickými vánocemi“. Nutno dodat, že s podporou obyvatel Bergama, kteří stávkujícím nosí po celou dobu blokády nápoje i jídlo. Jak píší: „Během desátého dne totální stávky probíhají přípravy na Štědrý den. Nejraději bychom tyto dny strávili se svými rodinami, ale víme, že nejdůležitějším darem je důstojnost a uznání našich práv.“

Stávka se nakonec protáhla až do 31.12.2022. Trvala nakonec dlouhých 19 dní! Tento den bylo rozhodnuto ji ukončit s příslibem dalších bojů. Ten den zabránili vyjet 150 nákladním vozům a dodávkám. Zároveň bojovné odbory ADL Cobas pokračují v jednání. A jak píší: „Od zítřka budeme pokračovat ve stavu nepokojů v Bergamu, s náhlými stávkami a bojovými akcemi všude tam, kde DHL působí.“

Verze pro tisk 30.1.2022 osip.cz

Píšou jinde

Odkazy

Smash The Patriarchy

12. 5. 2025, Praha

Besedy a afterparty …(více)

The Researcher

21. 5. 2025, Praha

Promítání …(více)

Podkrkonošský pride

7. 6. 2025, Jilemnice

Kvír turistika …(více)