Anarchistická federace

Píšou jinde : Historicky první slovenský klimakemp začal okupací bratislavského přístavu

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2021/09/historicky-prvni-slovensky-klimakemp-zacal-okupaci-bratislavskeho-pristavu/

Několik stovek klimatických aktivistů a aktivistek se dnes zúčastnilo zahájení prvního slovenského klimakempu v Bratislavě. Pochod skrze centrum města se v polovině proměnil v okupaci bratislavského přístavu.

V sobotu 4. září byl zahájen první slovenský klimakemp, jehož ústředním tématem byl protest proti výstavbě LNG terminálu na zkapalněný zemní plyn přímo v Bratislavě. Organizátoři akce považují výstavbu podobné fosilní infrastruktury v časech klimatické krize za nepřípustnou. Už v deset hodin ráno se shromáždili na Tyršově nábřeží, odkud se protestní pochod vydal skrze samotný střed města Bratislava. Pochodu se zúčastnilo několik stovek aktivistů a aktivistek nejen z řad organizací Bod obratu, Z lavíc do ulíc a Limity jsme my, které slovenský klimakemp společnými silami organizují – k vidění byly i loga a bannery Greenpeace nebo Extinction Rebellion.

Nejvíce vidět však byly velké nápisy „Toto mesto patrí všetkým!“ a „Čistý plyn = Špinavá lož“. Ten první upozorňoval na fakt, že LNG terminál zastaví část veřejného prostoru, který by mohl být využit lépe a především ve prospěch obyvatel Bratislavy. Druhé heslo pak upozorňuje na novou strategii fosilního průmyslu, který se pokouší přerámovat debatu o klimaticky odpovědném jednání tak, že označuje zemní plyn za takřka „zelenou“ surovinu, přestože se stále jedná o klasické fosilní palivo, jehož spotřeba velmi negativně ovlivňuje světové klima.

Přibližně v polovině poklidného pochodu Bratislavou se odpojilo asi sedmdesát protestujících a poklusem zamířili do bratislavského přístavu. Vnikli do areálu a zahájili protestní okupaci právě proti výstavbě LNG terminálu na zkapalněný zemní plyn. Přivolaná policie prozkoumala terén a rozhodla se nezasáhnout. Aktivisté následně vyvěsili další banner „Nábrežie ľuďom, nie plynu“. Hodlají na místě zůstat až do neděle 5. září, kdy by měl slovenský klimatický kemp oficiálně skončit. Majitel objektu se rozhodl aktivisty a aktivistky v areálu bratislavského přístavu nechat.

Verze pro tisk 5.9.2021 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Social Screenings: The Century of the Self

28. 9. 2021, Praha

Promítání a diskuse. …(více)

Critical Readings: Lifestyle Politics and Radical Activism

30. 9. 2021, Praha

Kritické čtení. …(více)