Anarchistická federace

Píšou jinde : Činnost OAF v roce 2020

Toto je kopie článku uveřejněného na oafed.noblogs.org.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://oafed.noblogs.org/post/2021/01/13/cinnost-oaf-v-roce-2020/

Přinášíme přehled aktivit v uplynulém roce. Stahujte, tiskněte, lepte a distribuujte. Pomozte šířit anarchii, rovnost a solidaritu v ulicích!

Ostravská anarchistická federace (OAF) vznikla na podzim 2016 z iniciativy severomoravských anarchistů a anarchistek (zejména z Ostravy, Frýdku-Místku, Českého Těšína či Orlové). Hlavním impulzem pro vznik OAF byly represe proti anarchistickému hnutí, které prostřednictvím kauzy Fénix narostly do podoby politických procesů. Vznikla tak platforma pro lepší koordinaci anarchistických aktivit v regionu. Ani v roce 2020, kdy svět zasáhla pandemie koronaviru, OAF nezahálela.

OAF v ulicích

Aktivisté a aktivistky z Kolektivu 161 v lednu opět uctili památku zavražděného antifašisty Honzy Kučery, a to vzpomínkovým piketem. Po vypuknutí pandemie koronaviru se aktivity ve veřejném prostoru utlumily, anarchisté však byli aktivní v solidárních iniciativách. Velký dík patří zejména skupinám Food not bombs, které i v době zákazu vycházení rozdávaly jídlo bezdomovcům. Ti by jinak zůstali zcela bez prostředků. Během podzimního lockdownu podpořili aktivisté a aktivistiky v centru Ostravy polské protivládní a feministické hnutí prostřednictvím piketů. Autonomní a anarchistické kolektivy se rovněž podílely na dvou demonstracích, které se odehrály v létě. Jedna mířila proti spalovně, druhá podpořila hnutí Black Lives Matter, jež v se v USA zrodilo po policejní vraždě. Během demonstrace se ulicemi Ostravy rozléhala antifašistická píseň Bella Ciao doprovázena tahací harmonikou.

Publikační aktivity

I během roku 2020 jsme pravidelně aktualizovali náš web. Kromě několika recenzí na nové publikace nakladatelství Subverze se zde objevily i tři exkluzivní rozhovory. S Petrou Dvořákovou jsme si povídali o nepokojích v Polsku, představili jsme novou skupinu Iniciativa pracujících a s běloruskými anarchisty z Revoluční akce jsme hovořili o protestech proti Alexandru Lukašenkovi. Informovali jsme také o povstalecké komuně, která vznikla v létě v americkém Seattlu. Připojili jsme rovněž komentář, který se zabýval nechutnými mediálními manipulacemi a hoaxy, které v rámci anarchistického experimentu v USA zaplavily česká masmédia.

Ohlédnutí

Nezapomínáme ani na události z minulosti. Přesně před dvaceti lety se v Praze desetitisíce lidí postavily proti zasedání Mezinárodního měnového fondu, což jsme připomněli dobovými články o mučení demonstrantů na policejních stanicích a následné cenzuře těchto událostí v médiích. Připomněli jsme také výročí vraždy řeckého rappera Pavlose Fyssase a ohlédli se za letákovou akcí Organizace revolučních anarchistů – Solidarity v roce 2003 v Ostravě. Vzpomínky na minulé boje však nesmí vést k zabřednutí v nostalgii – měly by se stát inspirací pro ty příští.

Přidejte se k nám

Jsou-li ti myšlenky anarchismu blízké a máš chuť nás podpořit v rámci přímých akcí, publikačních aktivit, vaření jídla bezdomovcům, vylepování plakátů, pořádání přednášek a koncertů, založení solidárních skupin pracujících či jakýchkoli jiných aktivit zdola, neváhej nás kontaktovat. Právě v době, kdy se utahují pod záminkou boje proti koronaviru šrouby, jsou anarchistické iniciativy důležité.

Leták zde

Verze pro tisk 14.1.2021 oafed.noblogs.org
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme