Spring zine party vol. 4

První květnový víkend se vyčasilo, skvělá příležitost někam vyrazit. My zamířili na pražský Smíchov, kde se v sobotu 6. května na půdě naší oblíbené Eternie konal čtvrtý ročník Spring zine party. Jde o každoroční jarní setkání, které má za cíl prezentovat různorodost zinové tvorby, umožnit setkání s tvůrci, ale i tvůrců mezi sebou, a to vše obohatit trochou zábavy a kultury.

Akce začínala v jednu odpoledne, ale na místo jsme s publikacemi Nakladatelství Anarchistické federace dorazili o hodinu dříve, abychom stihli za rytmů klasického rock’n’rollu nachystat náš stáneček a také se zastavit v Archivu českých a slovenských subkultur, jenž sídlí ve stejné budově – jen na jiném místě, s nějakými příspěvky do tamější sbírky.

Stoly na půdě se brzy zaplnily. Schodiště, po kterém bylo nutné nahoru vystoupat, bylo vyzdobeno výstavou z dílny PUNX23. „Oslava nezávislých zinů, časopisů, knížek, drobných vydavatelů a mnoha dalších alternativních odvětví“ mohla začít. Pomalu se trousili první návštěvníci. Vstup byl dobrovolný, jen na večerní hudební program se posléze vybírala pevně daná částka. Žižkovský kolektiv Food not Bombs se postaral o jídlo pro návštěvníky i vystavující. Každý si mohl najít nějakou ze svých oblíbených chutí. A co že se to za dobrovolný příspěvek podávalo? Makový závin, brownies, chleby s (ne)vajíčkovou pomazánkou ozdobené rukolou, popřípadě s pomazánkou z pečené mrkve a cizirny, vynikající byly také slané záviny – jeden s tofu a špenátem, další s tofu a zelím. Kdo neochutnal, rozhodně prohloupil. Ale v místě byly i další alternativy – někdo si donesl jídlo z místní jídelny a mnozí využili toho, že ten samý den byla v Eternii zahájena sezona prodeje veganské zmrzliny – čtyři druhy, včetně šmoulové.

Nabídka byla široká a popravdě zinů jako takových (tedy tematických periodik) na půdě až tak moc nebylo, ve značné míře šlo o přehlídku umělecko-řemeslné tvorby, takže vedle publikací zde bylo k vidění také mnoho grafik, nášivek, potištěných triček, ale i ručně dělaných tašek a dalších předmětů. Kdo chtěl nahlédnout do zinové minulosti, mohl si pořídit něco z přebytků zmíněného zinového archivu. Vedle stánků tu byl i velký stůl, kde probíhal sítotiskový workshop od Knedlo zelo wear.

Během odpoledne se na zdejší U-rampě řádilo na skejtech a kolečkových bruslích s následným vyhlášením vítězů volné soutěže pod záštitou Radius Skate & Design. Kolem osmé došlo na živou hudbu – účinkovali Podještědský okultista a Penublar.

Na půdě bylo díky slunečnému dni trochu hic, ale to nemělo pražádný vliv na velmi přátelskou a příjemnou atmosféru celé akce. Děkujeme za pozvání a za rok se těšíme zas. A pro ty, kteří neměli možnost se zastavit a rádi by si pořídili něco z produkce Nakladatelství AF, tu máme pozvánku na Anarchistický festival knihy, který se bude konat v sobotu 27. května v pražském Crossu.