Анархистская федерация

Svobodu pro Kitu

Běloruská represivní mašinerie jede na plné obrátky. Krystyna (Kita) Čerenková byla odsouzena za protipolicejní a protiválečná hesla na sociálních sítích.

Kita

Na jaře jsme informovali, že 23. března v Mozyru na jihovýchodě Běloruska zadržely běloruské bezpečnostní složky deset osob, které podle tiskového prohlášení běloruské milice tvořily „organizovanou anarchistickou skupinu extremistického charakteru“. Mezi zadrženými byli i Krystyna (Kita) a Fjodor (Feďa) Čerenkovi, jeden z nejznámějších párů v antifašistickém prostředí bývalého SSSR. Ještě během zadržení Kitu fízlové zmlátili.

Kita je něco jako internetová antifašistická skinheadská celebrita. Vedla účet na Instagramu, který sledovalo asi 15 000 uživatelů z různých zemí a kde zveřejňovala fotografie věnované subkulturní módě, ale zároveň se nikdy netajila svými protilukašenkovskými názory. Po Putinově útoku na Ukrajinu využila přirozeně tuto platformu ke zveřejňování protiválečných hesel. V současné době je její účet neaktivní a na Instagramu se objevil solidární účet (free.kitaanalena).

Ve čtvrtek 10. listopadu ve 14.30 hodin začalo soudní stání. Antifašistka byla běloruským režimem obviněna z „podněcování jiného sociálního nepřátelství nebo nesváru“ podle paragrafu 130 trestního zákoníku. Toto obvinění, které není ničím než zvůlí autoritářského režimu, je založeno na příspěvcích na Instagramu, které nabourávají Lukašenkovu propagandu. Na prvním soudním jednání byli vyslýcháni svědci, promluvil znalec a byly přečteny dokumenty k případu. Na soud přišlo hodně lidí, sál byl plný. „Krystyna hodně zhubla, udržovala si sebevědomí, střídavě se smutkem, ale také se usmívala, když viděla přátele a blízké.“

Druhé stání se konalo 15. listopadu a ve středu 16. listopadu byl u oblastního soudu v Homelu vynesen rozsudek v trestní věci proti mozyrské antifašistce Krystyně Čerenkové. Podle běloruského Anarchistického černého kříže ji soudce Alexej Chlyščenkov odsoudil na dva a půl roku vězení. Státní zástupce požadoval tři roky vězení.

Krystyně můžete napsat:
Черенковой Кристине Александровне
ул. Книжная, 1А, СИЗО-3
246003, Гомель

Další procesy

Kita je možná jednou z nejznámějších, ale rozhodně ne jedinou, kdo je v rámci antifašistického a anarchistického hnutí v Bělorusku perzekvován. Připomeňme, že v současnosti probíhá například trestní řízení proti anarchistovi Dmitriji Dubovskému (již odsouzenému k 18 letům odnětí svobody), který je obžalován z přímých akcí, které anarchisté provedli v letech 2009–2010, jako byl útok dýmovnicí na generální štáb ministerstva obrany v Minsku, útok na policejní stanici v Soligorsku, útok na Dům odborů a pobočku banky Belarusbank v Minsku či zapálení dveří dočasného detenčního zařízení v Minsku. Případ projednává soudce Oleg Kaljada. Dzmitry vinu nepřiznal a pouze potvrdil svou účast na akci v Soligorsku, přičemž zdůraznil, že své jednání nepovažuje za zločin.

Psát mu můžete na adresu:
Дубовскому Дмитрию Николаевичу
СИЗО № 1, ул. Володарского, 2,
220030, Минск


Sociální aktivistka Nasťa Kuchta z Minsku byla 17. února 2022 zadržena a na 15 dní zatčena za údajné drobné chuligánství, načež byla prohlášena za podezřelou v trestním řízení. Byla obviněna z účasti na protestních akcích (§ 342), z výzvy k sankcím nebo akcím směřujícím k poškození národní bezpečnosti Běloruské republiky (§ 361.3) a z vytvoření nebo účasti na extremistické formaci (§ 361-1.1 trestního zákoníku). V pátek 11. listopadu 2022 byla odsouzena k pěti letům odnětí svobody.

Psát jí můžete na adresu:
Кухте Анастасии Сергеевне
ул. Володарского 2, СИЗО-1
220030, Минск


Zdroje:
https://federacja-anarchistyczna.pl/2022/11/03/free-kita-wolnosc-dla-krystyny-kity-czerienkowej/
https://www.avtonom.org/news/belarusskaya-antifashistka-kristina-cherenkova-osuzhdena-na-dva-s-polovinoy-goda-kolonii
https://www.facebook.com/abc.belarus
https://abc-belarus.org/?p=15445


Версия для печати 19.11.2022 Zahraniční sekretariát AF
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

Ближайшие мероприятия:

IAF/ИФА/IFA - Интернационал Анархистских Федераций
Сайт издательства Анархистской федерации

Что пишут на других сайтах

Ссылки